„Abszolút élen járunk a nemzetek között a kvóták tekintetében, hiszen nekünk 15 van, az utánunk következőnek tizenkettő, majd tíz – vágott bele a helyzetelemzésbe Storcz Botond a mob.hu-nak. – Reális esélyünk van arra, hogy a maradék kvótákat is megszerezzük a duisburgi kvalifikációs versenyen májusban. Az első olimpiai válogató versenyre május 11. és 13. között kerül sor, majd a második viadal – amely egyfajta döntőként is funkcionál – június 10. és 12. között kerül megrendezésre Szegeden. A tervek szerint itt véglegesedik a keret, az Európa-bajnokságra már az olimpiára utazó csapattal szeretnék nevezni. ”
A 2012-es londoni olimpián a magyar kajak-kenu küldöttség hat éremmel (3 arany, 2 ezüst és 1 bronz) zárt, ezzel a sportági rangsorban a második volt a nemzetek között. Storcz Botond egy hasonló szerepléssel Rióban is megelégedne.
„Nem az a reális cél Rióban, hogy túlszárnyaljuk a londoni szereplést. A legerősebb nemzetek között tartanak számon bennünket a sportágban. Ha öt érmet hozunk haza az ötkarikás játékokról, és abban van legalább egy arany, akkor már jól teljesített a válogatott. A legutóbbi világbajnokságon hat érmet nyertünk, így ez egy reális elvárás véleményem szerint” – fogalmazta meg várakozásait a szövetségi kapitány, aki hozzátette: a felkészülés alapozó szakaszán túl vannak, innentől mindenki versenyszám-specifikusan készül.
A tavalyi, milánói világbajnokságon 200 méteren aranyérmes férfi kajakpáros egyik tagja, Tótka Sándor szintén a szövetség ünnepségén mesélt a mob.hu-nak a válógatóra való felkészülésről, illetve az olimpiáról.
„Nem görcsölünk a válogató miatt, csak akkor görcsöl valaki, ha nincs rendesen felkészülve egy-egy versenyre, nekem legalábbis mindig így volt – mosolygott Tótka Sándor. – Nagyon várom már a versenyt, jó lenne már konkrét tetteket is véghezvinni, nemcsak beszélni az olimpiáról. Volt egy tájékoztató verseny Szolnokon, ahol 47 századdal nyertünk, ami soknak számít 200 méteren párosban. Összességében nem mentünk olyan jól, nem tudtunk rendesen páros edzéseket tartani Molnár Péterrel, mivel sérülés és betegség hátráltatott.”
„A válogatónál is jobban várom a két világkupa-versenyt, ahol ott lesz a sportág krémje, és biztos vagyok benne, hogy mindenki jó formában fogja várni a viadalt. Ott képet kaphatunk arról, ki milyen erőállapotban van és hol tart a felkészülésben – folytatta Tótka. – A dunavarsányi edzőtáborban készülünk, minden edzésen vért izzadunk. Van egy célunk, olimpiai bajnokok szeretnénk lenni, és ezért tenni is kell.”
Tótka világbajnok társa, Molnár Péter szintén magabiztosan nyilatkozott honlapunknak, és elárulta: nem titkolt célja, hogy dobogóra álljon Rióban.
„Lépésről lépésre haladunk a felkészülésben, ott tartunk, ahol tartanunk kell. Bizakodóak vagyunk az idei szezonnal és a riói olimpiával kapcsolatban – mondta Molnár Péter. – Várom a versenyzést, hiányzik az, hogy igazán tétre menjünk. Az olimpiára szeretnénk százszázalékos formát hozni, de úgy látjuk, hogy egy évben ez többször is megvalósítható. Nem titkozatoskodunk, az Eb-n is szeretnénk már közel csúcsformában lenni. Az olimpiával maximálisan akkor lennék elégedett, ha éremmel térnénk haza, ráadásul az arany is teljesen reális cél, főleg az elmúlt 1-2 év eredményeit figyelembe véve.”
Az eddigi kvótaszerzők kajak-kenuban (15 – 6 férfi és 5 női kajakos, 4 férfi kenus): K-2 200m (Tótka Sándor, Molnár Péter), K-4 1000m (Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel), C-1 200m (Hajdu Jonatán), C-1 1000m (Vajda Attila), C-2 1000m (Vasbányai Henrik, Mike Róbert), NK-1 200m (Vad Ninetta), NK-1 500m (Kárász Anna), NK-2 500m (Szabó Gabriella, Kozák Danuta), NK-4 500m (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Fazekas-Zur Krisztina, Kárász Anna).
(MOB/IM, fotó: MOB/Szalmás Péter)