Bemutatjuk olimpikonjainkat: Holló Balázs

Komoly örökséget kell gondoznia, hiszen a tán legnehezebb, viszont a tradíciók okán kiemelt figyelemmel követett számban, a 400 méteres vegyesúszásban kellene hasonló eredményeket elérnie, mint a nagy elődöknek. 2022-23-ban már mutatott biztató jeleket – és korántsem mellesleg felnőtt Európa-bajnoki aranyérmet szerzett a 4×200-as gyorsváltó tagjaként –, 2024-ben pedig számtalan próbálkozás után nem csupán az olimpiai szintet úszta meg, de felállhatott az Eb-dobogóra is.

Egri indulás, 2017-es áttörés

Miután édesanyja és testvére is versenyszerűen úszott, ráadásul Egerben született, amely a vidéki nagyvárosok közül az elsők között kapott egy új, modern uszodát, Balázst is „menthetetlenül” elnyelte a medencék világa, ráadásul az egyik legtapasztaltabb honi mester, Kovács Ottó kezdett vele foglalkozni.

A hazai korosztályos ob-ken többször is győzni tudott, míg néhány rutinszerző próbálkozás után (EYOF, riói olimpiai tartalék) 2017-ben jött a nagy áttörés, amikor előbb a junior Európa-bajnokságon lett bronzérmes 400 méteres gyorsúszásban, majd a junior világbajnokságon másodikként ért célba – és mindkét versenyen tagja volt az aranyérmes 4×200-as gyorsváltónak.

Eb-arany és három döntő négyvegyesen

Igaz, a korosztályos viadalokról kiöregedve eleinte a hazai bajnokságokon gyűjtögette a sikerélményeket: 400 vegyesen már 2016-17-ben bronzérmes lett, aztán a 2020-ban a Covid-járvány miatt év végére halasztott országos bajnokságon megszerezte pályafutása első felnőttbajnoki aranyát, 200 gyorson, a következő év tavaszán pedig 400-on is első lett.

A tokiói játékokra váltózni vitték ki, a 4×200-as staféta azonban egy rossz váltás miatt helyezetlenül zárt (bár egyéni távokra koncentráló Milák Kristóf nélkül egyébként is esélytelenül próbálkoztak a fináléba kerüléssel). Az év végén viszont egy apróbb áttörést már bemutatott, amikor fináléba jutott a decemberi rövidpályás világbajnokságon Abu-Dhabiban – más kérdés, hogy egy banális félreértés okán teljesen elnézte a finálé kezdési idejét, és másfél órával korábbra pörgette fel magát, így a döntőre lejárt állapotban állt fel s lett végül nyolcadik.

Ennél jóval nagyobb dobás volt a 2022-es budapesti világbajnokságon a finálé kiharcolása: 5. idővel, élete addigi legjobbjával került be, ám utóbb kiderült: hét-nyolc órán belül ezen a szinten még túl nagy kihívás leúszni a legkeményebb egyéni számot, pláne egy akkora pörgés után, így ismét 8. lett. Biztató volt ugyanakkor a 4×200-as gyorsváltó szereplése – az öt év után újfent összeálló indianapolisi négyesfogat ötödikként ért célba.

Két hónappal később, Rómában viszont már söpörtek az urak: a Németh Nándor, Márton Richárd, Holló Balázs, Milák Kristóf felállásban induló kvartett elsőrangú versenyzéssel szerezte meg a magyar úszósport 100. Európa-bajnoki aranyérmét a kontinensviadal nyitónapján. Balázs egy kisebb betegség miatt csak a váltóban vett részt ezen a viadalon, holott ebben az évben már az országos bajnokságon is ő lett a legjobb ezen a távon.

Finálék sorozatban – de még mindig 8. helyek

Egy évvel később aranyat ugyan csak váltóban szerzett – ekkor már a BVSC úszójaként, miután Egerben nem volt maradásuk –, viszont az ob-n négy távon is dobogóra állt, azaz a tavasz biztatóan alakult. Nyáron sem ment rosszul, ám a világbajnokságon ugyanúgy járt, mint egy évvel korábban: meglett a finálé, ott azonban újfent maradt a 8. hely. Ráadásul ismét gyengébb időt jött este, mind az előfutamban, holott a 2022-es vb délelőttjén úszott 4:10-es egyéni csúcsán kicsit javítva már akár a dobogóért is harcban állhatott volna.

A váltóval ezúttal elmaradt a vitézkedés, miután a befejező emberként elképesztőt alakító Milák ezt a nyarat a pihenésnek szánta, a helyére beugró nyíltvizes, az egyébként Fukuokában élete formájába lendült Rasovszky Kristóf pedig természetesen nem tudott olyan sebességre kapcsolni, hogy pótolja a kieső fokozatokat.

2024 első fele az olimpiai szint elérésének szenteltetett, ám ahogy teltek a hónapok, úgy tűnt egyre reménytelenebbnek a helyzet. A februári, dohai vb-n ugyanaz történt, mint addig mindig – azzal a különbséggel, hogy a délelőtti tipródás (a döntő mellett a szint üldözése) kudarca teljesen kihúzta a szőnyeget „Bazsi” lába alól, aki sokadszor is 8. lett. Következett az országos bajnokság, ám itt sem sikerült a párizsi szint, sőt, a bajnoki cím sem (a távon ritka, holtversenyes ezüst igen). Az elkeseredés afféle dupla vagy semmi elhatározásra sarkallta Balázst, aki április közepén edzőt váltott s egri gyökereihez visszatérve Hutkai Dániellel folytatta a munkát.

Belgrádban minden megváltozik

És a nem mindennapi húzás bejött: a friss impulzus a júniusi, belgrádi Eb-n már az előfutamok során „átrepítette” a léc fölött, azaz már a reggeli előfutamokban teljesítette a kvalifikációs időt, majd erre még rá is tudott tenni egy lapáttal délután, és pályafutása során először egyéni Eb-érmet nyert – egy ezüstöt. „El sem tudom mondani, mennyire boldog vagyok, hogy meglett az idő, az érem, és hogy végre nem omlottam össze a döntőben” – mosolygott Balázs, aki egyébként egy órán belül újabb ezüstérmet söpört be, a 4×200-as gyorsváltó tagjaként, majd bónuszként három nappal később a dobogó tetejére állhatott, miután Márton Richárddal, Ábrahám Minnával és Pádár Nikolett-tel megnyerték a mixed 4×200-as szám döntőjét. Bazsi „lőtt” egy –0.02-es váltást, ami épphogy a türelmi zónán belül volt – ám ez már csak egy újabb színt kevert az amúgy kétségkívül csodás összképhez.

A Bemutatjuk olimpikonjainkat: Holló Balázs bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.