Az érettség vizsgái

Ma még a pályán kell bizonyítanod, holnap meg érettségi… Valahogy így zajlottak mostanában fiatal élsportolók mindennapjai. A többségüknek sikerült mindkét akadályt venni.

Munkatársainktól Májusban évről évre sokunknak ismét felelevenedik az érettségi: milyen izgalommal vártuk, hogy zajlott a felkészülés, melyik vizsgától féltünk a legjobban, s persze, hogy melyik tételt húzzuk. Nem véletlen, hogy az emlékek élénken élnek bennünk, mégiscsak életünk legnagyobb kihívásainak egyikével néztünk szembe tizennyolc évesen. Legalábbis akkor így gondoltuk.

Nincsenek ezzel másképpen a mostani fiatal élsportolók sem, pedig ők aztán tényleg lépten-nyomon vizsgáznak pályán, medencében, páston vagy tatamin. De amikor érettségiznek, a feladatok meg is triplázódhatnak. Mert általában akkor sem kapnak felmentést az edzések látogatása vagy a versenyek alól, amikor már nyakukon a vizsga.

Hársfalvi Júlia kézilabdázó a felnőtt Magyar-kupa döntőjéről „esett be” az érettségire

Hársfalvi Júlia kézilabdázó a felnőtt Magyar-kupa döntőjéről „esett be” az érettségire

A két tizennyolc éves jégkorongozót, Garát Zsombort és Stipsicz Bencét a matura éppen akkor érte utol, amikor azért harcoltak, hogy az A-csoportos világbajnokságon szereplő felnőttválogatott keretébe kerülni. A fiatalok fejében meg is fordult, hogy elcsúsztatják az érettségit, de Rich Chernomaz szövetségi kapitány amellett volt, hogy mindenképpen teljesítsék a vizsgákat. Sőt azért, hogy a fiúk ne hiányozzanak emiatt az edzésekről, inkább kicsit későbbre időzítette azokat.

Garát az ország legerősebb középiskolájában, a budapesti Fazekas Mihály Gimnáziumban végezte a tanulmányait magántanulóként, és mint mondja, mindenki partner volt abban, hogy ne kelljen későbbre halasztania az érettségit. Az elmúlt másfél évet az Egyesült Államokban töltötte, s bár magyar egyetemekre is beadta a jelentkezését, a jövőjét a tengerentúlon képzeli el. Úgy véli, az amerikai egyetemi bajnokság tökéletes lenne a számára: komoly diplomát szerezne, miközben azt a játékot űzheti magas színvonalon, amelyet tizenkét éve a legjobban szeret.

Az MTK Budapest karatékája, Sterck Laura ellenben az érettségi miatt lemaradt a felnőtt Európa-bajnokságról. A 20 éves sportoló katában indult volna, de a továbbtanulást fontosabbnak ítélte meg, ezért úgy döntött: kihagyja a montpellier-i kontinensviadalt.

„Sokat dolgoztam az Eb-részvételért, és jó formában is éreztem magamat, de muszáj volt az érettségit választanom, mert az határozza meg a jövőmet – mondja Lauder Iskola nemzetközi tanulmányok és politológia iránt érdeklődő végzőse, akinek az érettségi írásbeli része jól sikerült: a középszintű vizsgákon kilencven százalék felett teljesített, az emelt szintű társadalomismeret-érettségi eredményére azonban még várnia kell. – Egyáltalán nem izgultam, egészen addig, amíg meg nem láttam, hogy a többiek mennyire… A vizsgadrukk azonban abban a pillanatban elmúlt, amint kiosztották a feladatlapokat. Jól felkészültem, és éreztem, hogy tudom a megoldásokat. Nem is értem azokat, akik arra panaszkodnak, hogy a sportolás hátráltatja őket a tanulásban. Engem segít az élsport, sokkal jobban tudok koncentrálni, és mivel be kell osztanom az időmet, már az órán is tanulok. Arról nem is beszélve, mennyivel magabiztosabb vagyok a karatétól; annak is köszönhető, hogy nem voltam a vizsgákon olyan feszült.”

