Három olimpiai bajnokunk közül Kós Hubert lett az Év férfi sportolója, míg a fogyatékkal élők között paralimpiai bajnokunk, Konkoly Zsófia vehette a hölgyek legjobbjának járó elismerést. A szintén Top 3-ba rangsoroltak közül Szokolai László második lett az edzőknél, míg női 4×200-as gyorsváltónk harmadikként végzett az egyéni sportágak csapatai között.
Hétfőn este, az Operaházban rendezték meg az M4 Sport – Az év sportolója gálát, amelyen 67. alkalommal választották meg az előző esztendő legjobbjait. Az már korábban biztossá vált, hogy a férfiak között úszó nyer, nem meglepő módon, hiszen egyéni olimpiai bajnoki címet csak versenyzőink szereztek Párizsban, a medencében Kós Hubert és Milák Kristóf, nyíltvizen pedig Rasovszky Kristóf.
Nos, a szavazók végül Kós Hubert eredményeit értékelték a legtöbbre: Hubi 21 évesen olimpiai bajnok lett, előtte az egész belgrádi Európa-bajnokság legeredményesebb férfiúszójaként végzett öt éremmel (két-két arany és ezüst, plusz egy bronz – címvédéssel 200 vegyesen), de ami bizonyos kategóriák eredményeiből kiolvasható, hogy a decemberi, rövidpályás világbajnokságon mutatott teljesítménye nyomott rengeteget a latban, hiszen a voksolás indulásának előestéjén nyert aranyérmet (és előtte volt egy ezüstje is).
Hubi, aki családjával érkezett a gálára – kivéve Olivér öccsét, aki szintén Amerikában tanul –, köszönőbeszédében többek között kiemelte: „Szeretném megköszönni Hosszú Katinkának és Ian Thorpe-nak, hogy átadták nekem ezt a díjat. Milák Kristófnak és Rasovszky Kristófnak is gratulálok, mert ők is megérdemelnék az első helyet. Jó itthon lenni Magyarországon, de az edzőmtől, Bob Bowmantől csak harminchat óra kimenőt kaptam, így kedd reggel hatkor már repülök is vissza az Egyesült Államokba, hogy tovább készüljek. A Magyar Úszószövetség mindenben támogatott, és a férfi év sportolója jelöltjei között három úszó volt, ez mutatja, hogy világszínvonalú munka folyik a szövetségben.”
A másnap nyilvánosságra hozott adatsorok alapján látható, hogy hátúszónk komoly fölénnyel végzett az élen Rasovszky Kristóf és Milák Kristóf előtt – Betlehem Dávid 7., Németh Nándor pedig 9. lett. (Egyébként csak egy jelzés a szervezőknek: bár Hubit az Újpest úszójaként konferálták fel a gálán levetített kisfilmben, ő egy ideje már a BVSC versenyzője.)
Másik díjazottunk sikere szintén nem volt meglepő, hiszen Konkoly Zsófi szenzációs eredményeket szállított Párizsban, két aranyérmet és egy ezüstöt nyert a paralimpián, azaz kétség sem férhetett az itteni elsőségéhez sem.
„Nagy megtiszteltetés, hogy ezt a díjat ma este én vehetem át – kezdte beszédét Konkoly Zsófia. – Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, aki rám szavazott, köszönöm Illés Fanninak is, hogy támogatott ebben. Hálával tartozom a barátaimnak, az edzőknek, az egyesületemnek és mindenkinek, aki mellettem volt ezen az úton. Szeretnék minden jelöltnek gratulálni.”
Pap Bianka harmadik, Illés Fanni negyedik lett, és a szervátültetett úszók közül Gyurkó Alexandra a 7. helyre került a listán, míg a férfiaknál Domonkos Ádám lett 5., a csapatoknál pedig a szevátáültetett férfi úszócsapat a negyedik.
