“Alaposan ki kell elemeznünk a történteket, mert nyilván mindenki, így mi, edzők is hibáztunk” – kezdte értékelését Struhács György, a legerősebb magyar szakág, a kötöttfogás kapitánya. – “A meccsek alapján ugyanakkor azt gondolom, hogy fizikálisan abszolút felvettük a versenyt, a probléma inkább fejben volt, a koncentráció nem volt megfelelő az éles szituációkban. Most azt mondom, túlpörögték a kvalifikációs vb-t.”
Az első napon különösen szemet szúró volt, hogy a csapat húzóembereit, az olimpiai ezüstérmes, háromszoros Európa-bajnok Lőrincz Tamást (66 kg), a vb- és Eb-győztes Bácsi Pétert (75 kg), illetve a 2009-es világbajnok Kiss Balázst (98 kg) is milyen könnyen pörgették meg. Struhács György szerint ugyanakkor nem az volt a probléma, hogy a védekezést ne gyakorolták volna eleget. – “Szerdán Lőrincz Viktor bizonyította, hogy nem csapatproblémáról van szó, azokban a szituációkban mindhárman nagyot hibáztak, ami figyelmetlenségből fakadt.”
A szakember ismét hangsúlyozta, hogy a válogatott két legjobbján, Lőrincz Tamáson és Bácsi Péteren is látszott, hogy a fogyás sokat vett ki belőlük, s nem úgy mozogtak, mint ahogy egy súllyal feljebb, 71, illetve 80 kilóban. A kvalifikációs versenyeken ugyanakkor biztosan Lőrincz indul 66 kilóban, Bácsi esetében viszont már nem fogalmazott ilyen egyértelműen a szakember, itt ugyanis – a most 80 kilóban szerepelt – Szabó László személyében akad minőségi helyettes.
“Azt fontos hangsúlyozni, hogy ez a csapat ugyanaz, amely az elmúlt években minden világversenyről szállította az érmeket. Most nem sikerült, amiben a hibák mellett van szerepe a hihetetlenül nehéz sorsolásnak is többek között, de a jövő évi kvótaszerző viadalokon a mostani egyhez meg tudjuk majd szerezni az előzetesen tervezett további 3-4 kvótát” – zárta értékelését a kapitány.
Amíg a kötöttfogásnál fejben volt a gond, addig a szabadfogásnál Gulyás István kapitány szerint többnyire fizikális hiányosságok okozták a kudarcokat.
“Most úgy látom, hogy erőben a világ kicsit elment mellettünk, pedig mi is rengeteget dolgoztunk. A feladat most az, hogy néhány hónapra bevonuljunk az erősítőterembe, aztán majd azt követően el kell menni olyan helyekre edzőtáborozni, ahol minőségi birkózók vannak” – foglalta össze a közel jövőre vonatkozó terveket a szakember.
A szakág esetében előzetesen két embertől, Veréb Istvántól és Ligeti Dánieltől lehetett várni, hogy messzire jusson, ám előbbi első, utóbbi pedig második meccsén kikapott. Gulyás Istvánt különösen Ligeti búcsúja viselte meg, mert a nyolcaddöntőben egy már megnyert meccset engedett ki a kezéből kirgiz riválisa ellen, elsősorban azért, mert fegyelmezetlen volt és nem azt csinálta amit a szőnyeg mellől kértek tőle.
“Veréb Istvánnak nem volt esélye a moldovai birkózó ellen, Ligeti viszont nagy esélyt szalasztott el. Lehet, hogy a negyeddöntőben kikapott volna a későbbi bronzérmes grúztól, de úgy tudunk előrelépni, ha az ilyen meccseket, mint a kirgiz elleni volt, megnyerjük” – mondta a szakember, aki szerint jövőre megszerzik azokat a kvótákat, amiket megcéloztak.
A nőknél egészen furcsa helyzet okozhatta a problémákat. A csapat két igazán ütőképes birkózója, Sastin Marianna és Barka Emese között ugyanis érezhetően komoly feszültség van, viszonyuk fagyosnak mondható, s ez azután sem lett jobb, hogy az olimpiai kategória vb-helyéért kettejük között kiírt három mérkőzéses párharc lezárult. A helyzetet pedig bonyolítja, hogy Sastin férje a szövetségi kapitány.
A vb-n mindketten elmaradtak a várakozásoktól, Sastin a vigaszágon egy meccsre volt a kvótától, ám kikapott török riválisától, míg Barka Emese nyerhető negyeddöntőt veszített el és esett végül ki a 60 kilósok küzdelemben.