Átadták a Budapesti Kézilabda Arénát

Átadták a Budapesti Kézilabda Arénát
Kormány Sport

Átadták a Budapesti Kézilabda Arénát, amely a január 13-án startoló férfi kézilabda Európa-bajnokság egyik helyszínéül is szolgál. A fantasztikus népligeti multifunkciós sportcsarnokban egyszerre akár 20.022 szurkoló buzdíthatja a kedvenceit. 

Az ünnepségen Kocsis Máté, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke, Gulyás Gergely, miniszterelnökséget vezető miniszter, Kökény Beatrix, valamint Éles József, volt válogatott kézilabdázók, Faragó Tamás, a nemzet sportolója, illetve Michael Wiederer, az Európai Kézilabda Szövetség elnöke méltatta a budapesti kézilabda arénát, amely a legnagyobb befogadóképességű multifunkcionális létesítmény hazánkban. A januári férfi kézilabda Európa-bajnokság fő helyszínéül szolgáló aréna 28 nap múlva már nyitja kapuit, amelyben egyszerre 20.022 szurkoló buzdíthatja majd Európa legjobbjait, ezzel ez az egyedülálló épület a legnagyobb kézilabda aréna az egész kontinensen.

– Nem kell külön hangsúlyozni: óriási ünnepnap ez a magyar és az egész európai kézilabdasport életében is – kezdte Kocsis Máté, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke köszöntőjét a budapesti kézilabda aréna avató-ünnepségén. – Az utóbbi évek célkitűzései közt szerepelt, hogy a kézilabdát megkérdőjelezhetetlenül és visszavonhatatlanul a második Magyarország második legerősebb sportközösségévé tegyük, stabilizáljuk és visszahelyezzük a megérdemelt helyére. Az ehhez vezető úton több célt is kitűztünk, amelyekben az Európai Kézilabda Szövetségre partnerként számíthatunk. Szintén szeretném megköszönni a magyar kormánynak nem csak a mai napot és ezt a létesítményt, hanem az elmúlt évek támogatását is. Számos sportesemény van már mögöttünk, rendeztünk például junior vb-t és strandkézilabda világbajnokságot, de a java még csak most jön. 2022 januárjában ugyanis az ország történetében először felnőtt férfi kézilabda világversenyt rendezhetünk, majd 2024-ben női Eb-t, 2027-ben pedig a női világbajnokságnak adunk majd otthont – tekintett a jövőbe az MKSZ elnöke. – 2017-ben álmodtuk meg ezt a projektet, de akkor még el sem tudtuk képzelni, hogy ez a gyakorlatban, a mindennapokban mit fog jelenteni. Nagyszerű, fantasztikus, lenyűgöző. Felsorolni is nehéz milyen itt lenni ebben a létesítményben – méltatta az új budapesti kézilabda arénát Kocsis Máté. – Megérte a sok küzdelem, ez egyértelmű. Minden magyar büszke lehet erre a létesítményre, egyszerűen azért, mert Magyarország erejét mutatja meg. Azt mutatja meg, hogy a magyarországi teljesítmények alapot adnak ahhoz. hogy európai szintű dolgokat vigyünk véghez. Ez Európa legnagyobb, legmodernebb arénája, amely Európa egyik legnézettebb sporteseményének ad majd otthont. A hála, a köszönet, némileg a megilletődöttség és az a rendkívül nagy bizakodás érzése kavarog bennem, amely mégiscsak abból származik, hogy ez, a Szegeden felépült és a Debrecenben megújult aréna olyan sportélményt fog nyújtani nem csak a kézilabda szurkolóknak és a sportszerető közönségnek, hanem azoknak a fiataloknak is, akik érdeklődnek a sportok, azon belül is a kézilabda iránt. Mi azonban nem tudunk gólt lőni sportolóink helyett, de buzdításunkkal segíteni tudjuk őket, torkunk szakadtából azt kiáltva: hajrá, magyarok!

