A tatabányai olimpiai selejtezőtorna utolsó játéknapja könnyed norvég győzelemmel kezdődött: Sander Sagosenék 41-24-re verték az afrikai csapatot, amely pont nélkül zárt.
A meccs után a tunéziaiak kapusa elnézést kért a hazája népétől a gyenge szereplésért, és megjegyezte: nehéz volt a csapatnak a ramadán idején játszania.
Hogy a norvégok nyerik a tornát, és kijutnak a párizsi olimpiára, már a szombati, Magyarország elleni sikerükkel biztossá vált. Ahogyan az is eldőlt, hogy a magyaroknak mindenképpen győzniük kell Portugália ellen, mivel korábban mindkét csapat 2 pontot szerzett, és mindkettő gólkülönbsége plusz 6 volt.
A szakértők előzetesen a Portugália elleni összecsapást várták a magyarok számára a legkeményebb, és a kvótáról döntő találkozónak. Az utóbbi évek mérlege felemás velük szemben: 2020-ban simán, nyolc góllal verték a magyarokat, akik két évvel később az MVM Dome-ban 31–30-ra győzték le őket. A tavalyi vb aztán megint egyértelmű, hétgólos portugál sikert hozott.
A portugál csapat története során csupán vehetett részt a játékokon, három éve, Tokióban. Arra is selejtezőn harcolták ki a kvótát: a franciák elleni meccs utolsó másodperceiben labdát csentek és gólt szereztek, így nyerni tudtak – és elütötték a kijutástól a horvátokat. A tornán pedig végül a 9. helyen zártak.
Első félidő
A magyarok kezdhették támadással a meccset, amelyet Szita Zoltán zárt le egy gyors góllal, miközben a tatabányai multifunkciós sportcsarnokban közel hatezer torokból zúgott a “hajrá, magyarok”! A portugálok első találatát a csapat sztárjainak számító Costa fivérek egyike, Francisco szerezte, a csapat azonban hamarosan megfogyatkozott: a magyar kapu előtt Salvador Salvador szabálytalankodott Lékai Máté ellen, így két percre pihenni küldték.
Előbb Ancsin Gábor, majd Imre Bence is feliratkozott a magyar gólszerzők listájára, de a következő portugál támadást már nem sikerült kivédekezni: Martins vette be Mikler Roland kapuját.
Az ötödik perc felénél egy hosszú támadás végén Ancsin szerzett gólt átlövésből, de nem maradt el a portugál válasz sem. Aztán Bánhidi talált be – annak ellenére is, hogy ketten csimpaszkodtak rajta.
A 10. percben, 6-4-es magyar vezetésnél Mikler először tudott védeni, Szita pedig – a védők között bátran átvágva – meglőtte a harmadik gólját. A portugálok időt kértek, és találattal is zárták a támadásukat. Amire megint Szita válaszolt!
A másik Costa, Martim, majd Lékai elrontott bejátszása után Fernandes is gólt lőtt Miklernek, így egyre csökkent a hátrányuk, amit Imre Bence duplázott meg.
A 15. percben Chema Rodríguez szövetségi kapitány Mikler helyére Bartucz Lászlót küldte be a magyar kapuba, aki mintha rögtön meg is babonázta volna Portelát, aki rendesen mellé lőtt.
A portugálok Borges révén összeszedték a második két perces kiállításukat, így emberelőnyben támadhatott a magyar csapat, Bánhidi pedig nem hibázott. A másik oldalon Bartucz hatalmas bravúrral, lábbal hárította Frade lövését, a kipattanó labdát pedig Sipos vágta be az üres portugál kapuba (11-8).
A következő percekben rendesen felgyorsultak az események: Lékai találata után hetest lőhettek a portugálok, azután Bánhidi és Ilic Zoran növelte a magyar gólok számát (13-9). A másik kapu előtt Lékai választott rossz megoldást ziccerben.
A 22. percre kettőre csökkent az előny, Portela előbb szélről, majd hetesből talált be – elég volt ehhez két elhibázott magyar támadás. Bánhidi lerántásáért büntetőhöz jutott a magyar csapat, azt meg Imre vágta be, majd Ilic – az előző találatát szinte lemásolva, a védők között betörve lőtt a portugál kapuba.
A 27. percre aztán egy három gólos sorozattal ledolgozta a hátrányát az ellenfél; a magyarok egymás után három támadása szakadt félbe hol szabálytalanság, hol a labda elvesztése miatt, ráadásul az utolsó portugál találat után Ilicet is kiállították két percre. Rodríguez időt kért.
