Borkai Zsolt elnök folytatná a munkát, szerinte a MOB a jövőben szakmai javaslattevő szervezetként dolgozik tovább, s egyúttal üdvözölte a nemzeti utánpótlás-nevelési feladatokkal foglalkozó helyettes államtitkárság létrehozását.
STJ • Két nappal azután, hogy a kormány beterjesztette a parlament elé a sporttörvény módosításának javaslatát, kiállt a nyilvánosság elé Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke is. Mint ismeretes, a jogszabályi módosítással jelentősen szűkül a MOB feladat- és jogköre is, az eddigi jogosítványok java az elképzelések szerint átkerül a sportállamtitkársághoz.
Borkai Zsolt a MOB budai székházában megtartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, a kormányzat döntése nyomán „a sportirányítás rendszere át-, illetve visszaalakul”. A sportvezető hangsúlyozta, a magyar sport sikerágazat, a tavaly 120. születésnapját ünneplő MOB pedig „volt, van és lesz, kormányoktól és személyektől függetlenül”. Kifejtette, hogy a MOB több mint száz esztendőn át jó színvonalon tette a dolgát, majd 2011-ben, a sporttörvény akkori módosítása nyomán számos új hatás- és feladatkör került át hozzá. A cél az volt, mondta Borkai, hogy egységessé váljon a magyar sport irányítása, a tervezés mellett a döntések is ott szülessenek meg, ahol a tényleges szakmai előkészítő munka zajlik. „A sportirányítás állami feladatát a kormány akkor kiszervezte egy civil szervezethez” – magyarázta. A MOB szerinte jól teljesített, de ahogy a plusz feladatokkal történő felruházását, most az újabb változtatásokat is tudomásul veszi. Nevezetesen azt, hogy a jövőben a teljes finanszírozás, a tervezés, az elosztás, a felhasználás, az elszámoltatás és az ellenőrzés a sportállamtitkárság dolga lesz. A MOB-nak kizárólag az olimpiai és élsporttal kell foglalkoznia, a testület szakmai munkája alapvetően a sportszakmai javaslattételre, a szakmai koncepciók megalkotására, valamint az abban való közreműködésre terjed majd ki. „A kompetenciánk ehhez mérten szélesedik, a cél, hogy még inkább segíthessük a magyar sport működését és fejlődését” – kommentált Borkai Zsolt, hozzátéve: nem az a lényeg, hogy a folyamatok végén ki nyomja meg a gombot, a szervezetet eddig sem a pénzosztó szerep motiválta. A találgatásokat megelőzendő bejelentette: az átalakuló MOB jövő évi közgyűlésén vállalja a megméretést, és ha bizalmat kap, folytatja az elnöki tevékenységét.
Kérdésekre válaszolva a MOB elnöke kifejtette, reményei szerint a most zajló változások nem befolyásolják a magyar esélyeket a 2024-es olimpia megrendezésért vívott küzdelemben. Nehéz küzdelemre számít Los Angelesszel és Párizzsal, de „van remény a győzelemre. Ha meg sem próbáljuk, nem is nyerhetünk.” Határozottan cáfolta azon lapinformációkat, melyek szerint Orbán Viktor elégedetlenségének adott hangot a riói magyar szerepléssel kapcsolatosan, és nem is fogadta a MOB első emberét. „Ilyen kritika nem hangzott el, s ez nem véletlen. A magyar csapat egységes egész, márpedig a Magyar Csapat Rióban sikeresen szerepelt, hiszen nyolcszor hangzott el a Himnusz. Ha ezeket az eredményeket meg lehet kérdőjelezni, akkor bármely más területen bármilyen eredmények megkérdőjelezhetővé válnak. A miniszterelnök úrral pedig több órán át egyeztettem” – tette hozzá Borkai. Szerinte a magyar olimpiai csapatnak nincs oka szégyenkezni: az eredményei egy országot tettek boldoggá, s ami legalább ilyen fontos, egyetlen pozitív doppingeset sem akadt. A kétségkívül gyengén teljesítő sportágak esetében persze le kell vonni a szakmai konzekvenciákat. Tény, hogy néhány sportági szakszövetség felültervezte a riói szereplést, a MOB-nak azonban nincs joga arra, hogy bármi módon felelősségre vonja az érintetteket, hiszen a szövetségek önálló jogi személyek.
A jövőt illetően azt mondta, a változások nem ördögtől valóak. A kormány elképzelése szerint a MOB alatt tevékenykedő tagozatokat kiemelik és önállóvá teszik, köztestületi rendszert alakítva ki. Négy köztestület jön létre: a verseny- és élsporté, vagyis az olimpiai sportágaké, a nem olimpiai sportágaké, továbbá a fogyatékkal élőké, valamint a diák-, hallgatói és szabadidősporté. Létrejön egy, a nemzeti utánpótlás-nevelési feladatokkal foglalkozó helyettes államtitkárság is, ez utóbbi életre hívását Borkai Zsolt „üdvözlendőnek” minősítette. Ugyanakkor azt sem tagadta, hogy az új helyzet személyi döntésekkel is jár, emiatt a MOB apparátusa a jelenlegi létszám harmadára csökkenhet. Arról egyelőre nincs döntés, kit vesz át az államtitkárság, ki marad a MOB-nál, és kinek kell állás után néznie. Borkai kiállt amellett, hogy az elnök a jövőben is társadalmi munkában tevékenykedjen. Visszautasította a vádat, miszerint Győr polgármestereként nem jutott elég ideje a MOB-elnöki teendői ellátására. Mint mondta, nem az a lényeg, hogy személy szerint hány órát tartózkodik a székházban; a döntések előkészítésében és meghozatalában pedig rendre részt vett. Tagadta azt is, hogy a szervezet pazarlóan gazdálkodna, arra a kérdésre pedig, nem fordult-e meg a fejében a lemondás gondolata, ezt felelte: „Ha lenne bármi olyan konkrét ok, amely miatt szégyenkeznem kellene, azonnal távoznék. De ilyen okról nem tudok, az ellenem felhozott állítások pedig valótlanok, és hajlandó vagyok valamennyit egyenként cáfolni.”