Rengeteg első hely, egyéni csúcsok, évfordulók, torta és öröm. Így telt a koronavírus-járvány okozta hosszas kihagyást követő első nemzetközi viadal, a Négy Nemzet Úszóverseny, melynek a Duna Aréna medencéje adott otthont, s ahol a magyar versenyzők jobbnál-jobb eredményeket értek el.
A pénteki nyitónap egyik legjobbját Milák Kristóf nyújtotta, aki 200 méter pillangón napra pontosan egy évvel ezelőtt állította fel elképesztő világcsúcsát (1:50.73 perc) a dél-koreai Kvangdzsuban rendezett világbajnokságon. A Honvéd 20 éves klasszisa 200 méter gyorson úgy lett második, hogy 1:47.16 perces ideje nem sokkal maradt el egyéni csúcsától (1:46.90). Milák 100 méter pillangón már nem talált legyőzőre, a szám 2017-es világbajnoki ezüstérmese itt is remek idővel, 51.14 másodperccel csapott célba.
“Kettő gyorson nem akartam ennyit úszni, de annyira nem bánom, hogy így sikerült. A száz pillangón csináltam egy rakat hibát, például a forduló kábé semmilyen nem volt, egyszer csak rácsodálkoztam, hogy szembejön a fal. Nem volt könnyű ráhangolódni arra, hogy verseny van, de valahogy sikerült, mert azért ez mindig motivál. Ha ennek vége, következhet egy kis pihi, szeptembertől pedig magamtól is beleállok, ahogy kell, mert tudom, hogy onnantól nem fér bele több tinglitangli” – idézte a szövetség közleménye Milákot, aki ezzel az idővel a tavalyi vb-n 100 méter pillangón bronzérmes lett volna.
Férfi 400 méter vegyesen Verrasztó Dávid mögött a 17 éves Kós Hubert olyan idővel zárt másodikként (4:15.77), amely olimpia A szintet jelentene. Azonban ez a viadal nem akkreditált a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetségnél (FINA), ezért nem is számít olimpiai kvalifikációs eseménynek.
Női 100 méter pillangón a magyarok külön csatáját Szilágyi Liliána nyerte, ugyanakkor a 200 méteren tavaly világbajnok Kapás Boglárka egyéni legjobbját (1:00.81) megjavítva 1:00.29-cel lett harmadik.
A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka 400 méter vegyesen aratott papírforma győzelmet.
“Februárban úgy úsztam 4:37-et, hogy egy 1500 gyors után görcsölt a lábam – körülbelül ez a különbség az akkori és a mostani önmagam között. Nagyon nem könnyű most, én ugye mindig is úgy léteztem, hogy ki volt számolva minden, versenyek, közte edzések, most pedig ez az első verseny nagyon hosszú idő után, és ki tudja, mikor lesz a következő. Ha arra gondolok, hogy valamikor most lett volna a négyszáz vegyes Tokióban, akkor azért nem könnyű… Viszont legalább visszajött néhány szép emlék, hiszen utoljára 2010-ben úsztam itt a szigeten, és az az Európa-bajnokság összességében nem sikerült rosszul” – nyilatkozta Hosszú.
A sikereknek köszönhetően a magyarok így simán szerezték meg a vezetést az összesített ponttáblázaton.
A második napon az egyik legjobb teljesítményt Kapás Boglárka nyújtotta, aki egy évvel ezelőtt ezen a napon nyert 200 méter pillangón világbajnoki címet Kvangdzsuban.
„Örülök, hogy méltó módon sikerült megünnepelni a tavalyi vb-arany első évfordulóját. Nyilvánvaló, hogy most senki sincs formában, én sem, bár én mindig csak magamat nézem, magamhoz mérem a teljesítményem, és jelen helyzetben a csúcs plusz két másodperc jónak mondható. Cél volt, hogy ötvenen és százon kezdjek javulni, ez fontos a továbblépéshez, és itt nem lehet panasz, hiszen tegnap százon egyéni csúcsot úsztam” – mondta Kapás, aki vb címének évfordulójára tortát is kapott ajándékba edzőjétől.
Virth Balázs 27 éves tanítványa 100 méter pillangón egyéni csúcsot állított be, és ezúttal is bizonyította, hogy nem vetették vissza az elmúlt hónapok történései, hiszen a 200 méter fináléjában olyan idővel győzött (2:08.62), amivel a kvangdzsui döntőben is odaért volna a hetedik helyre.
