A 2019-es budapesti junior világbajnokságon szerzett aranyérmével vált egyszeriben ismertté a Budafókában nevelkedő kiválóság. Bár 400 gyorson ért el kimagasló sikereket, az utóbbi években vegyesúszásra váltott, és egy ideje Virth Balázs világklasszisokból álló csapatával készül, újpesti színekben – immár az olimpiára is, ráadásul Párizsba felnőtt Eb-bronzérmesként érkezik.
Önmagát is meglepte
Hátúszóként érte el első komolyabb eredményeit: a 2017-es Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF), Győrben 200 háton arany-, 100-on ezüstérmes lett, egy évvel később pedig a felnőttek között lett bronzérmes az országos bajnokságon 100-on. A 2018-as esztendő mérsékelt eredményeket hozott nemzetközi vizeken, a junior Eb-n és az ifjúsági olimpián is megvoltak a döntők, ám helyezéseknél tovább nem jutott a hátúszó számokban.
Ismertté igazán mégis egy 400 méteres gyorsúszás tette: 2019-ben, a Duna Arénában rendezték a junior világbajnokságot – úgy látszik, hazai pályán megy neki igazán –, melynek nyitónapján, az esti döntők legelső számában önmagát és edzőit is meglepve fantasztikus győzelmet aratott, ráadásul 17 esztendősen az olimpiai szintet is megúszta. (Előtte, a junior Eb-n még háton csupán 5. és 7. helyet ért el – ezután fordult át a gyorsra.)
Nehéz átmenet, majd végre sikerek vegyesen
Mint sok hozzá hasonló ifjú tehetségnek, Gábornak is komoly kihívást okozott az átmenet: miután maga mögött hagyta a korosztályos viadalokat, a felnőttek között nem jöttek azonnal a sikerek, ráadásul rögtön a vb-aranyat követő évben a világjárvány tovább nehezítette ezt az utat.
Mindenesetre a tokiói játékokon 18. lett négyszázon, ám már ekkor érződött, nem feltétlenül a gyorsúszók világában fog érvényesülni. Ennek alátámasztásaként 2022-ben 200 mellen szerezte pályafutása első ob-aranyát (holtversenyben Horváth Dáviddal), ami első jele volt annak, ami aztán következett: átnyergelt a vegyesúszásra, miután átnyergelt nevelőklubjából, a Budafókából Virth Balázs csapatába (és az ÚTE úszója lett).
Az első kézzelfogható eredmény az országos bajnokságon a 200-400 leduplázása volt, majd nyáron, bár indulhatott volna a fukuokai vb-n, inkább a fokozatosság elvét követve az első ízben megrendezett U23-as Európa-bajnokságon állt rajthoz Dublinban, ahonnan mindkét vegyestávról ezüstérmet hozott.
Az elvégzett munka pedig 2024-ben hozta meg igazán a gyümölcsét: ismét övé lett mindkét arany vegyesen az ob-n, de a legnagyobb siker, hogy 200-on megúszta az olimpiai szintet. „Nagyon mély hullámvölgyből sikerült visszajönnöm, a junior vb után sokszor nem álltak úgy össze a dolgok, ahogy terveztem, szerettem volna, most azonban azt érzem, végre jó úton járok” – mondta mosolyogva.
Mindezt pedig mindennél komolyabban tükrözte mindaz, ami a belgrádi Európa-bajnokságon történt, ahol egyrészt 400 vegyesen is megúszta a szintet, majd a döntőben egészen bronzéremig tempózott, azaz immár felnőtt világversenyen is integetett dobogón.
Következik: Párizs.
A Bemutatjuk olimpikonjainkat: Zombori Gábor bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.