Csiszár Boldizsár vízilabdakapus a vizsgák alatt is tréningezett

Csiszár Boldizsár vízilabdakapus a szalagavatóra is eljutott

Az Eger ifjúsági vízilabdacsapatának hálóját őrző Csiszár Boldizsár számára sem okozott gondot, hogy az érettségi időszakában nem kapott felmentést a tréningek alól. A hevesiek éppen a bajnoki négyes döntőbe jutásért vívott, két legfontosabb mérkőzésükre készültek a Vasas, illetve a BVSC ellen, miközben a 19 éves pólósnak – néhány társával egyetemben – a vizsgákra kellett tanulnia. Esténként tehát általában a könyveket bújták ahelyett, hogy filmet néztek volna. Azért önszorgalomból már hetekkel korábban elkezdték a tételek memorizálását.

Úgy véli, az érettségi nem volt nehéz, bár néhány csapattársától azért azt hallotta, hogy matematikából csak a 2-esre utazott… Neki azonban minden vizsgája jól sikerült, ami azért is fontos, mert tovább szeretne tanulni, bár az eredeti terveit átírta az élet.

„Szívem szerint a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának olaj- és gázmérnöki szakára jelentkeztem volna, de azt csak nappalin lehet végezni – mondja. – Miután azonban a jelek szerint a következő szezonban számítanak rám az Eger OB I-es csapatában második számú kapusként, végül a helyi egyetemre adtam be a jelentkezésemet, német-matematika szakra.”

Ha Csiszárnak sűrű volt a felkészülési időszak, akkor mit szóljon a Győri ETO felnőttcsapatának balszélsője, a kézilabdázó Hársfalvi Júlia?! Pénteken még a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium ballagásán vett részt, aztán Szigetszentmiklós felé vette az irányt, mivel a csapata az érettségi előtti hétvégén a Magyar Kupa négyes döntőjében szerepelt. És a trófeát végül el is hódította. Bár vasárnap elsősorban ennek a diadalnak örült, a fejében már az motoszkált: időben kell lefeküdnie, mert másnap a magyar tételsor vár rá. Azzal aztán nem akadt gondja, ellenben a matematikától már kicsit tartott. Ám, mint utóbb kiderült, azzal sem volt probléma, így felszabadulva készülhetett a Bajnokok Ligája Final Four-ra. Csakhogy az elődöntőben teljes, középső és oldalsó szakadást szenvedett a jobb könyökében, amit azóta meg is műtöttek. Így ha maradt még hátra írásbelije, akkor azzal is meg kell küzdenie, hogyan fogja kezébe a tollat…

Azt már régóta tudjuk, hogy Esztergályos Patrik jól forgatja a párbajtőrt. Arról pedig, hogy az esze hogy vág, az érettségin adhatott tanúbizonyságot. A fentebb emlegetett, kortárs vizsgázóktól eltérően neki szerencséje volt annyiban, hogy a korosztályos világversenyei már lezajlottak, amikor a tanulásra kellett összpontosítania. De az edzésekről nem hiányzott.

Esztergályos Patrik párbajtőrvívó sportszervezőnek készül

Esztergályos Patrik párbajtőrvívó sportszervezőnek készül

„Délelőtt megírtam az érettségit, majd délután az edzőterembe mentem, amit nem is bántam, legalább kikapcsolódtam – magyarázza a csapatban az idén junior Európa-bajnoki címet ünneplő párbajtőröző. – Fontos, hogy a tanulás és a vívás is jól menjen, egyiket sem akartam a másik rovására előtérbe helyezni. Az érettségik jól sikerültek, nem volt gond a magyarral, a matematikával, a történelemmel és az idegen nyelvvel sem. Testnevelésből még hátra van az érettségi, de talán az is megy majd valahogy…”

Természetesen tovább szeretne tanulni, és az egyetemi évek alatt sem akar elszakadni a sporttól, így az ELTE sportszervezői szakára jelentkezett. Úgy véli, a pontszámok miatt nem kell aggódnia. Az olimpiai bajnok kardozó, Szilágyi Áron példája lebeg előtte, hiszen a londoni aranyérmes bebizonyította, hogy vívásban az egyetemi tanulmányok mellett is a legmagasabb szinten lehet űzni az élsportot.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS