A rutin meg az évek

A rutin meg az évek

Kormány Sport

Van, aki a magyar sport történetében először a hetedik megmérettetésére készül, de akad olyan is, aki másfél évtizede szerepelt utoljára a válogatottban, most pedig a 2021-es tokiói olimpiára hangolódhat. Olimpikonok, akik már nem a karrierjük elején járnak, mégis bizakodhatunk a sikeres szereplésükben az ötkarikás játékokon.

1996-ban, az akkor még mindössze 20 esztendős Mohamed Aida egyéniben nyolcadik, míg csapatban negyedik helyezést ért el élete első olimpiáján az Egyesült Államokban. Azóta eltelt 25 év, és Aida még mindig a legjobbak között szerepel, immáron hat részvétellel a háta mögött. Megállás azonban nincs, a tőrvívó a hetedik alkalommal is ott lenne, ezzel pedig ő lehetne az első magyar olimpikon, aki hét különböző ötkarikás játékon képviseli Magyarországot.

Szintén segítheti a tapasztalat a férfi kardcsapat sikerességét is.  A 38. életévében járó, világ,- és Európa-bajnok Decsi Tamás harmadik alkalommal, míg a 34 esztendős, csapatban Európa-bajnok Gémesi Csanád először vehet részt a világ talán legnagyobb sporteseményén.

Akad azonban olyan olimpikon is, aki vett már részt olimpián, majd egy hosszú szünetet követően, Tokióban újra találkozhatunk vele. A női asztalitenisz-válogatott először kvalifikálta magát csapatban a világeseményre. Az együttesben szerepel Fazekas Mária is, aki 2004 után, immáron 45 évesen készül ismét a nyári játékokra. Fazekas az akkor már várandós, Póta Georginát helyettesítette a tavaly januári, Portugáliában rendezett olimpiai kvalifikációs versenyen, ahol Pergel Szandrával és Madarász Dórával kiharcolták a csapatkvótát.  A rutinos asztaliteniszező egyébként több, mint másfél évtized után szerepel ismét a válogatottban.

A ping-pong asztal mellől irány a szőnyeg, ugyanis a birkózók között is akad, aki nem élete első versenyére készül. Lőrincz Tamás 2012-ben, Londonban ezüstérmet szerzett, emellett világbajnoknak és háromszoros Európa-bajnoknak mondhatja magát.  A 34 esztendős sportoló a negyedik, és egyben utolsó olimpiáján alkotna maradandót.

Szintén a negyedik indulására készül Sastin Marianna is. A 37 esztendős, világbajnok birkózó Peking, London és Rio de Janeiro után Tokióban nézhet ismét farkasszemet az ellenfeleivel.

És ha már a négyes számnál tartunk, ugyancsak a negyedik részvételére készül Kozák Danuta. Az ötszörös, és ezzel a legtöbb olimpiai aranyérmet szerző magyar női kajakos Londonban és Rio de Janeiróban is több alkalommal a dobogó legfelső fokára állhatott, és nem lehet kétséges, hogy Tokióban sem lesz más a célja. Kozák Danuta ezen sikerek mellett tizennégy világ- és tizenhét Európa-bajnoki címmel büszkélkedhet.

Valószínűleg nem lesz lámpalázas a világ- és Európa-bajnok Sidi Péter sem, ha olimpián való részvételről van szó.  A 42 éves sportlövő a hatodik megmérettetésére készül. 2000-ben, Sydneyben célozhatott először a lőállásban ötkarikás játékokon, a legjobb eredményét pedig 2016-ban, Rio de Janeiróban érte el, amikor is ötödik helyen végzett a sportlövők légpuska számában. Szokás mondani, hogy olyan, mint a jó bor? Talán Tokióban még ezt a kiemelkedő, ötödik helyet is sikerül majd túlszárnyalni.

Jó eséllyel pályázik az ötödik részvételére az olimpiai „A” szintet elérő Cseh László. A népszerű, 35 esztendős úszó négyszeres ezüst- és kétszeres olimpiai bronzérmesnek mondhatja magát. A négyből három ezüstérmet Pekingben szerzett, míg a negyediket, és talán a legemlékezetesebbet Rio de Janeiróban, miután a 100 méteres pillangóúszás döntőjében hármas holtverseny alakult ki közte, Michael Phelps és Chad le Clos között.

Annyi biztos, hogy a sportolók mellett valószínűleg minden rajongó nagyon várja már a tavalyról elhalasztott, a tervek szerint 2021. július 23. és 2021. augusztus 8. között megrendezendő pekingi olimpiát, ahol reményeink szerint újabb érmekkel gazdagodhat majd Magyarország már amúgy is igen gazdag gyűjteménye.

Forrás, fotó: Simon Dániel, MTI/Czeglédi Zsolt, youtube.com, magyarock