Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) bejelentette, hogy 2022 nyarától módosulnak a Pénzügyi Fair Play szabályai.
Az UEFA végrehajtó bizottsága a mai napon a nyoni ülésén jóváhagyta a klubok pénzügyi fenntarthatóságára vonatkozó új szabályokat. A szövetség megreformálta a 2010-ben bevezetett Pénzügyi Fair Playt, amelyet rengeteg kritika ért az elmúlt években.
Az új Pénzügyi Fair Play célja a futballklubok pénzügyi fenntarthatóságának elérése és ezt három kulcsfontosságú szemponton keresztül próbálják megvalósítani, ami a fizetőképesség, a stabilitás megteremtése és a költségek kontrollálása – olvasható az UEFA hivatalos közleményében. Az új szabályozás 2022 júniusától lép életbe.
Az UEFA szigorítja a lejárt tartozásokra vonatkozó eddigi szabályait. Ez a lépés jobb védelmet biztosít a hitelezők számára. Az illetékesek negyedévente ellenőrzik a klubok tartozásait, amelyek más együttesek, alkalmazottak, vállalatok illetve adóhatóság felé állnak fenn és a késedelmes fizetőkkel kevésbé lesznek toleránsak.
Emellett a szövetség nagyobb mozgásteret biztosít a kluboknak és megduplázza az eddigi megengedett maximális veszteség mértékét. Hároméves periódust vizsgálva a futballklubok vesztesége a továbbiakban maximum 60 millió euró lehet az eddigi 30 millióval szemben.
A legnagyobb újítás, hogy 70 százalékra korlátozzák a bérekre, az átigazolási árakra és az ügynöki díjakra fordítható kiadásokat. Ez azt jelenti, hogy egy klub nem költhet nagyobb összeget erre a három szegmensre, mint a teljes bevételének 70 százaléka. Ellenkező esetben jogsértés történik, amely előre meghatározott pénzügyi szankciókat és súlyos esetben különböző intézkedéseket (például kizárás) von maga után. A költségszabályozás bevezetése fokozatosan történik annak érdekében, hogy a kluboknak legyen ideje alkalmazkodni az új rendszerhez. A 2023/24-es idényben 90 százalék, a 2024/25-ös idényben 80%, majd a 2025/26-os idénytől 70 százalék lesz a korlátozás az említett kiadások terén.