A megbeszélt figurát Bodó fejezte be, a lövést hárította a kapus. Ugyanezt Bartucz nem tudta megtenni a másik oldalon, így a meccsen először vezetést szereztek a portugálok.
A közel hat perces magyar gólcsendet Imre értékesített büntetője törte meg a 30. perc elején. A félidő utolsó másodpercében a játékvezetők még belefújtak a magyar támadásba, és időn túli szabaddobást ítéltek az ellenfélnek, amit Bartucz biztos kézzel fogott. A szünetre 16-16-nál vonultak a csapatok.
Második félidő
Martim Costa góljával nyitották a portugálok a második játékrészt, amire magyar részről Bóka Bendegúz válaszolt, Costa azonban másodpercekkel később megint betalált. A következő támadásnál a testvére megsérült, amikor két magyarral találta szembe magát, úgy kellett letámogatni a pályáról, aztán Bánhidi és Frade gólváltásával folytatódott a meccs (18-19).
Bartucz újabb nagy védése után a 35. perc felénél Sipost állították ki. A portugál kapu előtt Bánhidi esett el és maradt a földön, a játékvezetők azonban nem láttak szabálytalanságot, így az elcsípett labdával az ellenfél szabadon megtámadhatta az üres magyar kaput, és gólt lőtt (18-20). Az újabb portugál találat után ismét időt kért Chema Rodríguez, de a támadást ezúttal sem tudta sikerrel zárni a csapat. Ráadásul megsérült Ancsin is, akit szintén a kispadhoz kellett támogatni. Bánhidi is azon ücsörgött, éppen a bokáját fáslizták.
Újabb négy és fél perces magyar gólszünetet tört meg a 38. percben Rosta Miklós Szita lövésének kipattanóját összeszedve, a következő akcióból viszont nem sikerült közelebb zárkózni, a portugálok jól védekeztek. Hamarosan hosszas videózás következett: a portugálok hetest lőhettek, nem volt azonban egyértelmű, hogy a labda a fölső kapufáról teljes terjedelmével a kapuba vágódott-e vagy érte még a vonalat. Végül kiderült: nincs újabb találat.
A magyar támadás továbbra is döcögött, Szita, Fazekas, majd az ápolásból visszatérő Bánhidi lövése is mellément vagy elakadt a kapusban. Nem így Martim Costáé (19-22).
Most Fazekas Gergő volt az, aki öt és fél perc után újra gólt szerzett, miután átcikázott a védelmen, ráadásul Cavalcantit kiállították. Rosta újabb találata után Bartucz mutatott be nagyon fontos védést, aztán megint villant Fazekas, így a 17. perc elejére 22-22 állt az eredményjelzőn.
A 49. perc elején Sipost piros lappal, azonnal kiállították: az egyik portugál arcát találta el. A támadást ráadásul góllal fejezték be a portugálok. A másik oldalon Bodó bombázta szét a felső kapufát, amire aztán Areia válaszolt: Bartucz nem védhette a lövését, így máris megint kettővel mentek.
Az utolsó tíz percet Imre nagyszerű találata vezette fel, miközben a közönség rákezdett: “mindenki szurkoljon!” Egy hosszan, taktikusan kijátszott támadás után megint Imre vállalta fel a lövést, és ismét betalált, majd Bartucz védett, Ilic keze pedig nem remegett meg: újra vezetett a magyar csapat (25-24).
A gólpárbaj Areia és Imre újabb találatával folytatódott, amikor már csak öt perc volt hátra, a következő portugál támadást pedig sikerült kivédekezni. Megvolt a lehetőség a kétgólos vezetésre, amit Imre – ezúttal hetesből – biztosított.
Cavalcanti találatára Bodó adott választ, akit azonban rövidesen kiállítottak, emberhátrányban is jól sikerült azonban a védekezés, és Bartucz megfogta Rui Silva lövését. Imre ráadásul megint varázsolt a portugál kapu előtt, így másfél perccel a vége előtt már három gólos volt a magyar előny. A portugálok időt kértek, és Areia még be is talált, de Bartucz újabb bravúrja és Lékai gólja végleg eldöntötte a meccset. 30-27-re győzött a magyar válogatott, így 12 év után újra ott lehet az olimpián!
Írta a HVG
A Fantasztikus hajrával kijutott az olimpiára a magyar férfi kézilabda-válogatott bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.