Bemutatjuk olimpikonjainkat: Jászó Ádám

A pécsiek langaléta hátúszója élete első olimpiájára készül azok után, hogy a 2023-ban berobbant a felnőttmezőnybe, és előbb rövipályán, majd 2024 tavaszán ötvenes medencében is magyar bajnok lett.

U23-as Eb-bronz, berobbanás előtt

Kétszázhárom centijével a modernkori úszósport ideális sprintergladiátora Jászó Ádám, akit bár csábítottak kosarazni – elvére Pécsett a gyűrűk világa igencsak vonzó lehet ilyen termettel –, elhárította az érdeklődést, mondván, nincs érzéke a labdajátékokhoz.

Az úszáshoz viszont igen, edzője, Turós Máté szerint „egy felnőtt testbe bújt gyerek, aki nagyon rendes, tisztességes”, avagy Ádám az összes létező feladatot elvégzi. Későn érő típus, avagy a korosztályos viadalokról távolról sincs olyan pazar éremgyűjteménye, mint sok kortársának – ellenben 2023-ban ilyen “előélet” nélkül is berobbant a felnőtt elitbe (azért nem üres kézzel “érkezett”: nyáron az első ízben megrendezett U23-as Eb-n 200 háton nyert egy bronzot).

A váltások nagymestere (khm…)

A debreceni rövidpályás országos bajnokságon 100 háton sikerült győznie, decemberben helyet kapott az otopeni rövidpályás Eb-n induló csapatban, ahol bár érmet nem szerzett, de egyvalami kiderült: egészen páratlan érzéke van a váltásokhoz, folyamatos 0.10-es reakcióidővel indult.

Mindez 2024 februárjában már komolyan kamatozott, amikor a gyorsúszóváltóval 5. helyen végzett a dohai világbajnokságon. Két hónappal később a nagypályás ob-n is sikerült aranyérmet nyernie: 50 háton győzött, 100-on és 200-on pedig ezüstérmes lett. Mindhárom távon sikerült maga mögött tartania Kovács Benedeket, akivel óriási csatát vívott a 100 hát második olimpiai kvótájáért (Kós Huberté az első), és 2023 decemberében, Győrött sikerült riválisa elé kerülnie, majd megtartania ezt a pozíciót.

Az országos bajnokságon 50 háton győzött, 100-on és 200-on ezüstérmes lett, majd a júnusi, belgrádi Európa-bajnokságon a két rövidebbik távon sikerült döntőig nyomakodnia, a vége pedig 6. és 7. hely. Sajnos, a téli világversenyeken megcsodált tökéletes ütemű váltások ez egyszer rosszul sültek el: a férfi 4×100-as gyorsváltó reggeli előfutamában kiugrott – később aztán a 4×100-as mixed vegyesváltó bronzérme jelentett némi kárpótlást; vagy tán több is volt ez annál, egy Eb-érem a felnőttek között!

A Bemutatjuk olimpikonjainkat: Jászó Ádám bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.