Tokió 2020 – Sportági ABC: vízilabda

Vízilabdában mind a férfi együttes, mind pedig a női válogatott tagja a riói olimpia 12, illetve 10 csapatos mezőnyének.

MTI Fotó: Czagány Balázs archív

A férfi válogatott azt követően, hogy sorozatban három olimpiai bajnoki címet nyert (2000, 2004, 2008), Londonban, majd Rióban is az ötödik helyen végzett, míg a nők sorozatban a legutóbbi három viadalon éppen csak lemaradtak a dobogóról és negyedikként zártak.

A férfiaknál a tavaly elhunyt Benedek Tibort a riói játékokat követően Märcz Tamás váltotta a kapitányi poszton, akinek az irányításával a 2017-es budapesti világbajnokságon ezüstérmes lett a gárda, tavaly pedig, ugyancsak hazai környezetben, 21 év elteltével Európa-bajnoki címet nyert.

A nőknél továbbra is Bíró Attila a kapitány, együttese a hazai rendezésű kontinensviadalon tavaly bronzérmet szerzett, majd idén, nem sokkal az olimpiai játékok kezdete előtt a világligában ezüstérmes lett a címvédő amerikaiak mögött.

A sportág 1900 óta olimpiai szereplő, a férfiak után száz évvel, 2000-ben a női póló is bekerült az ötkarikás műsorba. A magyar vízilabda világelsőségét az eddigi kilenc olimpiai arany mellett három második és három harmadik helyezés biztosítja, miáltal magabiztosan áll az élén a sportági örökranglistán.

 VÍZILABDA
———-
Összlétszám: 156 férfi játékos (12 válogatott, 13 játékos csapatonként), 130 női játékos (10 válogatott, 13 játékos csapatonként)

Versenyszámok: férfi és női torna

Lebonyolítási rend: a férfiak két, egyenként hatcsapatos csoportra osztva körmérkőzéseket játszanak, majd a szextettek győztesei a másik hatos negyedikjével, a második helyezettek pedig a harmadikakkal csapnak össze. A párbajok győztesei az elődöntőben folytathatják, vesztesei az 5-8. helyért szállnak medencébe, míg a csoportok 5. és 6. helyezettjei számára véget ér az olimpia.

A női mezőny tíz csapata két ötös csoportban vívja a körmeccseket, a folytatás pedig ugyanaz, mint a férfiaknál.

A két nem programja nem ütközik, mivel egyik nap játszanak a nők, másik nap a férfiak, vagyis a csapatoknak rendszeresen lesz pihenőnapjuk.

Helyszín: Tacumi Vízilabdaközpont
Időpont: július 24.-augusztus 8.

FÉRFIAK:
A csoport: MAGYARORSZÁG, Dél-Afrika, Egyesült Államok, Görögország, Japán, Olaszország
B csoport: Ausztrália, Horvátország, Szerbia, Spanyolország, Kazahsztán, Montenegró

NŐK:
A csoport: Ausztrália, Dél-Afrika, Hollandia, Spanyolország, Kanada
B csoport: MAGYARORSZÁG, Oroszország, Kína, Egyesült Államok, Japán
Címvédők és a legutóbbi világbajnokok:

férfiak:
riói bajnok: Szerbia
2019-es kvangdzsui világbajnok: Olaszország

nők:
riói bajnok: Egyesült Államok
2019-es kvangdzsui világbajnok: Egyesült Államok