Az épek mezőnyére visszatérve, az egyéni sportágak csapatainak versenyében Top 3-ba került női 4×200-as gyorsváltónk is, ami már önmagában bravúr, bár az Eb-ezüst és a rövidpályás vb-ezüst, valamint a bravúros olimpiai 6. hely fényében egyáltalán nem érdemtelen. Egyértelmű volt, hogy a Párizsban érmet szerző vívókat nem fogják megelőzni a lányok – végül az olimpiai bajnok párbajtőrözők nyertek teljes joggal, váltónk harmadik lett; az idén Ábrahám Minna, Jakabos Zsuzsanna, Késely Ajna, Molnár Dóra, Pádár Nikolett és Ugrai Panna szerepelt a négyesben.
Az edzők között a versenyzői által csak az idei évben nyert 12 olimpiai, világ- és Európa-bajnoki érem sem volt elég, hogy Szokolai László elnyerje a szakemberek legjobbjának szánt díjat. Ugyanitt Bob Bowman 5., Jancsik Árpád pedig 8. helyen zárt.
Az egyes kategóriák végeredményei
(ahol van úszás-érdekeltség)
AZ ÉV FÉRFI SPORTOLÓJA
1. Kós Hubert (úszó) 1060 pont
2. Rasovszky Kristóf (úszó) 874 p.
3. Milák Kristóf (úszó) 685 p.
4. Szoboszlai Dominik (labdarúgó) 264 p.
5. Valter Attila (kerékpáros) 132 p.
6. Halász Bence (atléta) 92 p.
7. Betlehem Dávid (úszó) 58 p.
8. Böhm Csaba (öttusázó) 37 p.
9. Németh Nándor (úszó) 25 p.
10. Varga Ádám (kajakozó) 19 p.
AZ ÉV CSAPATA (EGYÉNI SPORTÁGAK CSAPATAI)
1. Férfi párbajtőr-válogatott 1366 pont
2. Férfi kardválogatott 799 p.
3. Női 4×200 m-es gyorsúszóváltó 245 p.
4. Férfi kajak kettes (Nádas, Tótka) 225 p.
5. Női kajak kettes (Csipes, Gazsó) 218 p.
6. Női kajak négyes 211 p.
7 . Női légpisztolycsapat 62 p.
8. Aerodance-csapat 52 p.
9. Női kajak kettes (Fojt, Pupp) 47 p.
10. Női kenu kettes (Kiss, Nagy) 21 p
AZ ÉV EDZŐJE
1. Golovin Vlagyimir (kézilabda) 829 pont
2. Szokolai László (úszás) 538 p.
3. Dancsházy-Nagy Tamás (vívás) 429 p.
4. Nyéki Balázs (vízilabda) 425 p.
5. Bob Bowman (úszás) 335 p.
6. Csipes Ferenc (kajak-kenu) 243 p.
7. Tibolya Péter (öttusa) 208 p.
8. Jancsik Árpád (paraúszás) 82 p.
9. Per Johansson (kézilabda) 82 p.
10. Suvi Mikkonen (tekvandó) 75 p.
AZ ÉV FOGYATÉKOS NŐI SPORTOLÓJA
(a fogyatékkal élőknél az MPB rangsorolt, a 10-es listákon a helyezési számok alapján jött ki a végeredmény, az alacsonyabb pontszám jelenti a jobb eredményt)
1. Konkoly Zsófia (úszó, parasportoló) 154
2. Ekler Luca (atléta, parasportoló) 319
3. Pap Bianka (úszó, parasportoló) 322
4. Illés Fanni (úszó, parasportoló) 580
5. Luterán Petra (atléta, parasportoló) 630
6. Szvitacs Alexandra (asztaliteniszező, parasportoló) 734
7. Gyurkó Alexandra (úszó, szervátültetett) 859
8. Gál Nikolett (atléta, siketlimpikon) 965
9. Czibula Krisztina (gyorskorcsolyázó, speciális olimpikon) 1025
10. Kollarics Hajnalka (hófutó, speciális olimpikon) 1122
A Év sportolója-gála: Kós Hubert és Konkoly Zsófia a díjazottak között bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.