Áll a bál a kardvívóknál: egy hónappal az olimpia előtt lemondott Szilágyi Áronék vezetőedzője

Az elnökség egyhangúlag támogatta Boczkó Gábor szövetségi kapitánynak az utazó csapatra vonatkozó javaslatát, amelyet – a szövetség honlapján olvasható közlemény szerint – a szakmai testülettel és a szövetségi edzőkkel konzultálva tett meg. Az előterjesztés alapján férfi kardban Szilágyi Áron, Gémesi Csanád és Szatmári András egyéniben és csapatban is vív, rajtuk kívül Rabb Krisztián juthat még szerephez, csapatban.

A 22 éves Rabb – aki a múlt heti bázeli Európa-bajnokságon sokat tett azért, hogy aranyérmes lehessen a csapat – a 41 éves Decsi Tamás helyére került be az utazó keretbe. Ez vezetett Decsi András lemondásához, aki erről az MTI-nek számolt be.

Az edző – aki Decsi Tamás testvére – a csapatkijelölést követően úgy nyilatkozott: „A férfi kardcsapat általam benyújtott, vezetőedzői előterjesztése arra irányult, hogy az elmúlt nyolc évben sikert sikerre halmozó csapat tagjai együtt vívjanak az olimpián. Ezt nem fogadta el az újonnan felállított szakmai testület, amelynek tagjai nem voltak kompetensek ennek megítélésében, mivel más fegyvernemek képviselői.”

Azt is hozzátette:

borzasztó sokként” érte ez.

„Azt gondoltam, hogy azok után, amit ezek a fiúk elértek az elmúlt években, nem vonják kétségbe a szakmai meglátásomat. Sokként ért, hogy más fegyvernemek képviselői leszavazták az elképzelésemet, és ezek után Boczkó Gábor szövetségi kapitány előterjesztette a névsort, melyben nem szerepelt Decsi Tamás. Hangsúlyozom, nekem sosem a testvérem szereplése volt az elsődleges, hanem hogy a legsikeresebb legyen a magyar csapat. Olyan szintű bizalomvesztést éreztem, hogy nem maradt más választásom, minthogy lemondjak a vezetőedzői posztról.”

Az elmúlt években a Szilágyi, Szatmári, Gémesi, Decsi összeállítású csapat ért el számos sikert, tavaly világbajnok lett, Tokióban olimpiai bronzérmes. Decsinek azonban a mostani idényben nem voltak jó eredményei, miközben Rabb egyéniben és a csapatba beugróként is eredményesen vívott.

Azt, hogy vívóberkeken belül nincs egyetértés abban, hogy Decsi induljon, az Origo szellőztette meg márciusban. Akkor a korábbi szövetségi kapitány, olimpiai bronzérmes Kovács Tamás a Facebookon írt arról, hogy a kardcsapat sorsa a Decsi család kezében van, hiszen András a vezetőedző, a fivérek édesapja, Decsi István pedig a szövetség kard fegyvernemi szakági bizottságának vezetője.

Ennek nyomán a vívót áprilisban, éppen száz nappal az olimpia előtt a hvg.hu is megkérdezte a helyzetről, aki azt válaszolta, nem tartja érdemesnek a kritikákat arra, hogy reagáljon rájuk. „Igyekszünk csak az olimpiára koncentrálni, és a legjobb formába kerülni, az efféle külvilági ostromokkal pedig nem foglalkozni. Lehetnek szubjektív vélemények, de én azt gondolom, hogy a feladatom az, hogy segítsem ezt a csapatot, és ezért mindent el fogok követni” – mondta.

Ám hogy a kedélyek nem csillapodtak, az a Nemzeti Sporton a május végi országos bajnokságról megjelent publicisztikából is kiderült: a kardozók döntőjében, ahol Szilágyi és Rabb vívott egymással, „a pást fölötti nézőtér hangosan biztatta a fiatalabbik vívót”. Aki végül meg is nyerte a finálét.

Az MTI érdeklődésére a szövetség úgy reagált: Decsi András közlésével egyelőre nem foglalkozik, semmilyen hivatalos nyoma nincs a lemondásának, az elnökségi ülésnek pedig a csapatkijelölés volt a témája.

Decsi Tamás a csapat kijelölése után azt írta közösségi oldalán: „Talált … Süllyedt…. Hálás vagyok a Jóistennek, hogy az elmúlt több mint 3 évtizedben szolgálhattam a MAGYAR KARDVÍVÁST.
Tettem ezt tiszta szívvel, alázattal, szeretettel és teszem ezt a következő évtizedekben is. A harmadik generációval készen állunk a csatákra! Hajrá Magyar Kard! Hajrá DECSIK!”

A szövetség döntése értelmében a női kardozóknál Szűcs Luca, Pusztai Liza, Márton Anna egyéniben és csapatban kap lehetőséget, Battai Sugár pedig csapatban.

Férfi párbajtőrben Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor lép pástra egyéniben és kezdi majd meg a csapatversenyt, Nagy Dávid pedig utóbbiban csereként szállhat be.

A tőröző Pásztor Flóra és Dósa Dániel, valamint a párbajtőröző Muhari Eszter egyéni kvótát szerzett.

Londonban négy, Rio de Janeiróban tíz, Tokióban 13 magyar vívó indulhatott, Párizsban pedig már 15 vehet részt a sportági versenyekben. A magyar vívók a kvalifikációs rendszer bevezetése óta az eddigi legtöbb kvótát harcolták ki.

Írta a HVG

A Áll a bál a kardvívóknál: egy hónappal az olimpia előtt lemondott Szilágyi Áronék vezetőedzője bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.