A harmadik beiktatási ünnepséget tartották Százhalombattán, ahol újabb hat nagyság került be a Magyar Úszó Hírességek Csarnokába: Gyarmati Andrea, Güttler Károly, Novák Ilonka, Tumpek György, Verrasztó Zoltán, valamint a mesterek közül Széles Sándor. Verrasztó és Széles tagja a MOB Kiemelt Edző Programjának.
Százhalombattán 2013 és 2014 után harmadszor iktatták be a sportág nagyjait a Magyar Úszó Hírességek Csarnokába. Az úszócsalád legnagyobb évi ünnepségén először felidézték az elmúlt két esztendő pillanatait, amikor is Hajós Alfréd, Egerszegi Krisztina, Darnyi Tamás, Hargitay András, Széchy Tamás és Kiss László, majd Székely Éva, Szőke Kató, Wladár Sándor, Rózsa Norbert, Czene Attila és Sárosi Imre került a halhatatlanok közé, továbbá Média-díjasként a legendás riporter, Vitray Tamás.
Az idei esztendő kiválasztottjai közül ketten, Novák Ilonka olimpiai bajnok és Tumpek György Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes, többszörös világcsúcstartó egészségi állapotuk miatt nem lehettek jelen – ugyanakkor Kiss László szövetségi kapitány, úgy is mint egykori tanítvány, személyesen vitte el a beiktatottaknak járó bronzszobrot Tumpek Györgynek.
Az Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes Gyarmati Andrea – akit Vitray Tamás méltatott, felidézve több személyes emléket – rendkívül impulzív beszédben köszönte meg, hogy a hírességek közé került, családtagjai mellett külön hálát adva az uszodákban dolgozó, az öltözőket rendben tartó, az úszóköteleket a medencébe minden hajnalban behúzó alkalmazottaknak, akikről a legritkábban emlékeznek meg.
Bár Gyurta Dániel nem elsősorban az érzelgősségről ismert, laudációja végén azért picit elcsuklott a hangja, amikor mesteréről, a beiktatottak közé lépő Széles Sándorról és a közösen eltöltött tizenhét esztendőről beszélt. Megnyugtató volt látni, hogy Széles Sándor el tudott jönni az ünnepségre, szólt is a ceremónia során – azaz úgy tűnik, túlvan a nehezén.
Güttler Károly olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok is hírességek közé emeltetett – őt egykori mestere, jelenlegi „főnöke”, Turi György méltatta, aki meghatottan idézte fel a kiváló mellúszó legendásan hosszú, négy olimpián átívelő pályafutásának néhány eddig nem ismert, ám igen fontos állomását.
Végül szerepcsere történt: a Széchy-tanítványok első generációjának két legnagyobbja közül ezúttal Verrasztó Zoltán került a hírességek közé, és most Hargitay András mondott róla könnyfakasztó beszédet – az első évben fordított sorrendben beszéltek egymásról –, melynek végén átadott neki egy serleget, amelyet 1975 decemberében Verrasztónak kellett volna megkapnia egy verseny után, ám az Öreg annak idején pedagógiai okokból neki adta, bár anno Hares is tiltakozott, hogy ez társának járna. Most azonban előkereste és átnyújtotta neki – negyven év után.
Az ünnepség keretében a rövidpályás országos bajnokság legjobbjai a Magyar Úszó Szövetség partnerei által felajánlott igen értékes különdíjakat vehették át, a legjobb időeredmények abszolút pontérték-táblázata alapján. És akik a legkiemelkedőbbet nyújtották: Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Kapás Boglárka, Cseh László, Gyurta Gergely, Jakabos Zsuzsanna, Bernek Péter, Kis Gergő, Risztov Éva, Horváth Dávid, Risztov Éva, Financsek Gábor, Grátz Benjámin, valamint Késely Ajna.
Az est végén – melyet egyedi bemutató is színesített, felvonultatva az elmúlt száz év fürdőruha-divatját Zoób Kati divattervező mentoráltjai, fiatal divattervezők jóvoltából – a hírességek csarnokának Média-díját vehette át Csurka Gergely, a MÚSZ sajtófőnöke.
Zárásként Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke köszönte meg valamennyi nagy bajnoknak, hogy a magyar úszósport a világ legjobbjai között volt és van, hozzátéve: ez ad erőt annak a hatalmas feladatnak a lehető legszínvonalasabb végrehajtásához, amelyet a 2017-es FINA-világbajnokság megrendezése jelent. Végül még egyszer háláját fejezte ki Vezér Mihály polgármesternek, hogy a sportág évek óta élvezi Százhalombatta rendkívüli támogatását.
(MÚSZ)