December 19-én ünnepli születésnapját a Magyar Olimpiai Bizottság, a hazai ötkarikás szervezet 1895-ben ezen a napon alakult meg Budapesten. Első elnöke dr. Berzeviczy Albert (fotón), társelnöke dr. Gerenday György volt. A magyar sportolók az újkori olimpiai játékokon 502 érmet, köztük 177 aranyat nyertek.
A magyar szervezet a világon hatodikként, a francia, görög, amerikai, német és ausztrál után jött létre.
A Pesti Napló a XLVI. évfolyam 348. számában így írta le röviden a megalakulást. „Az olimpiai játékok tárgyában a budapesti torna- és sportegyesületekből alakult bizottság december 19-én, este hat órakor, a Nemzeti Tornaegylet helyiségében ülést tart”. Az ötkarikás szervezet akkori elnevezése: Olimpiai Játékokat Előkészítő Magyar Bizottság. A Napló december 23-án már arról írt, hogy a bizottság írásbeli felterjesztést intézett Wlassics Gyula közoktatási miniszterhez, kérve, hogy 1000 (ezer) forintot bocsásson annak rendelkezésére, hogy anyagilag is támogathassák az athéni olimpiára készülő magyar sportolókat. Ugyanekkor született határozat arról is, hogy a kiutazó sportolók személyéről március közepén, próbaversenyek alapján fognak dönteni. Innen indult a MOB – ma már 124 éves – története…
A bizottság a következő vezetéssel kezdte meg munkáját: dr. Berzeviczy Albert (NTE) elnök, dr. Gerenday György (MAC) társelnök, Kemény Ferenc (NTE) titkár. A bizottság tagjai: Bély Mihály (BBTE), Bockelberg Ede (MTK), Csik Imre (Nemzeti Hajós Egylet), dr. Czöldere János (BBTE), Dobák Emil (MAC), Fazekas János (III. ker. TVE), Iszer Károly (BTC), Maurer János (NTE), dr. Ottó József (BTC), dr. Perger Ferenc (Neptun Evezős Egylet), Ruda Győző (III. ker. TVE), Steiner Hugó (MTK), dr. Szohner Lajos (NHE) és dr. Vetsey István (NTE).
A MOB önállósága 1928-ban megszűnt, a Kultuszminisztérium – német mintára – megszüntette a testület önállóságát, hivatali apparátussá, az Országos Testnevelési Tanács egyik szakbizottságává degradálta. A szervezet a függetlenségét 1989-ben nyerte vissza.
A MOB történetéről hosszabb visszatekintés itt és dr. Szabó Lajos és dr. Gali Máté tollából, ide kattintva olvasható (az utóbbi összefoglaló írás a szervezet 120. születésnapja alkalmából készült 2015-ben, a riói és a phjongcshangi sikerek előtt). A magyar olimpiai bajnokok felsorolása itt található.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1894. június 23-án alakult meg, idén 125 esztendős.
Forrás, fotó: MOB