Időfutam OB: Zsankó harmadszor, Peák negyedszer aranyérmes

Az elmúlt évekhez hasonlóan ismét a Debrecenhez közeli Bocskaikert határában csaptak össze egymás ellen a legjobb időfutammenők.

A nőknél a számban korábban egyetemi világbajnok és U23-as vb-5. Zsankó Petra (Aromitalia Vaiano) számított a favoritnak és jelentős előnnyel diadalmaskodott a 19 kilométeres versenyben, ezzel sorozatban harmadszor lett időfutambajnok. “Annak tükrében, hogy bizonytalan volt, indulok-e, pozitív az eredmény, és annak fényében is, hogy szinte semmi energiát nem tudtam a felkészülésbe fektetni. A időm azért a jótól elég messze van” – fogalmazott az MTI-nek önkritikusan a múlt heti Svájci Körversenyt bukás miatt feladó Zsankó, aki kölcsönkerékpárral nyerte meg az ob-t.

A férfi mezőnyben előzetesen arra lehetett számítani, hogy többszörös győztesek állnak majd a dobogóra, és így is lett: Peák Barnabás 2018, 2020 és 2024 után negyedszer lett magyar időfutambajnok, míg a háromszoros aranyérmes, címvédő Pelikán János végzett a második, a kétszeres időfutambajnok Valter Attila pedig a harmadik helyen az elit korcsoportban. Az MTI kérdésére Peák azt mondta: a számára nagyon gyenge tavalyi, bronzérmet jelentő idején (45:40 perc) most közel két percet faragott (43:44 p) a 38 km-es távon, annak köszönhetően, hogy idén sokkal jobban sikerült a felkészülése. Mindehhez némileg viccesen hozzátette, hogy a jó szereplés páros években jellemző rá az ob-kon. “Valahogy jobban fel tudok készülni akkor, amikor nem rakom magamra azt a nyomást, hogy én vagyok a bajnok és nyernem kell” – mondta. Peák azt is elárulta, hogy tíz év után először tekert úgy az ob-n, hogy volt egy saját csapata, melytől minden támogatást megkapott. – “Ez volt az a plusz, ami kellett” – jelentette ki, majd arról is beszélt, hogy ugyan riválisai erősebbek nála, de úgy véli, nincs nála aerodinamikusabb versenyző a mezőnyben.

A címvédő Pelikán János ezúttal második lett, és az MTI-nek kiemelte, hogy bár nem készült külön a melegre, jól tudott menni. “Jól beosztottam az erőmet, az átlagwatt is jó volt. Lassabb volt a pálya, mert tavaly oldalszél volt, most meg kifelé hátszél, visszafelé szembeszél, ezzel kalkulálni kellett. Nekem most ennyi volt ebben, majd ki kell elemezni kicsit, hogy lehetett volna gyorsabb” – fejtette ki Pelikán, aki az elmúlt fél évben számos nehézséggel, közte autoimmun betegséggel küzdött. A tavaly futott pályarekordja viszont továbbra is fennáll, hiszen Peák 10 másodperccel maradt el a 2025-ös győztes időtől.

A 2019-ben és 2023-ban diadalmaskodó Valter Attila ezúttal harmadik lett, s a verseny után nem volt elégedett a teljesítményével. “Nem tudtam ennél gyorsabban menni, jól beosztottam, nem lassultam magamhoz képest. Ennyivel tudok menni időfutamon, ennyire vagyok áramvonalas, ennyire vagyok erős” – értékelt Valter.

Peák Barnabás és Zsankó Petra

Az utánpótlás korosztályait tekintve az U13-asok között Mády Áron (DVTK) és Láng Luca (Fehérbike Kerékpáros SE, Joyride) nyakába került az aranyérem, az U15-ös lányok közül pedig Babics Zita (Kanizsa 14 Kerékpáros Egyesület) teljesítette leggyorsabban a hat kilométeres távot. A 15 évnél fiatalabb fiúk már tíz kilométert tekertek és Burgermeister Bence (Cube Csömör) ünnepelhetett. Ugyanezen a távon az U17-es lányok közül Kárpáti Mira (Kőbánya Cycling Team) győzött. Az U17-es fiúkra és az U19-es nők penzuma már 15 kilométer volt,  Burgermeister Olivér (Cube-Csömör) és Benedek Virág (Mozdulj Multisport SE) nyert. 19 kilométeren az U19-es férfiak közül Berencsi Benedek (MBH Bank Cycling Team) állhatott a dobogó felső fokára, míg az U23-as nőknél Mudra Málna (ODL Team) lett a bajnok. Utóbbi korosztály férfi bringásai már az elit férfiakkal megegyező, 38 kilométeres távon mérték össze erejüket, az aranyérem Takács Zsombor (MBH Bank Ballan CSB Telecom Fort) nyakába került.

A program az országúti bajnokság mezőnyversenyével vasárnap folytatódik Pannonhalmán és környékén.

A 2026-os időfutam országos bajnokság összes korcsoportjának eredményeit a Sportorigo oldalán lehet megnézni.

Megosztás: