2024/2025. tanév II. (tavaszi) félév
A Magyar Sportcsillagok Ösztöndíjprogram (a továbbiakban: Ösztöndíjprogram) célja az országos sportági szakszövetségek, a parasportolók esetében a Magyar Paralimpiai Bizottság (a továbbiakban: MPB) Elnöksége által javasolt, magyarországi felsőoktatási intézményekben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező olimpiai/paralimpiai versenyrendszerben részt vevő sportágak olimpiai / paralimpiai szakágának olimpiai / paralimpiai versenyszámokban versenyző azon hallgatók támogatása, akik tanulmányaik ideje alatt felnőtt, vagy utánpótlás korosztályos válogatott sportolók.
Az ösztöndíjprogramban való részvétel feltételei:
- be nem töltött 35. életév,
- magyarországi felsőoktatási intézményben1 alap-, mester-, osztatlan képzésen vagy felsőoktatási szakképzésen aktív hallgatói jogviszony,
- olimpiai/paralimpiai versenyrendszerben szereplő sportágban aktív egyesületi tagság,
- olimpiai/paralimpiai versenyrendszerben szereplő sportágban felnőtt vagy korosztályos magyar nemzeti válogatott keretben való tagság,
- a pályázat benyújtásának időpontjában a jelölt nem áll a sportfegyelmi felelősségről szóló 39/2004. (III.12.) Korm.rendelet alapján sportfegyelmi eljárás vagy a doppingellenes tevékenység szabályairól szóló 363/2021. (VI.28.) Korm. rendelet alapján doppingfegyelmi eljárás hatálya alatt,
- a sportágat képviselő országos sportági szakszövetség ügyintéző-képviseleti szervének döntése arról, hogy javasolja a sportolót az ösztöndíjprogramba,
- a pályázat benyújtásának időpontjában a jelölt nem áll a sportról szóló 2004. évi I. törvényben meghatározott jogerős eltiltás vagy kizárás hatálya alatt.
A programban való részvételhez valamennyi feltétel együttes teljesítése szükséges.
Az ösztöndíjprogramban való részvétel időtartama:
Az ösztöndíjprogramban való részvételre az alábbiakban meghatározott időtartamon belül van lehetőség:
- a felsőoktatási szakképzésben részt vevő hallgató esetén a képzés ideje + legfeljebb 1 félév,
- az alapképzésben részt vevő hallgató esetén az első alapképzés időtartama + legfeljebb 2 félév,
- azon hallgató esetén, akik a felsőoktatási szakképzést követően megkezdi az alapképzést, az összes támogatható félév száma legfeljebb 10,
- azon hallgató esetén, akik az alapképzés befejezése után megkezdik a mesterképzést, az összes támogatható félév száma legfeljebb 12,
- osztatlan képzés esetén az összes támogatható félév száma 12,
A jelen pályázati időszakot megelőzően az ösztöndíjprogramban részt vevő sportolók támogatott félévei beszámításra kerülnek az összes támogatott félév számának meghatározásakor.
Az ösztöndíjprogramban való részvételi jogosultság megszerzésének menete:
Az Ösztöndíjprogram lebonyolításával összefüggő feladatokat a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága (továbbiakban: Államtitkárság) látja el. A Felhívást az Államtitkárság a kormany.hu oldalon közzéteszi, az Ösztöndíjprogram népszerűsítésében közreműködik a Magyar Olimpia Bizottság (a továbbiakban: MOB), a Magyar Paralimpiai Bizottság (a továbbiakban: MPB), a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet (a továbbiakban: NSMI), és a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (a továbbiakban: MEFS).
- Az ösztöndíjprogramba való bekerülésre az országos sportági szakszövetség – a paralimpiai sportágakban az MPB – elnöksége által hozott határozat alapján jelölheti azon sportolókat, akik az ösztöndíjprogramba kerülés valamennyi feltételének megfelelnek. A jelölést az országos sportági szakszövetség és az MPB elnöksége alátámasztja az ösztöndíjprogramba kerülést megalapozó felnőtt vagy korosztályos eredmény (olimpia, paralimpia, világ- és Európa-bajnokság, korosztályos világ- és Európa-bajnokság) igazolásával.