– A kézilabda sportág erejét mutatja, hogy a mai napon az elmúlt évtizedek két legjobb kézilabdázója is helyet foglal köreinkben: Nagy László és Görbicz Anita. Ez már önmagában is jó ok arra, hogy nagy csarnokot építsünk – mutatott rá Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter. – A 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokságra való pályázásnál tudtuk, hogy meg kell építenünk a vidék és az ország legnagyobb kézilabda-csarnokát is. Múlt héten adtuk át Szegeden az új PICK Arénát, most pedig az ország legnagyobb csarnokában állhatunk, amely húszezer feletti befogadóképességével Európa egyik, ha nem a legnagyobb arénája. Abban bízhatunk, hogy egy húszezer fős aréna a turizmusban, az idegenforgalomban és a nemzetközi sportéletben is fellendülést fog hozni Budapestnek és az ország egészének – emelte ki Gulyás Gergely, hangsúlyozva az aréna multifunkcionális mivoltát. – Szintén bízom abban, hogy a következő évtizedekben nagyon sok embernek ad majd maradandó élményt ez a hely, és bízom abban is, hogy nagyon sok magyar sikernek örülhetünk majd itt, akár a januárban kezdődő Európa-bajnokságon, akár az azt követő években – zárta gondolatait a miniszter. – Gratulálok a kézilabda-szövetségnek, hogy a kézilabda sportban az elmúlt években egyedülálló fejlesztéseket sikerült véghez vinnie, az infrastruktúra területén is. Bízzunk abban, hogy mindenki tudja, hogy az ilyen befektetések jó befektetések, a sportinfrastruktúrába való befektetés szolgálja azt a célt, hogy minél többen érezzék úgy, hogy a sportolás a mindennapok része kell, hogy legyen, jó versenysport nélkül aligha lesz népszerű a tömegsport. és bízunk abban, hogy akár ilyen csarnokok láttán, gyermekként, fiatal kézilabdázni kezdenek, abban reménykedve, hogy nagy győzelmekkel tudják majd a nemzeti sportsikerek sorét gyarapítani.

Kökény Beatrix, a 245-szörös magyar válogatott kézilabdázó a 26 évvel ezelőtti világbajnokságra emlékezett vissza beszéde kezdetén. – Napra pontosan 26 évvel ezelőtt, a bécsújhelyi vb-döntőre való utazás előtti napon a Körcsarnokban játszottuk Norvégia ellen az elődöntőt. Igaz, ott csak 1200 néző volt, de a csillárról is szurkolók lógtak, fergeteges volt a hangulat. Az a hazai világverseny életem legfontosabb tornája volt, ennek köszönhetően jutottunk ki az 1996-os olimpiára is. Egyik szemem sír, hiszen nekünk nem adatott meg, hogy hazai környezetben, egy hazai világversenyen ennyi néző előtt játszhassunk, a másik szemem viszont nevet, hogy a januári férfi Eb-n szurkolhatok a magyar csapatnak. Remélem, hogy az álmaik valóra válnak és ezek az álmok egy éremben testesülnek majd meg. Biztosan fantasztikus hangulat lesz, ez a fantasztikus hangulat pedig jó hatással lesz a magyar csapatra. Én azt kívánom, hogy januárban húszezer magyar néző szájából hallhassuk: hajrá, magyarok!

– Rengetegszer elpróbáltam, hogy mi az, amit egy ilyen csarnok avatásakor egy játékos mondhat. Elterveztem, de amikor megláttam ezt a csarnokot kívülről, akkor minden szertefoszlott bennem, mert ilyen szépséget még életemben nem láttam, pedig rengeteg helyen megfordultam a karrierem során – fejtette ki Éles József, 179-szeres magyar válogatott játékos. – Szenzációs élmény volt Svédországban kilencezer néző előtt játszani, vagy Egyiptom a világválogatottal tízezer előtt, beleborzongtam, amikor a kezembe került a labda. Amikor beléptem ebbe a csarnokba és megláttam a három szintet, elkezdtem azon gondolkozni, hogy januárban a válogatott játékosok – akik iszonyatosan megérdemelték ezt a csarnokot – húszezer ember előtt fognak játszani, majd igyekeztem kitalálni, hogy vajon miképpen férnék be a csapatba, hogy én is pályára léphessek. Ekkor jutott eszembe, hogy az első igazi kézilabdás mérkőzést, még ha döcögve is, de mi, az All Star csapat fogjuk játszani. Ez a csarnok nem csak a miénk, akik itt ülünk ma, hanem mind a tízmillió emberé. Ezt felépíteni Magyarországnak, ennek a kicsi országnak, óriási büszkeség.

