Sokkal kevesebb szó esik a sportban az eredmények árnyékában az emberi megnyilvánulásokról, amikor a siker vágyát felülírja az empátia. A Magyar Olimpiai Bizottság nem feledkezik meg a sportszerű cselekedetekről és életpályákról, 55. alkalommal adta át fair play díjait.
Habár a Városligeti Műjégpálya díszterme önmagában is impozáns látványt kölcsönzött a Magyar Olimpiai Bizottság által rendezett kedd esti fair play gálának, az ablakból a korcsolyával kört körre író tömeg még inkább ünnepi pompába öltöztette az eseményt. És nemcsak a keret, hanem a tartalom is különleges volt, hiszen olimpiai bajnokok, legendák és a jövő reménységei foglaltak helyet a körasztaloknál.
Fábián László, a MOB főtitkára, Bősz Anett főpolgármester-helyettes és Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke nyitott köszöntő beszéddel, ezután pedig következhetett a fair play diplomák átadása. Fair play életműtrófeát vehetett át Regőczy Krisztina, olimpiai ezüstérmes, világbajnok jégtáncos, s ezt az elismerést kapta Hesz Mihály olimpiai és világbajnok kajakos is.
Az egyik legismertebb jelenet Kozák Luca nevéhez fűződik, aki a tokiói olimpián bukott a 100 méteres gátfutás elődöntőjében, s vele párhuzamosan jamaicai versenytársa is hibázott, így két összetört versenyző állt a gátak között, amikor a mezőny már átért a célvonalon. A könnyeivel küszködő magyar atlétában mégis volt annyi empátia, hogy kezet nyújtson Yanique Thompsonnak és együtt hagyják el a futókört.
„Őszintén szólva azt hittem, hogy nagyobb baja van a jamaicai lánynak, mindketten össze voltunk törve, de a sport ilyen. Teljesen ösztönös volt, hogy odamentem hozzá, és remélem, hogy ha csak néhány kisebb sportolónak is, de példát tudtam mutatni. Nagyon jó volt hallani, mennyi szép történet van – sportolók, edzők, szurkolók képviselik azt, ami ennek az egésznek a lényege” – mondta Kozák Luca a Nemzeti Sportnak, hozzátéve, kicsit időzavarban van, hiszen szeptembertől szeptemberig tart nála az év, és már a hazai rendezésű világbajnokság jár a fejében.
/forrás:MTI,nso.hu/