- Az Államtitkárság minden jelölt tekintetében bekéri az Oktatási Hivatal által kiadott aktív hallgatói jogviszonyra vonatkozó igazolást,
- Az MPB, illetve az illetékes sportági szakszövetség javaslata alapján a sportpolitikáért felelős miniszter (továbbiakban: miniszter) Tanácsadó Testülete (tagjai: az Államtitkárság, a MOB, az MPB, az NSMI és a MEFS által delegált képviselők) tesz végső javaslatot. Az ösztöndíj odaítéléséről a részvételhez szükséges feltételek, az értékelési szempontok, valamint az Ösztöndíjprogramra rendelkezésre álló források nagyságrendjére való tekintettel a javaslatok alapján a miniszter dönt.
Az ösztöndíj mértéke:
Az ösztöndíj kategóriánkénti összege a 2024/2025. tanév II. (tavaszi) félévében:
A kategóriákba történő besorolást a jelölt által a jelölést közvetlenül megelőző, legfeljebb 4 éven belül megrendezett két sportvilágeseményen (Olimpián, Paralimpián, olimpiai / paralimpiai szakágban, olimpiai / paralimpiai versenyszámokban felnőtt világ- és Európa-bajnokságon és korosztályos világ – és Európa-bajnokságon) elért eredménye alapján kell elvégezni.
I. Kategória:
Olimpián / Paralimpián, felnőtt világbajnokságon olimpiai és paralimpiai versenyszámokban elért 1-3. helyezés, felnőtt Európa-bajnokságon olimpiai és paralimpiai versenyszámokban elért 1. helyezés esetén: 160.000.- Ft/hó (tanulmányi félévhez igazodva 6 hónapra)
II. Kategória:
az I. kategóriában ösztöndíjra nem jogosító eredményekkel rendelkező, vagy utánpótlás korosztályban világ- vagy Európa-bajnokságon elért 1-3. helyezéssel rendelkező sportolók, akik sportszövetségi Gerevich Aladár-sportösztöndíjban is részesülnek: 120.000.- Ft/hó (tanulmányi félévhez igazodva 6 hónapra)
III. Kategória:
az I. és II. kategóriában ösztöndíjra nem jogosító eredményekkel rendelkező válogatott kerettag sportolók, akik sporteredményükre tekintettel nem részesülnek Gerevich Aladár-sportösztöndíjban, de a szakszövetség vagy az MPB elnöksége érdemesnek tartja őket a tanulmányi ösztöndíjra, vagy a Téli- és Nyári Egyetemi Világjátékokon 1-3. helyezést elért válogatott kerettag sportolók: 60.000 Ft/hó – 80.000 Ft/hó (tanulmányi félévhez igazodva 6 hónapra)
A III. kategóriába jelölt sportolók esetén a szakszövetségi/ MPB elnökségi határozatban a sportoló részére javasolt összeget is meg kell jelölni.
Az ösztöndíj a sportról szóló 2004. évi I. törvény szerint adható Gerevich Aladár-sportösztöndíj mellett is folyósítható.
Egy ösztöndíj-kategórián belül több éremmel való rendelkezés esetén az ösztöndíj összege nem módosul.
A jelöléshez benyújtandó dokumentumok:
- Az országos sportági szakszövetség és az MPB által sportolónként benyújtott Adatlap (eredeti, szövetség által hitelesített példánya),
- A sportoló által aláírt Adatvédelmi nyilatkozat (eredeti aláírt példánya)
- Felsőfokú végzettség vagy szakképzettség megszerzésére irányuló felsőfokú tanulmányokat igazoló a 2024/2025. tanév II. (tavaszi) félévére vonatkozó dokumentum (hallgatói jogviszony igazolás), vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 59. § (1) d) pontja alapján annak igazolása, hogy a hallgató a 2024/2025. tanév II. (tavaszi) félévében abszolutóriumot (végbizonyítványt) szerzett.
