Magasra emelte a mércét maga előtt a magyar úszó válogatott, amikor a tavaly Dohában megrendezett rövid pályás világbajnokságon nagy meglepetésre a második helyen végzett a résztvevő nemzetek éremgyűjtő versenyében. Nehéz lesz ezt a magasságot újra átvinni a jövő szerdán kezdődő kismedencés kontinensbajnokságon, dacára annak, hogy most „csak” az európai riválisokkal kell felvenni a versenyt. Ráadásul az elkövetkezendő napokban nem csupán az éremgyűjtemény szorgos gyarapítása a cél, hanem tehetséges fiatalok egész sorának beavatása is. Olyanoké, akik feltehetően most még csak a tanulópénzt fogják fizetni a náluk tapasztaltabb és előrébb tartó úszók mezőnyében, két év múlva viszont hasznos tagjai lehetnek a sportág budapesti és balatonfüredi színhelyű csúcstalálkozójának, a 2017-es FINA világbajnokságnak.
„Amit a gyerekek tavaly Dohában összehoztak, az tényleg sportági szenzációnak számított. Az akkori bravúr méltó folyatása az idei kazanyi nagymedencés világbajnokságon következett, ám az esztendő még egy nagy kihívást tartogat, ez pedig a négyről ötnaposra meghosszabbított rövid pályás kontinensbajnokság. Ezzel a könnyítéssel, és valószínűleg az ebben a versenyformában először megjelenő, de máris nagyvonalúnak nevezhető pénzdíjazással is magyarázható, hogy tekintélyes létszámú mezőny felvonulására van kilátás: a LEN 52 tagszövetsége közül 48 képviselteti magát a netanyai versenyeken” – nyilatkozta Kiss László, a válogatott szövetségi kapitánya a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának.
A bátor és ugyanúgy átgondolt fiatalításnak köszönhetően a 27 vasárnap útra kelő úszó közül kilencen újoncnak számítanak a felnőttek versengésében. Ennek az „egyharmadnak” a képviselője a férfiaknál Lobanovics Maxim, Mészáros Márk, Lavotha Oszkár, Sós Dániel, a nőknél pedig Szokol Szonja, Molnár Flóra, Joó Sára, Novoszáth Melinda valamint Juhász Adél.
“Hosszú Katinka és Cseh László kivételével kevés olyan élvonalbeli magyar úszó akad, akit a fordulók kiemelkedő tudású specialistájának nevezhetnék, pedig a kismedencés versenyzésben éppen ez a lényeg. A sok forduló olykor felborítja az igazi erősorrendet, ezért is szokták azt mondani, hogy a rövid pályázás egy külön sportág, vagy legalább is az úszás elkülöníthető válfaja. Ez persze távolról sem jelenti azt, hogy ne születhetne újabb magyar sikersorozat az ötnapos Európa-bajnokságon, ahol az eddig túlságos szoros időrend fellazítása több pihenőt biztosít a versenyzőknek. A 11 számnak bátran nekifutó Hosszú Katinkát például képesnek tartom az Európa-bajnoki mesternégyes elérésére is, de egyetértek Plagányi Zsolttal, a kismedencében is otthonosan mozgó Cseh László edzőjével, aki úgy gondolja, hogy a versenyzője három aranyat is elhozhat Netanyából” – hangsúlyozta Kiss László, aki úgy gondolja, hogy a magyarokon kívül az angol, a francia és az olasz válogatott tagjai is jelentős sikerekre számíthatnak.
(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter)