Grátz Vilmost, a Szövetség elnökségének szakmai ügyekért felelős alelnökét kérdeztük az őszi felnőtt aréna kupa sorozattal kapcsolatban.
Mivel új elemként jelenik meg a központilag koordinált aréna futball hazánkban, számos kérdés felmerül ezzel kapcsolatban. A 7-7 elleni kispályán játszott mérkőzések természetesen jelen vannak régóta nálunk is, de most nagyobb hangsúlyt kaphatnak. Grátz Vilmost kérdeztük ezzel kapcsolatban:
– Miért van arra szükség, hogy felnőtt csapatok számára aréna kupa sorozatot hirdessen meg a Szövetség?
G.V.: – Több oka is van annak, hogy szeretnénk szervezettebbé tenni az aréna futballt. Mivel egy aréna kupán a nagypályás focinál jóval kevesebb fővel is részt lehet venni, több olyan csapat számára megoldást jelenthet, akik még nem, vagy már nem tudnak önállóan bekapcsolódni a bajnokságainkba, vagy egyéb ok miatt nem szerepelnek ott:
1. Örömteli, hogy sok szerveződés van szerte az országban, akik szeretnének amerikai focizni, de még csak a kezdeti lépéseknél tartanak. Őket szeretnénk minél jobban integrálni, bevonni a szövetségi vérkeringésbe és az ősztől januárig tartó aréna foci szezonban programot kínálni nekik. Az aréna kupákon rutint szerezhetnek a játékosaik, a versenyeztetés pedig szükséges ahhoz, hogy új tagokat is tudjanak toborozni, idővel pedig a nagypályán is meg tudjanak jelenni. Nyilván vannak olyan kisebb települések, ahol a nagypályás focihoz mindig nehéz lesz összeszedni a létszámot, ők akár hosszabb távon is berendezkedhetnek az aréna futballra.
2. Sajnos tapasztalhatjuk, hogy sok tagszervezetünk küzd nehézségekkel, elsősorban a csekély játékos létszám miatt. Nem mindenhol sikerült szinten tartani, vagy növeli a korábbi taglétszámot. Emiatt sok a közös csapat a nagypályás focinkban, mások pedig már nem is tagjai a szövetségnek. Azok számára, akik önállóan is szeretnének szerepelni, illetve nagypályán már nem tudnak részt venni tétmérkőzéseken, szintén jó megoldás lehet egy több hónapos aréna szezon. Reméljük erre készülve, ezen keresztül új lendületet kaphatnak a megfogyatkozott csapatok is, és képesek lesznek visszakerülni idővel önállóan is a normál futball bajnokságaink valamelyikébe.
3. Ősszel a válogatott programján kívül nem lesznek a felnőtt csapatoknak, játékosoknak mérkőzések, így motiválni is nehezebb őket az edzéslátogatásra. Az aréna tornák segíthetnek a csapategység fenntartásában, lesz mire készülni és lesz hol szerepelni. Akár a rutinos, akár az új játékosok számára is programot nyújthatnak ezek a rendezvények.
4. Mivel az aréna kupák tervezett rendszere elég rugalmas lesz, akár baráti társaságok, vagy bármilyen egyéb szerveződés is elindulhat a tornákon. Ezekre korábban is láttunk példákat, így akik csak az “örömfoci” kedvéért vennének részt a küzdelmekben, azoknak is lesz erre lehetőségük.
– Milyen feltételeket kell teljesítenie annak, aki be szeretne kapcsolódni a sorozatba?
G.V.: – Továbbra sem lesz feltétel a szövetségi tagság, vagy az egyesületi forma, így szervezeti háttér nélküli csoportosulások is nevezhetnek a kupákra. Amikor létrejön egy csapatkezdemény, érthető okokból nincs mögötte sok esetben még kialakult háttér, de valahol el kell indulni, mi pedig ebben szeretnénk nekik segíteni.
Az viszont új elem, hogy kizárólag a szövetségnél regisztrált játékosok vehetnek majd részt kupákon és minden résztvevőtől elvárjuk a sportorvosi igazolás meglétét, versenyengedélyt is kérni kell majd a szerepléshez. Ezek nélkül senki sem léphet pályára aréna kupákon, érdemes lesz tehát időben elvégezni az ezzel kapcsolatos feladatokat.
– Kik rendezhetnek kupát és milyen feltételekkel, illetve azokon kik vehetnek részt?
G.V.: – A szokásos kötelező dokumentumok leadása mellett (versenykiírás, játékvezető igénylés) ugyanúgy bárki rendezhet tornát, mint eddig, a tornákat a Versenybizottság hagyja jóvá. A megfelelő egészségügyi ellátás kötelező elem lesz, de eddig is az volt, így a rendezés lényegében ugyanúgy zajlik majd, mint eddig. Ezután is minden rendezési költség a szervezőt terhel, illetve ő állapítja meg a nevezési díjakat, hogy hány csapatos a torna és kiket hív meg, kik vehetnek részt, mi a lebonyolítás, ebbe nem akarunk beleszólni.
Amíg az időjárás engedi szabadtéren is rendezhetők tornák, szeptembertől januárig bezárólag. Számítunk is arra, hogy több torna lesz szabadtéren, elvégre azok rendezési költségei meg sem közelítik a zárt helyszínekét. Reméljük sokan akarnak majd kupákat rendezni, ez esetben a Versenybizottság fogja koordinálni, hogy ne legyenek egymáshoz közeli helyszíneken, túl közeli időpontban aréna tornák.
– A sorozat januárig tart, hogyan fog lezárulni?
G.V.: – Az összes kupán pontokat gyűjthetnek a csapatok az eredményeik alapján. Szeretnénk, ha minél több Divízió I-II csapatunk, illetve a HFL csapatok is bekapcsolódnának a sorozatba. Minél több ilyen csapat vesz részt egy tornán, annál magasabb szorzóval szerezhetők ott pontok, így is motiváljuk a szervezőket, hogy erősebb csapatokat is hívjanak meg a kupáikra. A legtöbb pontot gyűjtő MAFSZ csapatok vehetnek részt a februári Cellect Aréna Kupán, amely a tervek szerint ismét 8 csapatos lesz, illetve a MAFSZ-on kívüli szerveződések legjobb két csapata is lejátssza a számukra kiírt döntőt a Cellect Aréna nagy döntője előtt.