Érvénytelen a jelölés az alábbi esetekben:
- ha a jelölt nem felel meg a részvételi feltételeknek,
- amennyiben az Oktatási Hivatal igazolása alapján passzív a sportoló féléve,
- ha a benyújtott dokumentáció formailag hibás, hiányos, illetve, ha hamis adatot tartalmaz.
Az érvénytelenség fenti eseteiben nem kerül sor döntéshozatalra az ösztöndíjra való érdemességről!
A jelölési eljárásban hiánypótlásra nincs lehetőség.
Az Ösztöndíjprogramba kerüléssel kapcsolatos jelölési, bírálati és a döntéshozatali eljárás során méltányosság gyakorlására nincs lehetőség.
A hallgatói jogviszony visszamenőleges passziválása esetén az adott félévre átutalt ösztöndíjra visszafizetési kötelezettség keletkezik.
Az ösztöndíj folyósításának megszüntetése, felfüggesztése, visszafizetése:
Az Adatlap hitelesítésével egyidejűleg kötelezettséget vállal az országos sportági szakszövetség/MPB arra, hogy amennyiben a jelölés benyújtását követően sportfegyelmi vagy doppingeljárás indul a jelölt ellen, azt a közlésétől számított 8 napon belül bejelenti az Államtitkárságnak. A bejelentést követően az ösztöndíj folyósítása felfüggesztésre kerül.
Ha a sportoló vagy a szakszövetség vagy az MPB igazolja, hogy a jelölttel szemben lefolytatott sportfegyelmi vagy doppingfegyelmi eljárás jogerős befejezését követően sem sportfegyelmi, sem pedig doppingbüntetés nem került kiszabásra, az Államtitkárság az igazolás leadását követően egy összegben folyósítja részére az elmaradt ösztöndíjat.
Amennyiben a sportfegyelmi vagy doppingfegyelmi eljárás jogerős befejezésével sportfegyelmi vagy doppingfegyelmi büntetésként eltiltást vagy kizárást szabtak ki a sportolóval szemben, az érintett tanulmányi félévben addig folyósított ösztöndíj teljes összegét köteles visszafizetni.
A sportolók tanulmányainak nyomon követését a szövetségek végzik, mely dokumentumokat a Tanácsadó testület ellenőrzés céljából bármikor bekérheti.
Ha az ösztöndíjas a hallgatói jogviszonyát megszünteti, részére a továbbiakban az ösztöndíj nem folyósítható.
A jelölés módja:
Az országos sportági szakszövetség vagy az MPB által sportolónként kitöltött Adatlapot, sportáganként összesítő adatlapot, amely tartalmazza az elnökségi határozat számát, valamint a csatolandó mellékleteket 1 példányban a megadott határidőig postai úton ajánlott küldeményben vagy személyesen az alábbi címre kell eljuttatni:
Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárság 1054 Budapest, Hold utca 1.
A jelöléshez szükséges valamennyi dokumentációt (egyéni Adatlapok és Sportági Összesítő Adatlap) a postára adással egyidejűleg elektronikusan – aláírt scannelt, valamint szerkeszthető formátumban (egyénenkénti Adatlap és sportági összesítő) – is kérjük beküldeni az alábbi elektronikus elérhetőségre: sportcsillag@hm.gov.hu
Figyelem: hivatalos jelölésnek a papír alapú (postai úton vagy személyesen eljuttatott) jelölés minősül!
Az Adatlapok postára adási határideje: 2025. március 14.
Értesítés az Ösztöndíjprogramba kerülés eredményéről:
A döntéshozatalt követően a szakszövetséget, illetve az MPB-t az Államtitkárság írásban értesíti. (A döntéshozatal időpontja nem azonos az Adatlapok beérkezésének napjával). Az ösztöndíjat a Honvédelmi Minisztérium közvetlenül a sportoló részére folyósítja.
Szövetségi sportági összesítő táblázat
Magyar Lovassport Szövetség