Két ifjúsági és egy juniorkorú pólós lett olimpia bajnok pénteken este az Egyesült Államok női vízilabda-válogatottjának tagjaként. Az amerikaiak elsöpörték az olaszokat a döntőben, a diadalból a fiatalok is alaposan kivették a részüket.
P. V. • Már a riói olimpia előtt sem volt kétség afelől, hogy az Egyesült Államok női vízilabdacsapatát pokoli nehéz lesz bárkinek is legyőzni. Ez az Európa-bajnok magyar válogatottnak – azóta már tudjuk, a 2016-os ötkarikás játékok negyedik helyezettjének –a csoportban és az elődöntőben sem sikerült, pedig a támadójátékra nem lehetett panasz, ellenben védekezésben nem tudtak a lányok mit kezdeni a fizikálisan és fejben rendkívül erős amerikaiakkal.
A csapat átlagéletkora 23 év, ez a női mezőnyben átlagosnak számít, inkább csak az az érdekes, hogy egyetlen 30 év fölötti pólós sincs a soraikban. A fiatalokat ellenben nem restek bedobni a mélyvízbe, így Rióban egy junior és két ifjúsági játékos is olimpiai bajnoki címet ünnepelhetett az olaszok 12-5-ös legyőzése után.
Az amerikai válogatott legfiatalabb tagja, Aria Fischer még csak 17 éves, a center azonban már tagja volt a 2014-ben ifjúsági világbajnokságot nyert korosztályos együttesnek. Helyesebben vezéregyénisége, hiszen a tornán 18 gólt szerzett, négyet a Kanada elleni döntőben. Nem csoda, hogy a különböző világversenyeken rendre kiérdemelte a legértékesebb játékosnak járó MVP címet.
Bár a sportolók közül leginkább a négyszeres olimpiai bajnok amerikai úszónő, Janet Evans hatott rá inspirálóan, de nem véletlen, hogy a vízilabda mellett kötött ki: édesapja, Erich 1992-ben tagja volt a barcelonai olimpián szerepelt amerikai férfiválogatottnak. Érdekesség viszont, hogy példaképének a Nobel-díjas fizikus és kémikus Marie Curie-t tartja. A jövőjét azonban nem a kémcsövek mellett képzeli el, hanem a medencében.
Rióban igazán otthonosan érezheti magát, hiszen szobatársa nem más az olimpiai faluban, mint 19 éves nővére, Makenzie. Húgához hasonlóan igazi gólzsák, együtt nyertek 2014-ben ifjúsági világbajnokságot és ugyanúgy gyűjti az érmeket, az egyéni címeket a tornákon, mint Aria. Ha nem vízilabdázna ilyen nagyszerűen, akkor labdarúgó lenne, ennek megfelelően a világklasszis amerikai csatár, Mia Hamm karrierjét rendkívül motiválónak tartja. A példaképe azonban az édesapja, de azt nagyon reméli, hogy tíz év múlva már nem a család garázsában tengeti a napjait.
Madeline Musselman természetesen ugyancsak ifjúsági világbajnoknak vallhatja magát és a fentebb említett két lánnyal egyetemben alaposan kivette részét abból, hogy az Egyesült Államok csapata eljutott a riói olimpiára. Ha a 18 éves Maddie – ahogy mindenki hívja – édesapja nyomdokaiba lépett volna, akkor most baseballjátékos lenne, de a nővérével, Alexszel együtt a vízilabdát választotta. A sportolók közül a legnagyobb hatással a négyszeres olimpiai bajnok amerikai úszó, Jason Lezak volt rá, de alapvetően a szüleit tartja az etalonnak. A póló mellett a másik kedvenc sportja a strandröplabda, de tíz év múlva nem a homokos pályán látja magát mezítláb, hanem az orvoslás területén szeretne maradandót alkotni.
Az olaszok elleni döntőről annyit: elképesztően sima volt. Di Marióék előtt egyszer csillant meg a szoros meccs reménye, hiszen a félidőre 5-3-ra zárkóztak, de ami utána történt, azt valószínűleg minél előbb el akarják felejteni. Mondjuk úgy, az olimpia bajnoki címre előzetesen is nagy esélyesnek tartott amerikaiak mattolták őket. Ahogy már említettük 12-5 lett a vége.
A fiatalok közül egyedül Aria Fischer nem szerzett gólt, nővére, Makenzie kettő, Maddie Musselman egy találattal vette ki a részét a több mint fölényes diadalból.
A többi már történelem.