Nyíltvízi Eb: remekeltek a váltók, nagy fölénnyel nyertük a csapatversenyt

Mindkét váltó érmes lett, az U19-esek századokkal csúsztak le az aranyról, az U16-osok viszont elképesztő fordítással, 32 másodperces hátrányból nyertek a junior nyíltvízi Európa-bajnokság zárónapján, Setubalban. A magyar válogatott végül nyolc éremmel zárt, és óriási fölénnyel vitte haza – sokadszorra – a Team Trophyt, azaz a legeredményesebb csapatnak járó trófeát.

Bár a második nap picit elmaradtak a várakozástól a magyar fiatalok – Bartalos Anna hőstette azért sokáig emlékezetes marad (egy nap, két érem) –, a zárónapon így is minden remény megvolt arra, hogy magunkhoz méltó lesz a befejezés. Az lett – és valóban centimétereken múlt, hogy nem csupán méltó, de egyenesen tökéletesre sikeredjék a zárónap.

Az idősebbek váltója végig óriási harcot vívott az olaszokkal és a franciákkal – noha végig a harmadik helyen haladtunk, ahogy közeledett a befutó, úgy egyenesedett ki az arcvonal. Nett Vivien kezdett, majd a másodikként úszó, 7.5km-en aranyérmes Nagy Napsugár négy másodpercet hozva a riválisokon úgymond visszamászott a nyakukra, ekkor csupán tizedek választották el az első hármat. Poteczin Dániel is remekül tartotta a frontot, másodpercnyire ment el tőle Girossi és Parker, úgyhogy Kovács-Seres Hunor pályafutása utolsó korosztályos úszásán mindent beleadva akasztott tengelyt Lauricellával, illetve a 10km-t és a 3km-t megnyerő Mesmacque-kal. A befutó egészen őrültre sikeredett, a három éllovas egyszerre zúdult a panelre… Hunornak volt már elsőrangú benyúlása (két éve, a korfui Eb-n), most Fortuna nem volt vele: 0.08 másodperc választotta el a srácokat, az olaszok voltak a legszerencsésebbek, az ezüst pedig 0.01-re volt, ami nyíltvízen szinte nem létező különbség.

Hanem következtek a „kicsik”, azaz a fiatalabbak négyese. Nem indult biztatóan, elvégre az olaszok első embere, a 7.5 kilométeren ezüstérmes Bagaglini elment a svájciak férfiversenyzőjével – ők egyedüliként nem női úszóval kezdtek –, így 28 másodperccel előbb ért be Kertész Borókánál, és erre még sikerült négyet rátenniük a második körben, bár Bartalos Anna is tempózott becsülettel. Kétszer 1500 méteren 32.5 másodpercet visszahozni legalábbis komoly kihívás…

Ám tudjuk, váltóban még az is kijön az emberből, ami nincs benne. Huszti Márton elképesztő tempóban eredt a harmadik olasz, Esposito után, és az üldözőversenynek kifejezetten használt, hogy ebben akadt egy lengyel társ is, akivel egymást pörgették, így a váltásnál a 32 másodperces olasz fórból mindössze 9 másodperc maradt. Innentől nem volt mese: Kreisz Bálintnak négyszáz méter se kellett, hogy utolérje Corpolongót, s közben lehagyja a lengyel Janiszewskit is. A táv második felén folyamatosan növelte előnyét, így a majd’ tízmásodperces hátrányból a végére 10 másodperces előny lett – így sikerült igazán tökéletesre a befejezés.

Az aranyérem után pedig még egyszer a dobogó tetejére állhattunk, immár az egész csapat: merthogy akárcsak az elmúlt Európa-bajnokságokon, ezúttal is a magyar csapaté lett a Team Trophy. Bár az éremtáblán a franciák végeztek az élen (4-2-1), darabra jobbak voltunk náluk (2-2-4), csapatunk minőségét pedig tökéletesen mutatja, hogy hatalmas, 65 pontos fölénnyel nyertük meg a csapatversenyt. Különösen sokat mondó, hogy ezúttal a fiúk és a lányok szinte ugyanannyi pontot hoztak (81-79 – és még 64-et közösen a váltókkal). Összevetésként: a második franciáknál ugyanez az érték 61 és 66, míg az olaszok a férfiaknál csupán 26 pontot gyűjtöttek.

Egyértelmű: rendkívül kiegyensúlyozott a magyar nyíltvízi utánpótlás, avagy 2025 egyelőre a magyarok jegyében telik ebben a szakágbank, hiszen három hete a felnőttcsapat is a Team Trophyval fotózkodhatott Stari Gradban, az Eb végén.

Nyilatkozatok

Kertész Boróka

Nagyon izgultam, élete első ifi Eb-je ez, és először úsztam váltót. Nagyon boldog vagyok, hogy bekerültem és nagyon büszke vagyok a többiekre, hogy sikerült összehoznunk. Az elején próbáltam a fiúversenyző lábvizén menni, kicsit csalódott voltam, hogy nem tudtam elég sokáig, és hogy aztán még páran utolértek.”

Bartalos Anna

„A feladatom elsősorban az volt, hogy próbáljam lerázni azokat, akikkel együtt indultam, ez nagyjából sikerült is. Büszke vagyok a csapatra, hoztuk, amit kellett.”

Huszti Márton

„Elégedett vagyok, hiszen az volt a terv, hogy próbáljam meg átadni Bálintnak a lehető legkisebb hátránnyal a stafétabotot és ez sikerült is. Utána már Bálintra voltunk bízva, de egy percig sem izgultam, mert tudtam, hogy megvan a sebessége, amit aztán láttunk is.”

Kreisz Bálint

„Úszás közben találtam ki a taktikámat, hogy a második egyenesen fogok megugrani. A tegnapi napot magam mögött hagytam – amikor kiestem 3km-en az első körben –, de örülök, hogy a csapat bizalmat szavazott nekem és én úszhattam utolsóként. Úgy voltam vele, bármit megteszek, hogy behozzam elsőnek a csapatot.”

Junior nyíltvízi Európa-bajnokság, Setubal, 3. nap

4x1500m mixed váltó

U19: 1. Olaszország 1:07:45.66, 2. Franciaország 1:07:45.73, 3. Magyarország 1:07:45.74 (Nett Vivien, Nagy Napsugár, Poteczin Dániel, Kovács-Seres Hunor)

U16: 1. Magyarország 1:15:15.27 (Kertész Boróka, Bartalos Anna, Huszti Márton, Kreisz Bálint)

A pontverseny végeredménye

  1. Magyarország 224, 2. Franciaország 159, 3. Olaszország 146, 4. Németország 131, 5. Görögország 123, 6. Lengyelország 116

Az éremtábla élcsoportja

  1. Franciaország 4-2-1, 2. Magyarország 2-2-4, 3. Görögország 2-0-1, 4. Olaszország 1-2-0, 5. Törökország 1-1-0

A Nyíltvízi Eb: remekeltek a váltók, nagy fölénnyel nyertük a csapatversenyt bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.