Férfi 200 méter pillangón a világcsúcstartó Milák Kristófot ezúttal sem tudták megszorongatni, a Honvéd világbajnoka több mint három másodperccel előzte meg a riói olimpián bronzérmes Kenderesi Tamást.
A zárónapot felvezető sprintszámok közül az 50 méter férfi pillangó maradt igazán emlékezetes, miután Milák Kristóf remek egyéni csúccsal behúzta az első helyet. Ezt követte a leghosszabb táv, amely végül a FINA-pontok alapján az egész viadal legjobb eredményét hozta: Kalmár Ákos életében először úszott 15 percen belül, ráadásul mindjárt nyolc egész másodperccel. A január óta Rasovszky Kristóffal Veszprémben készülő ifjú a 14:52.00-ás eredménnyel hatodik lett volna a tavalyi, kvangdzsui világbajnokságon.
„Örülök, hogy végre sikerült 15 percen belül úsznom. Azt gondolom, hogy most nagyon jó helyen vagyok Veszprémben, húzzuk egymást Rasóval, és már a múlt heti felmérőn, a Duna Arénában látszott, hogy meglehet ez az eredmény. Azért sokkal jobban fest, mint a tavalyi, a világbajnokságról, amikor századra megúsztam az olimpiai A-szintet, de nem sikerült tizenötön belülre kerülni” értékelt Kalmár.
Kétszáz háton magyar duplának tapsolhatott a Széchy-medence melletti dombot megszálló szurkolótábor – a versenyt elővigyázatosságból zárt kapuk mellett rendezték (ebben maradtak a viadalon résztvevő országok szövetségei) –, a hölgyeknél a száz után Burián Kata kétszázon is nyert, míg a férfiaknál Telegdy Ádám ért a falhoz elsőként.
Száz gyorson két második hely született, Verrasztó Evelyn és Milák Kristóf révén, utóbbi 48.77-es ideje egészen formás idő, ha azt vesszük, hogy nincs formában, illetve, hogy egymás után úszta a számokat a három nap során. Kár, hogy a happy end elmaradt, mert a mixed vegyes váltóban Milák annyira pörgött, hogy korai rajtja miatt kizárták a magyar kvartettet.
Mindazonáltal a két utolsó egyéni szám jó szájízt hagyott mindenkiben, hiszen Hosszú Katinka, ha csúcsformájától mérföldekre is jár, azért behúzta ezt a számot. A férfiaknál pedig a korábbi „uralkodók” távollétében a 17 éves Kós Hubert jelezte, a magyar vegyesúszó-hagyományok ápolásával a jövőben sem lesz gond: 1:59.06-os ideje egyértelmű jelzés, hogy óriási fejlődési potenciál van az ifjú tehetségben.
A viadalt egy „vicces váltó” zárta: a válogatott nyolc ásza három-három fiatallal – mindannyian a Jövő Bajnokai program résztvevői – alkotott egy-egy váltót, amely 4×50 gyorson ügyességi feladatokkal fűszerezett versenyt vívott (az utolsó hosszot például a nagyok teljesítették, pólóban); végül Rasovszky Kristófék nyerték a futamot.
„Nagyon elégedett vagyok, mert szinte az összes számban javítani tudtam az egyéni csúcsomon, különösen ma az ötven pillangó tetszett. Úgy fest, sikerült jobb lábbal felkelnem, ezért is ment ilyen jól ma. Baromira kellett már ez a verseny, hogy végre külföldiek ellen úszhattunk, mert már nagyon untam az egymás közötti felmérőket. Engem a versenyek éltetnek, szóval nekem nagyon fontos, hogy végre nyomhattunk egy ilyet három napot” – összegzett Milák.
„Fontos volt, hogy végre versenyezhettünk, még ha most a teljesítmények, az idők nem is számítottak annyira, sőt, igazából egyáltalán nem, most a versenyzésen volt a hangsúly. Nyilván nem könnyű megélni, hogy Tokió és a brutális adrenalinfröccsök helyett itt vagyunk a szigeten, egy négynemzetes versenyen – de a körülmények miatt ezt is nagyon meg kell becsülni, meg hát végül is sok szép emlék köt ehhez a medencéhez. Én még nekimegyek Rómának is, a Sette Collinak, ami a nyár utolsó versenye lesz – eredetileg az az utolsó nagy viadal lett volna az olimpia előtt… Én csak azután fogok teljes fordulatszámra kapcsolni minden tekintetben, ha végre megszűnik a bizonytalanság, és tisztán kirajzolódik a következő szezon időrendje” – mondta Hosszú Katinka.
Forrás, fotó: MÚSZ, MTI/Illyés Tibor