Faragó Tamás, olimpiai, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó, a nemzet sportolója a többi sportág képviseletében mondott köszöntőt és méltatta az új budapesti kézilabda arénát, amely 26 sportágnak adhat otthont. – Stílus, érték, tartalom. Így tudnám megfogalmazni, hogy mit jelent ez a csarnok. Mi, vízilabdázók mindig irigyeltük a kézilabdázókat. Nem csak azért, mert ez egy fantasztikus labdajáték, hanem a pálya, a színek, a fények, tehát maga a látvány miatt, amely a szurkolóknak, a sportszerető embereknek és persze a média figyelmét is mindig jobban felkeltette. Én remélem, hogy a vízilabda sportág is hasonló ötletekkel és sikerekkel gazdagodik majd az elkövetkező években. Amikor a Duna Arénát átadták, akkor a külföldi barétaim azt mondták, hogy olyan a hangulat, mintha az olimpián lennének. Én azt gondolom, hogy akik ebbe az arénába el fognak jönni, azokat is ugyanez az érzés fogja majd el. – A nemzet sportolója így zárta beszédét: – Ebben a kaotikus világban az ember keresi az állandó értékeit, de ezeket nem könnyű megtalálni. Én azt hiszem, hogy a sport, és minden, ami sporttal kapcsolatos, olyan állandó érték, amelyet mindenki megbecsül. Tehát azt mondom magunknak és minden sportszerető embernek: merjünk álmodni, merjünk nagyok lenni, és természetesen legyünk büszkék, mert van mire.

A köszöntőt mondók sorát Michael Wiederer, az Európai Kézilabda Szövetség elnöke zárta, aki beszédében külön hangsúlyozta, a két szövetség közt fennálló jó viszonyt és a sikeres együttműködést. – Mindig nagy élmény Magyarországra jönni a kézilabda érdekében, a kézilabdával kapcsolatban, de ez a mai egy egészen különleges alkalom. Európa szerte rengeteg létesítményben jártam már, és ezekhez viszonyítva a budapesti kézilabda aréna egy gyönyörű, igazán vonzó, szimpatikus létesítmény, belegondolni is jó, milyen lesz majd a hangulat, ha megtelnek a sorai. Úgy gondolom, hogy a Magyar Kézilabda Szövetség és az Európai Kézilabda Szövetség közötti együttműködés nem azért működik ennyire sikeresen, mert földrajzilag közel vagyunk egymáshoz, hanem mert ugyanazon ötleteken és célokon osztozunk – utalt a 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokság mellett a 2024-es női Európa-bajnokság rendezési jogának elnyerésére is az EHF elnöke.

Michael Wiederer köszöntője zárásaként átnyújtotta a januári kontinensviadal hivatalos labdáját Mikler Rolandnak, a magyar válogatott csapatkapitányának, ezzel jelképezve, hogy minden és mindenki készen el a januári Európa-bajnokságra.

Az ünnepélyes átadó zárásaként az első passzok és az első gól is sorra került, méghozzá a magyar kézilabdázás egykori és jelenlegi nagy alakjaihoz, Mikler Rolandhoz, Éles Józsefhez, Kökény Beatrixhoz, Gódorné Nagy Mariannhoz, valamint Kovács Péterhez fűződnek az új multifunkcionális arénában, ezzel pedig hivatalosan is megnyitotta kapuit a 18 órakor kezdődő Főpróbára.

Az Európa-bajnokság fő helyszínéül szolgáló budapesti kézilabda aréna kontinensviadalt megelőző főpróbájára december 16-án 18 órától kerül sort.

Az eseményen először a Magyar Kézilabda Hírességek Csarnoka tagjainak beiktatására került sor. 

