75 éves lenne Móna István

Családtagjai, egykori versenyzői, kollégái, sportvezetők, tisztelői emlékeztek meg csütörtökön az olimpiai bajnok öttusázóról, dr. Móna Istvánról, születésének 75. évfordulója alkalmából a Farkasréti temetőben.

Móna István öt évvel ezelőtt, 2010 júliusában, hosszan tartó betegségben hunyt el. Jogi doktorként, az Olimpiai Bajnokok Klubjának alapító alelnökeként ő írta az alapszabályt. Hetvenedik születésnapját már nem élte meg.

Móna István Nyíregyházán született 1940. szeptember 17-én. A Budapesti Honvéd öttusázója és párbajtőrözője. Igazi csapatemberként tisztelték, Balczó Andrással és Török Ferenccel tagja volt a ’68-as mexikóvárosi olimpián győztes öttusacsapatnak, emellett négyszer (1963, 1965, 1966, 1967) volt a világ legjobbja.

1968-ban viszont benne volt a mexikóvárosi győzelemben, Balczó András és Török Ferenc mellett. 

Versenyzői pályafutását követően a Honvédban öttusa- és vívóedzőként, vívó-szakosztályelnökként dolgozott.

Egyik kiemelkedően eredményes tanítványa, Nagy Tímea a 2000-es sydney-i olimpián 60. születésnapján nyert aranyérmet, majd négy év múlva megvédve címét Athénban is bajnok lett. Nevelt fia Kulcsár Krisztián, aki párbajtőrben 2007-ben szerzett egyéni világbajnoki címet.

1989-ben majd 1992-ben megválasztották a Vívó Szövetség elnökségi tagjának. 1992-ben a MOB tagja lett, ’93-tól a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának titkára, 1997-től 2004-ig annak alelnöke volt.

Az idei, szeptember 17-ei megemlékezést a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottsága valamint a Magyar Olimpiai Akadémia közösen szervezte. A két szervezet nevében Győr Béla, a Hagyományőrző Munkacsoport vezetője köszöntötte a megjelenteket, köztük a bajnok özvegyét, Erzsébet asszonyt. A bajnoktársról Sákovicsné Dömölky Lídia vívó olimpiai bajnok emlékezett elsőként, aki megható szavaival nagy elismerést váltott ki a hallgatóságból. Dr. Kamuti Jenő a vívószövetség nevében, és mint a bajnok barátja emlékezett. Dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára felolvasta Móna István Hamburgban élő lányának, Saroltának a levelét, aki köszönetét fejezte ki a megemlékezés szervezőinek és a megemlékezésen megjelenteknek, hogy így őrzik édesapja emlékét.

Az Olimpiai Bajnokok Klubja nevében Varga János birkózó és Fábián László öttusázó olimpiai bajnok; a Magyar Öttusa Szövetség részéről Martinek János kétszeres olimpiai bajnok öttusázó; a Budapesti Honvéd SE képviseletében Molnár Imre ügyvezető elnök; a MOB és MOA képviseletében dr. Jakabházyné Mező Mária, Varga Jánosné és Győr Béla helyezett el a koszorút és virágot a bajnok sírján. A Budapesti Honvéd vívói részéről Knapek Edina és Boczkó Gábor, a barátok részéről Kunszt Gábor, a Budapesti Honvéd SE örökös tiszteletbeli elnöke koszorúzott. A korábbi öttusázók közül dr. Simóka Bea, dr. Török Ferenc és testvére, Ottó valamint Kálnoki Ákos, a vívók képviseletében Nagy Tímea, dr. Bakonyi Péter, a további olimpikonok részéről pedig Halász János kosárlabdázó is megjelent a megemlékezésen. 

A MOB öttusázó olimpiai bajnok sportigazgatóját több évtizedes kapcsolat kötötte össze Mónával. Fábián László a ’70-es évek elejétől volt a Honvéd sportolója először úszóként, majd öttusázóként és vívóként.

“Amellett, hogy olimpiai bajnokot és a Honvédban egy szakembert tisztelhettem benne, a kilencvenes évek elején a tanítványa voltam, így edzőként is felnézhettem rá. Sok nemzetközi verseny és magyar bajnoki cím köt össze bennünket. Ő volt az az ember, akivel őszintén, köntörfalazás nélkül meg lehetett beszélni mindent” – emlékezett vissza Szöul bajnoka. 

(MOB/VF, MOA/Győr Béla; fotó: Győr Béla, MTI)

Forrás: www.mob.hu – RSS