Bemutatjuk olimpikonjainkat: Betlehem Dávid

A magyar nyíltvízi úszás egyik, ha nem a legnagyobb tehetsége, aki szinte egyszerre robbant be a juniorok között s vált komoly tényezővé a felnőttek mezőnyében. Nyert korosztályos Eb-t és világbajnokságot, 2021 óta folyamatosan szállítja az érmeket a nagyok között a váltókkal – és 2024-ben, az olimpiai kvóta megszerzése mellett valahára egyéniben is jött az áttörés: arany 5km-en, bronz 10km-en (bónuszban arany a váltóval) a belgrádi Európa-bajnokságon.

Dávid feltűnése a góliátok között

„És ki a negyedik?” – kérdezte az olaszok géniusza, Gregorio Paltrinieri Rasovszky Kristófot 2021 májusában, egy napsütötte délelőttön a Lupa-tóba helyezett pontonon, miközben az Európa-bajnokságon a mezőny a 4×1500 méteres nyíltvízi váltóra készülődött. „Hát ő” – válaszolta Kristóf, de Paltrinieri csak a fejét forgatta. „Kicsit lejjebb keresd” – igazította útba Rasovszky, mire az olimpiai és világbajnok talján, miután észrevette a vékonyka, már-már óvodásképű Betlehem Dávidot, önkéntelenül elmosolyodott. „Ő?” „Majd nézel egy nagyot a verseny után” – közölte vele Kristóf.

Paltrinierivel az élen a verseny után minden külföldi elég nagyot nézett: az akkor még csupán 17 és fél esztendős ifjú a „kétszer kell ránézni, hogy egyszer észrevedd” méretével valóban erősen lefelé lógott ki az elitnégyesekbe nevezettek mezőnyéből, sebességével és harci szellemével viszont messze felfelé; az ő nagyszerű úszása is kellett ahhoz, hogy a magyar csapat nem kis meglepetésre bronzérmesként végezzen a kontinensviadalon.

Dávid ekkor már túlvolt az első „feltűnőbb” eredményein: 2018-ban bronzérmes lett az eilati junior vb-n 5km-en, egy évvel később 7.5km-en már másodikként ért célba a racicei korosztályos Eb-n, míg a váltóval győzött.

A junior világversenyek letarolása

A fiatal korában egy rendkívül súlyos betegségből felgyógyult klasszis karrierje azután kapott óriási lökést, hogy Veszprémbe került, ahol Szokolai László mesteredző kezei alatt, Rasovszky Kristóf és Kalmár Ákos személyében a nyíltvízi úszó karrierjéhez a lehető legjobb edzőpartnerekre lelt. Igaz, a medencében is akadt sikerélmény: 2021 nyarán, a római junior Eb-n 1500-on úgy lett második, hogy az utolsó ötvenre még nyolc (!) méter hátránnyal fordult, ehhez képest századokkal kapott csak török vetélytársától. A nyílt vízen viszont már nem lehetett megállítani, a párizsi korosztályos Eb-n 10km-en és váltóban is aranyérmes lett.

Egy évvel később megvédte mindkét címét Setubalban, majd a nyáron már mindenki tudta, ki is ez az ifjú srác a magyaroknál – Rasovszky Kristóffal, Rohács Rékával és Olasz Annával előbb a budapesti világbajnokságon, majd a római Európa-bajnokságon lettek ezüstérmesek. Dávid az egyéni távokon is egyre komolyabb eredményeket ért el, a Lupán a felnőtt vb-n 5km-en 7., 10km-en pedig 5. lett. Rómában, a meglehetősen mostoha körülmények között rendezett 10km-es viadalon pedig sokáig elképesztő fölénnyel vezetett, ám ellentétben a hazai úszókkal, őt nem segítették azzal, hogy a hatalmas hullámok között a hol látszó, hol eltünedező bóják között a bírói és kísérőhajók terelgették volna az ideális egyenes követése érdekében. És az, hogy íveket úszott többször is (nagyjából egy kilométerrel többet, mint az üldözők, persze ez a magányos éllovasoknál előfordul olykor), felőrölte az erejét, így végül „felfalták” a többiek, és 9. helyen ért célba.

A vigasz a már említett váltóezüst volt, illetve az őszi remeklés: Barcelonában az Európa Kupa-viadalon, majd Seychellesen a junior világbajnokságon a római „robbantós” taktika tökéletesen működött, mindkét versenyt óriási fölénnyel nyerte meg – a junior vb-n az esemény történetében sosem látott, 4:32 perces előnnyel ért célba. Korántsem mellesleg elérte azt a ritka bravúrt, amire korábban egyedül Rasovszky Kristóf volt képes: ugyanabban az évben lett junior Európa-bajnok és világbajnok – bónuszként a vb-n is jött még egy arany a váltóban.

2024: a nagy áttörés, Eb-aranyakkal

Ezek után 2023-nak nagy várakozásokkal vágott neki, ám a felnőtt világbajnokságon megint csak a váltó hozott olyan eredményt, amire vágyott – az edzők immár őt tették a befutó helyre, Paltrinieri azonban végül visszaverte Dávid bátor támadásait, így újfent ezüstérmesként zárt a magyar négyes; 10km-en viszont ezúttal kissé összekuszálódott az úszása, és csak 16. helyen zárt. Igaz, kárpótlásként a medencében megúszta az olimpiai A-szintet már korábban 800 és 1500 méteren (előbbin tavasszal pályafutása első medencés felnőttbajnoki címét is megszerezte), ami a szabályok értelmében párizsi kvótát garantált a számára.

2024-ben persze megszerezte alanyi jogon is, a dohai világbajnokságon mindkét egyéni viadalon a 6. helyen ért célba, ami 10km-en megerősítette párizsi részvételét. Igaz, kicsit dúlt-fúlt, hogy még mindig nem jutott előrébb; de aztán a váltóval elért bronzérem megnyugtatta, olyannyira, hogy a medencés héten valami egészen elképesztőt homorított 1500-on, 14:46-os, döbbenetes egyéni csúccsal a 4. helyig nyomakodott.

És innen már csakis felfelé vitt az út: nyerte a medencés hosszútávúszó ob-t, a nagypályás ob-n első ízben sikerült dupláznia (2023-ban még „csak” 800-on nyert, egy évre rá 400-on és 1500-on), majd következett a belgrádi Európa-bajnokság s vele a nagy áttörés. Előbb 10km-en lett bronzérmes, azaz meglett az első egyéni dobogó egy világversenyen, hamarosan pedig érkezett az arany, egészen döbbenetes érzékkel nyúlt rá a panelre s előzte meg a franciák világbajnokát, Oliviert 5km-en. Az egészet pedig három év megannyi ezüstje és bronza után egy váltóarannyal sikerült megkoronázni, a hazai nyíltvízi ob megnyerése már rutinmunkának számított, na meg remek előjelnek az ötkarikás játékok előtt.

A Bemutatjuk olimpikonjainkat: Betlehem Dávid bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.