Gyarmati Andrea – A céltudatos úszóból lett elhivatott orvos

Gyarmati Andrea – A céltudatos úszóból lett elhivatott orvos

Kormány Sport

„Sírni csak a győztesnek szabad”- a legendás mondat az édesanyjától, Székely Évától származik, s talán a müncheni ezüstje után megtapasztalta a saját bőrén is, ám ennek ellenére sosem érezte magát vesztesnek. Olimpiai ezüst- és bronzérmes, világbajnoki harmadik, Európa-bajnok, de elmondása szerint leginkább édesanya és nő. Az úszólányból orvos lett, viszont egy idő után arra eszmélt, hogy doktornő, aki valaha úszott. Egy pillanatig sem unatkozik, folyamatosan mozog, publikál, és persze gyógyít. Isten éltesse a 66. születésnapját ünneplő Dr. Gyarmati Andreát!

Szó szerint vitrinek között nőtt fel, hiszen 1954-ben Gyarmati Dezső és Székely Éva lányaként látta meg a napvilágot. Valószínűleg nagy nyomás van az emberen, ha mindkét szülője olimpiai bajnok, de ő ezt helyén tudta kezelni. Kifejezetten örült neki, hogy nem kell messzire mennie példaképért, rögtön kettő is akad otthon. Az úszásba hamar beleszeretett, sőt, jutalomként tekintett rá. Megérte jól tanulnia ahhoz, hogy cserébe minél több időt tölthessen a medencében. 10 éves korában a szülei elváltak, utólag ezt nevezte élete legrosszabb élményének, de a családját továbbra is összekötötte a sport: edzője, mentora saját édesanyja volt. Tehetsége hamar megmutatkozott, 13 évesen már junior Eb-t nyert.

Gyarmati 1970-ben ért fel a felnőttek között is a csúcsra, a barcelonai Európa-bajnokságon 200 háton és 100 pillangón is aranyat nyert, a müncheni ötkarikás játékokra már esélyesként érkezett, de a családi hagyományt nem folytatta: egy ezüst- és egy bronzérem jutott neki. Ő azonban nem kudarcként élte meg ezt. Azt tervezte, 1976-ban visszatér, ám az élet másfelé sodorta.

1972 nem volt épp laza év számára, az olimpia mellett tanulmányai terhét is cipelte, ebben az esztendőben érettségizett, és kezdte el az orvosi egyetemet. Bár továbbra is imádott úszni, kiskorától kezdve tudta, hogy gyerekorvos szeretne lenni. Utóbbiban inspirálta őt első férje, az olimpiai bajnok vízilabdázó, Hesz Mihály, akivel a müncheni ezüst után néhány héttel össze is kötötte életét. Az orvosi hamar felőrölte: amikor az egyetemen ült, úgy érezte a medencében a helye, amikor úszott, félt, hogy nem tanult eleget. 1975-ben így végleg szögre akasztotta az úszódresszt.

Egy évvel később megszületett fia, Máté, de az általa elképzelt családi idill nem tartott sokáig: „Móci” alig másfél éves volt, amikor férjével elváltak útjaik, Hesz Mihály Németországba költözött. Orvosi diplomáját így szerezte meg: egyszerre volt magányos édesanya és egyetemista, miután Mátét este lefektette, volt ideje a szakvizsgára tanulni. 1978-ban diplomázott, az azóta eltelt negyvenkét évben pedig azt csinálja, amit mindig is akart.

Később újra férjhez ment, de több gyermeke nem született. Egész életében ezt bánta leginkább. Számtalan kérdést kapott az olimpiai ezüstérméről, mindig készen állt a válasszal: sokkal jobban bántja, hogy „csak” Máténak adott életet.

Búslakodni sohasem volt ideje. Háziorvosként folyamatosan gyerekek veszik körül, ha pedig épp nem dolgozik, akkor olvas, tanul, ír, mozog. Azt a tempót, amit úszóként diktált magának, egész életében megtartotta: akkor tudott csak szétesni, ha nem volt mit csinálnia.

Hosszú ideje a közéletben is megnyilvánul, tévében gyakran hallhatjuk szakmai véleményét, filozófiáját, de mondott már igent reklámszerepre is. Nem tud mit kezdeni grafomániájával, eddig négy könyvet jelentetett meg, és folyamatosan publikál. Emellett, ha úgy gondolja, az éjszaka közepén egyedül úszkál a Komjádiban, miközben körülötte a vizet porszívózzák.

Kívánunk még nagyon sok boldog esztendőt és boldogságot az örökmozgó Dr. Gyarmati Andreának!

Szepes Viktor, fotó: radiobezs.hu, MTVA Archívum, Nemzeti Sport