Bemutatjuk olimpikonjainkat: Jackl Vivien

Válogatottunk legfiatalabb tagjának a “szemmel látható” karrierje alig három évet ölel fel, ám a tatabányai kiválóság máris többet ért el ennyi idő alatt, mint néhány idősebb pályatársa. Még nincs 16 éves, de már felnőtt Európa-bajnok, többszörös junior Eb-aranyérmes – és persze készül a párizsi olimpiára.

Százévente születik egy ilyen lány

A tapasztalatom szerint aki nagyon-nagyon tehetséges, az könnyen gondolja azt is, hogy a kvalitásából évekig elélhet. De a tehetség egy idő után nem elég. Kell mellé a szorgalom. Monotónia tűrés. Viviben tényleg minden megvan. Sokszor nyilatkoztam már, hogy százévente születik olyan lány, mint ő. Aki ennyire tehetséges, hovatovább biológiailag, testileg, szellemileg, fizikailag, tényleg minden összeáll nála” – jellemezte igen sokat mondóan tanítványát edzője, Kocsis Márta. Aki az egyetlen edzője: négyévesen tanította meg úszni a tatabányai uszodában, és nem kellett néhány hónap sem, hogy jelezze a szüleinek: ha megoldható, Vivi jöjjön gyakrabban, mert nagyon kilóg a többiek közül.

És tényleg. Ma már azt mondja róla Kocsis Márta, “hogy ha egymás mellé tennéd Vivi és Michael Phelps fotóját, ott is látnál hasonlóságot, hosszú a felsőtestük, és arányaiban rövidebbek a lábaik. Úszáshoz előnyös ez az alkat, mert a víz felszínére a tüdődben lévő oxigén emel fel, míg a legnagyobb izomtömeget hordozó csípőcsont alatti testrészeink, a far és a lábizmok a „nehezékek”. Vivinek ennek köszönhetően is remek a vízfekvése, ennél fogva tanulta meg rendkívül hamar, és szabályosan mind a négy úszásnemet. Még a pillangó sem okozott neki túl nagy problémát.”

Az eredmények pedig igen hamar igazolták mindezt.

Tizenöt és fél évesen felnőtt Európa-bajnok

Vivi csupán tizenhárom és fél éves volt, amikor 2022-ben, Otopeniben bronzérmes lett 400 vegyesen a junior Európa-bajnokságon – a 16-17 évesek között; és ugyanúgy harmadikként ért a falhoz az itthoni felnőtt ob-n. Egy évre rá már második lett a hazai bajnokságon, Belgrádban pedig már senki sem győzhette le az Eb-n, holott továbbra is két-három évvel idősebb volt riválisainak többsége.  A “szomszédban”, Mariborban rendezett Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF) már a magyar küldöttség legeredményesebb versenyzője lett két-két arany és ezüstéremmel, ám az igazi robbantás 2024-ben történt.

A magyar bajnokságon olyan időt repesztett (4:34.98), hogy még edzője is csak a fejét fogta a Duna Aréna tribünjén (elvégre hat másodpercet javított addigi legjobbján) – avagy három év alatt harmadikból első lett a honi felnőttmezőnyben, plusz teljesítette az olimpiai szintet is.

A következő “fejfogós” úszás ismét Belgrádban következett, ezúttal a felnőtt Európa-bajnokságon. Bár 400 vegyesen “csak” ezüstérmes lett – az ob-n elért idejével simán nyert volna, edzője azonban azt hangsúlyozta, hogy az olimpiára gyakorolnak, egy nap két erős úszás kell, és így, nem formába hozva ez pont megfelelt a várakozásoknak –, 1500 gyorson viszont akkorát reccsentett, hogy Márta asszony felváltva kiabált és fogta a kobakját, látva tanítványa elképesztő teljesítményét. Vivi is kereste a szavakat, miután 16:06 alatt ért a falhoz, 10 másodperces előnnyel söpörve pályafutása első Európa-bajnoki címét (korántsem mellesleg a 100. magyar egyéni Eb-elsőséget), ezen a távon is teljesítve az olimpiai szintet.

Később, továbbra is a párizsi hangolódás jegyében, Vilniusban, a junior Eb-n megvédte címét 400 vegyesen, plusz ezüstérmet hozott 800-on és bronzot 1500-on (mintegy bizonyítva, hogy ő is emberből van), de azért a 4×200-as gyorsváltó tagjaként is bezsebelt egy aranyérmet.

“Amikor beugrom a vízbe, tényleg csak magammal foglalkozom, és kizárom a külső világot. Amikor lebukok a víz alá, csönd van. Nem hallani semmi mást, csak csobogást. Nyugalom van. Nehezen tudnám elképzelni az életemet úszás nélkül” – Vivi nyilatkozata afféle ars poeticának is beillik.

Párizsba tapasztalatot szerezni megy – most még. Tizenöt és félévesen az úszócsapat legfiatalabb tagja, ám amikor álmairól kérdezték, szemrebbenés nélkül azt válaszolta: “Nyilván olimpiai bajnok szeretnék lenni.”

A Bemutatjuk olimpikonjainkat: Jackl Vivien bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.