A MAGYAR KÉZILABDA HÍRESSÉGEK CSARNOKA TAGJAI:
Játékosok:
Kovács Péter
Bartalos Béla
Éles József
Farkas Ágnes
Elekné Rothermel Anna
Fenyő András
Gódorné Nagy Marianna
Görbicz Anita
Horváth Klára
Iváncsik Mihály
Kovács László
Kökény Beatrix
Kulcsár Anita
Marosi István
Marosi László
Nagy László
Pálinger Katalin
Pérez Carlos
Bojana Radulovics
Siti Beáta
Sterbinszky Amália
Varga István
Edzők: Török Bódog
Sportvezetők: Vanyus Attila
3930 magyar válogatottságot és megannyi válogatott és klubsikert köszönthetett vastapssal a közönség.
Ezt követően a Punanny Massif szórakoztatta a nézőket, majd jött a női All-Star csapat hetespárbaja a 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokság kabalájának részvételével, aki kapusként próbált túljárni olyan volt válogatott kézilabdázók, legendák eszén, mint Siti Beáta, Radulovics Bojana, Farkas Ágnes vagy Pálinger Katalin. A kiélezett csatát végül a piros mezben pályára lépő csapat nyerte. Az összecsapásban résztvevők felsorolása meghatározó emlékeket és erős érzelmeket ébreszt bárkiben, hogy néhányat említsünk ezen volt magyar válogatott játékosok közül: Balogh Beatrix, Farkas Andrea, Pádár Ildikó, Siti Beáta és Deli Rita is kivette a részét a közönségszórakoztató, egyben múltidéző programból.

Az estét a férfi All-Star csapat mérkőzése zárta, ahol szintén legendák öltöttek újra címeres mezt magukra és énekelték el együtt a csarnokban első alkalommal felcsengő magyar himnuszt. Huszonegy férfi legenda foglalta el és egyben avatta fel kézilabda mérkőzéssel az új budapesti arénát. A többek között Fazekas Nándorral, Nagy Lászlóval, Pásztor Istvánnal, Iváncsik Gergővel felálló zöld mezes együttes az Iváncsik Tamással, Mocsai Tamással, Katzirz Dáviddal és Ilyés Ferenccel fémjelzett piros szerelésbe bújt. A találkozó a Grand Handball Day-en már megtapasztalhatott jó hangulatban telt, amelyen végül nem bírt egymással a két együttes, amelyek 18-18-as, gólzáporos döntetlennel hálálták meg a közönség lelkesedését.

Fotók az átadó ünnepségről és a főpróbáról

Az Európa-bajnokságon a magyar válogatott Budapesten szerepel majd, míg a szegedi csoportkörben az elmúlt négy olimpiából hármat megnyerő, egyszer ezüstérmet szerző, olimpiai címvédő francia válogatott, a világelithez tartozó, a legutóbbi Eb-n ezüstérmes horvát csapat, a szerb válogatott, amely az Eb-selejtezőkön megelőzte a franciákat és Ukrajna lép pályára.

Az Európa-bajnokságra kaphatók a jegyek a watchgamesseemore.hu/jegyek oldalon.

Az Európa-bajnokság csoportjai:
A-csoport (Helyszín: Főnix Aréna, Debrecen): Szlovénia, Dánia, Észak-Macedónia, Montenegró
B-csoport (Helyszín: Budapesti Multifunkcionális Sportcsarnok): Portugália, Magyarország, Izland, Hollandia
C-csoport (Helyszín: Szeged, Pick Arána): Horvátország, Szerbia, Franciaország, Ukrajna
D-csoport (Helyszín: Ondrej Nepela Aréna, Pozsony): Németország, Ausztria, Fehéroroszország, Lengyelország
E-csoport (Helyszín: Ondrej Nepela Aréna, Pozsony): Spanyolország, Svédország, Csehország, Bosznia-Hercegovina
F-csoport (Helyszín: Steel Aréna, Kassa): Norvégia, Oroszország, Szlovákia, Litvánia

A magyar válogatott csoportmérkőzései:

2022. január 13. 20:30: Magyarország-Hollandia
2022. január 16. 18:00: Magyarország-Portugália
2022. január 18. 18:00: Magyarország-Izland

Forrás, fotó: MKSZ, MTI/Szigetváry Zsolt