A jövő kispályás labdarúgása – Újult erővel folytatódik a sportág népszerűsítése

Az elmúlt két évben sokat hallatták hangjukat a kispályás labdarúgók. Világversenyeken igyekeztek bizonyítani, tekintélyt parancsoló szabadidős és diáksportos bázisuk van, és elindították a női vonalat is. Csuhai Tiborral, a SOCCA Kispályás Magyar Labdarúgó Szabadidő Sportszövetség elnökével beszélgettünk, aki egy rendhagyó bejelentéssel is szolgált. A jövőben új elnök irányítja a szervezetet.

Az egyes világversenyek alkalmával mindig ott van az értékelésben, ami a szövetség részéről megfogalmazódik, hogy dinamikus fejlődésre van szükség, amely alkalmazkodik a változásokhoz. Ez továbbra is fennáll?

Abszolút. A legjobb példa erre a legutóbbi vb. Azt a házigazda Omán nyerte. Ha két évvel ezelőtt ezt kijelentem, senki sem hitte volna el. És még talán a vb alatt sem. A 16 között összecsaptunk Ománnal, amely tovább ment, és végül be is húzta a világbajnoki győzelmet. Itt nincsenek bérelt helyek, meg nagyhatalmak, nagyon gyorsan változik minden.

Szintén sokszor elhangzik a fiatalítás. Gondolom, ez is hangsúlyt kap a folytatásban.

Ez egyértelmű. Mindig a legoptimálisabb összeállítást kell megtalálni. Ennek pedig az egyik alappillére a fiatalítás.

Több innovatív és előremutató kezdeményezése is volt a hazai szövetségnek. A világon először rendezett kispályás női tornát Magyarország, és a szövetség úttörő szerepet vállalt a socca Európa Játékokra való előkészítésében. A sportágfejlesztés terén mik a tervek jövőre?

Az egyes országokban meg kell győzni az érintetteket, hogy ne cég szinten működtessék a soccát, hanem alapítsanak szövetséget. Ez nem kis munka, de haladunk. Így kerülhetünk ugyanis az Európa Játékok közelébe, amely számunkra az olimpia előszobája. A női vonalra kifejezetten büszkék vagyunk, és további nagy terveink vannak talonban.

Milyen jövő állhat a magyar kispályás labdarúgás előtt?

A lehetőségeink rendkívül jók, hiszen a sportágat Magyarországon nem megszerettetni kell, hanem fejleszteni. Sajnos vannak nehézségek, amelyek néha úgy jelentkeznek, hogy egyes Megye I-es, vagy NB III-as klubok nem engednek el egy-egy játékost a válogatottba. Ezek letárgyalása, koordinálása a szövetség feladata. Éppen ezért úgy döntöttem, vagy ha úgy tetszik, döntöttünk, hogy megkettőzzük erőinket. Én felajánlottam lemondásomat, egyben felkértem Móré Bendegúz alelnök urat, hogy legyen a szövetség elnöke, én pedig tiszteletbeli elnökként segíteném a sportágat a továbbiakban. Persze ehhez a közgyűlés áldására is szükség van. Ez a lépés egybevág a szövetség azon törekvésével, hogy a fiataloknak adunk lehetőséget. Móré Bendegúz ereje teljében lévő agilis sportvezető.