A huszonharmadik magyar bajnokságra 1946-ban került sor, és történelminek bizonyult a sportágunk történetében. Egy akkor még csak 20 esztendős fiatalember első bajnoki címét szerezte meg középsúlyban. Ennek alapvetően még nem lenne akkor hírértéke, de ezt a bokszolót Papp Lászlónak hívták. Nemzeti ikonunk 74 évvel ezelőtt nyerte meg első magyar bajnoki címét, amely egy nagy lökést adott a sikeres pályafutásának.
Légsúlyban az 1944-ben bronzig, majd 1945-ben aranyig jutó Fogarasi Mihály megvédte címét a 23. magyar országos bajnokságon. Nagyon fiatalon edzőnek állt bajnoki címeit követőn, amelyet kitartóan, nagy lendülettel folytatott 2008-ban bekövetkezett haláláig, a magyar ökölvívás legjobbait kinevelve.
Egyre több vidéki egyesület vett részt aktívan a nemzeti eseményeken, és minőségi munkát végeztek az 1940-es években az országot sújtó nehézségek ellenére. A Tatabányai Bányász új titánja, Kerényi Antal aranyéremig jutott az 1946-os magyar bajnokságon, a harmatsúlyban győzte le minden ellenfelét. Csapattársa, Salamon Hugó meglepetésre szintén aranyérmet szerzett, a váltósúlyban ért fel a csúcsra.
A szolnoki Csík Tibor rengeteget ütött a mérkőzésein, és kondícióval is bírta a mérkőzéseit fiatal kora ellenére. Hatalmas mérkőzéseket vívott az akkor csúcson lévő Bogács Lászlóval, és első magyar bajnoki címét szerezte meg 1946-ban, amelyet a londoni olimpiai arany követett két évvel később.
A Budapest Vasutas az ország egyik legjobb ökölvívó szakosztályának számított a korszakban, két elsőséggel 1946-ban is a kiemelkedő klubok közé számítottak. Az 1940 óta rendszeresen bizonyító Vajda László 1945-ös magyar bajnoki címét követően trónvédésre készült, és rutinjának köszönhetően második aranyérmét is megszerezte.
A Budapesti Vasutas 20 éves ifjú titánja Papp László még csak négy éves bokszrutinnal rendelkezett 1946-ban, de fizikai ereje, és ütéseinek erőssége páratlan volt a súlyában. Fehér István tanítványa nagy lelkesedéssel sorra győzte le ellenfeleit, és 1946-ban első alkalommal ízlelhette meg a siker ízét, amelyet három olimpiai bajnoki cím követett, igazi legendává válva.
Torma Gyula többszörös bajnok volt már 1946-ban, és sikert sikerre halmozott, de a félnehézsúlyban első alkalommal nyert a sturovói származású klasszis. Ez volt utolsó magyar bajnoki aranyérme, az év végén visszatért Csehszlovákiába, és új hazájának ért el ragyogó sikereket. A csepeli Bene László már 1945-ben is a nehézsúly királya lett, amelyet egy évvel később sikeresen megvédett.
A győztesek listája az 1946-os magyar bajnokságról
Légsúly (50,8kg): Fogarasi Mihály, Kistext
Harmatsúly (53,5kg): Kerényi Antal, Tatabányai Bányász
Pehelysúly (57,2kg): Csík Tibor, Szolnoki MÁV
Könnyűsúly (61,2kg): Vajda László, Budapesti Vasutas
Váltósúly (66,7kg): Salamon Hugó, Tatabányai Bányász
Középsúly (72,6kg): Papp László, Budapesti Vasutas
Félnehézsúly (79,4kg): Torma Gyula, Vasas
Nehézsúly (+79,4kg): Bene László, Csepeli MTK