A már befutott sztárok a szurkolók alighanem az már most is a világ élvonalába tartozó, fiatal tehetségekre lesznek a kíváncsiak az olimpián. A 14 éves Késely Ajnáról és a többi, ifjú magyar reménységről sokat írtunk az elmúlt hetekben, most, az előkészületek hajrájában essék szó külföldi tinédzser korúakról.
Majer Dániel • Az egyik legérdekesebb történet a grúz csapat két sportlövőjéhez, a 47 éves Nino Szalukvadzéhez és a 18 esztendős Cotne Macsavarianihoz kötődik. A két versenyző ugyanis az első anya-fia páros az ötkarikás játékok történetében! Macsavarianinak ez lesz az első olimpiája, amelyre a februári Európa-bajnokságon kvalifikálta magát. Tanulnia volt kitől, édesanyja már 1988-ban, Szöulban arany- és ezüstérmet is nyert, s hogy teljes legyen a gyűjtemény, 2008-ban Pekingben bronzzal egészítette ki. Emellett hatszoros világ- és négyszeres Európa-bajnok. Rióban persze mindez semmit sem jelent majd a gyereknek. Önerőből kell boldogulnia.
„A sportban nem sokat számít a családi kötelék, csak a teljesítmény dönt. Ugyanakkor anyaként természetesen én leszek a fiam legnagyobb szurkolója, s már most nagyon büszke vagyok rá” – nyilatkozta Szalukvadze.
Maradva a lövészetnél, az kezdődő ötkarikás játékokon indul minden idők legfiatalabb ausztrál sportlövője, a 16 éves Aislin Jones. A Victoria államból érkező koronglövő tinilány hét hónappal a sydneyi olimpia előtt született és két évvel fiatalabb, mint az 1996-os atlantai játékokon feltűnt, sportlövő csodagyereknek tartott Annemaree Forde. „Még mindig nem fogtam fel teljesen ezt az egészet, papíron leírva látni, hogy mehetek az olimpiára… Egyszerűen hihetetlen” – mondta a csapathirdetés után Jones.
Szokás szerint az Egyesült Államok képviselteti magát a legnagyobb létszámú csapattal, 555 amerikai sportoló utazik Brazíliába. Közülük a legfiatalabb a 16 éves asztaliteniszező, Kanak Jha. Annak tükrében, hogy a tengerentúli küldöttség átlagéletkora 27 év, a legidősebb indulójuk, az 52 éves díjlovas Phillipp Dutton pedig „csupán” 36 évvel idősebb Jhanál, a tini kvótaszerzése már önmagában pazar teljesítmény. „Örülök, hogy én vagyok a legfiatalabb, de nem merengek ezen túl sokat, végső soron mindannyian ugyanazért utazunk az olimpiára” – nyilatkozta az indiai származású asztaliteniszező az USA Today-nek. Edzői szerint ezzel a gondolkodásmóddal még sokra viheti, bár van még hova fejlődnie. „Nagyon jó a küzdőszelleme – dicsérte Massimo Costantini, az amerikai csapat edzője. –Ebben a korban azért még sokszor túlizgulják a dolgokat a játékosok, még nem elég érettek. Nagy súlyt fektettünk Kanak mentális felkészítésére, mert egy-egy apróbb hiba akár egész mérkőzésekre is kihat.”
Az amerikaiak egyébként bővelkednek a fiatalokban. Összesen négy, 16 esztendős sportolójuk indul Rióban: a már említett Jhan kívül Laurie Hernandez tornász, Laura Zeng ritmikus gimnasztikázó és Sydney McLaughlin atléta. Utóbbi Carl Lewis testvére, Carol Lewis óta a legfiatalabb női atléta az Egyesült Államok olimpiai csapatában. Lewis azonban a bojkott miatt a moszkvai játékokon már nem vehetett részt, ennek köszönhetően McLaughlinnál fiatalabb amerikai atléta Rhonda Brady 1976-os részvétele óta nem szerepelt olimpián.
A 400 méteres gátfutásban induló, tizenhetedik születésnapját két nappal a riói megnyitó után ünneplő New Jersey-i lány a szabadidejét zsonglőrködéssel tölti, a jövőben fellépéseket is tervez másik „szakmájában”. Addig azonban az olimpiára koncentrál. „Még belegondolni is őrület, hogy ott lehetek. Persze, mindig is az volt a célom, de nem hittem, hogy már tizenhat évesen sikerül. Hatévesen kezdtem, apukám mindig egy szelet csokoládét adott, ha nyertem. Tulajdonképpen azóta is a csokiért futok.” Azért az amerikai válogatón elért juniorvilágcsúcs – amely egyben az év hetedik legjobb női idejének is bizonyult – bizonyára csokoládé nélkül is kellő motivációval vértezte fel Rióra.
Azt gondolni tévedés, hogy a 16 éves korosztály a legfiatalabb az olimpián. Elég csak Késely Ajnát említeni, de nem ő az egyetlen, még ifjabb induló. A minden eddiginél több sportolóval részt vevő kínaiak között szintén találunk Ajnához hasonlóan 14 éves úszólányt, a 200 méter gyorson és a 4×200 méteres gyorsváltóban induló Ai Yan-han személyében.
A kínaiaknak persze több fiatal tehetségük is akad, a 17 éves műugróhölgy, Si Ya-jie például máris aranyért utazik Brazíliába. Tizennégy éves korában vb-t nyert toronyugrásban, egy évre rá pedig az Ázsiai Játékok első helyét is begyűjtötte.
És, hogy Brazíliát se hagyjuk ki: a rendező egyik legnagyobb éremesélyese sem éppen veterán. A hazájában csak az íjászat Neymarjakánt becézett, 18 éves Marcus Vinicius D’ Almedia 16 esztendősen már világbajnoki és ifjúsági olimpiai ezüstöt nyert, a Dél-Amerikai Játékokról pedig három aranyéremmel tért haza.
Már csak néhány nap, és az is kiderül Rióban, kiből lesz a cserebogár…