Szepesi György emléktáblát kapott

Szepesi György emléktáblát kapott
Kormány Sport

Újságíró, sportriporter, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) egykori vezetőségi tagja, az MLSZ egykori elnöke, a XIII. kerület díszpolgára – vagy ahogy a legtöbben ismerik nevét, az Aranycsapat 12. játékosa. Szepesi György szülőházán avattak emléktáblát.

A majdnem egy éve elhunyt Szepesi György Angyalföldön nőtt fel, gyerekkora a Váci úthoz és környékéhez kötődött: ott lakott, ott járt iskolába is.

Egykori otthona falán a kerület polgármestere, Tóth József; a Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) elnöke, Szöllősi György és az egykori legendás rádióriporter fia, János avatott fel emléktáblát. Orbán Viktor miniszterelnök koszorúját Jakab János helyezte el.

Szepesi György 1948-tól sorozatban tizenöt nyári olimpiáról közvetített egyedi stílusában, egy híján félszáz magyar olimpiai aranyérem megszületésénél lehetett ott.

Emellett tizennégy labdarúgó-világbajnokságnak is a kommentátora volt, s bekerült a Guinness-féle Rekordok könyvébe. Ő ugyanis a világ leghosszabb időn át tevékenykedő sportriportere, a 2005-ös Magyarország-Argentína barátságos futballmérkőzésnek csaknem napra pontosan hatvan évvel azután lehetett a rádiós szakkommentátora, hogy az 1945-ös magyar-osztrákon bemutatkozott sportriporterként.

Társadalmi megbízatásokat is vállalt: 1979 és 1986 között volt a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, elnöksége idején szerepelt utoljára a magyar labdarúgó-válogatott világbajnokságon, az 1986-os mexikói tornán. 1982-ben beválasztották a FIFA végrehajtó bizottságába, s tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottságnak is.

1979–86 között az MLSZ elnöke volt.

Szepesi György munkásságát számos elismerés övezi: első magyar sportújságíróként kapta meg a Gerevich-díjat, birtokosa az Orth György-díjnak, az Aranytollnak, 2007 januárjában Kodály Zoltán közművelődési díjat vehetett át, 2004-ben lett a Prima Primissima-díj kitüntetettje, s ugyanebben az évben a Magyar Sportújságírók Szövetsége Életműdíjjal jutalmazta. Birtokosa a NOB Olimpiai Érdemrend Ezüst Fokozatának, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjének is.

2012-ben, Budapesten, a FIFA Kongresszuson a legmagasabb FIFA elismerést vehette át!

2016 januárjában Szepesi György kapta a Magyar Labdarúgó Szövetség életműdíját az M4 Sport – Az Év sportolója gálán.

2018 júliusában, 96 éves korában hunyt el.

Forrás, fotó: MLSZ