12 évesen eltanácsolták az úszástól. Szerencsére nem fogadta meg, hanem még elszántabban kezdett dolgozni, és mindenki döbbenetére, egy év alatt olyan fejlődésen ment keresztül, amilyenre ritkán van példa. Kovács Ágnes az olimpiai bajnoki cím mellett azt is elmondhatja magáról, hogy ő az egyetlen magyar úszó, aki 1997-2001 között az év kiemelkedő versenyeiről rendre arannyal tért haza. Szinte hihetetlen, de már 38 éves a sydney-i hős.
Nincs könnyű helyzetben az, aki Kovács Ágit méltatni szeretné. Főleg azért, mert az eredményeinek és elismeréseinek felsorolása mellett, nem marad helye irodalmi körmondatokra. Soha nagyobb gondot…
A hajrákirálynő. Aki párszor belénk verte a frászt az utolsó métereken indított „támadásaival”. És, aki a rajttal meg a fordulóval hadilábon állt, de amit a táv végén produkált, szinte ma is hihetetlennek tűnik. Korán kezdte az úszást, óvoda előtt még lubickolt egyet, igaz, a pici lányt nem egyszer a medence mellett ébresztették fel, az édesapja úgy vitte oda ölben, hogy még aludt. Aztán nyolc évesen egy fordulónál majdnem megfulladt, miután nyelt másfél liter vizet. Talán innen a fordulófóbia. Tizenhárom évesen kis híján eltanácsolták, mert szeretett az uszodában lenni, de edzeni nem annyira, nem is voltak eredményei. Úgy összekapta magát, hogy egy év múlva ifi Európa-bajnok lett Genfben, majd Koppenhágában, az atlantai játékokon, 15 évesen már bronzérmes. Ettől kezdve három éven keresztül, ő volt a mellúszás egyeduralkodója, leszámítva a rövidpályás versenyeket, Lisszabont végigsírta a három ezüstje miatt. A rövidpálya nem az ő műfaja volt, ott számít a jó rajt és a jó forduló.
Ágit a világ legjobb sportolói között tartották számon: a kiváló mellúszó ötkarikás aranya mellett, begyűjtött még két világbajnoki győzelmet és hétszer akasztották a nyakába a legfényesebb Európa-bajnoki érmet. Örökös magyar bajnok, világkupa-győztes, aki 13 évig volt válogatott és ez alatt minden nemzetközi viadalon pontszerző helyen zárt. Több alkalommal is megválasztották a kontinens legjobb úszójának, itthon hétszer, ugyanakkor négyszer az Év sportolója díjat is hazavihette.
Mindezek mellett három halhatatlan csarnok tagjai közé is beválasztották, a magyar-, a nemzetközi-, és az Arizona State University hírességei között is helyet kapott. Ez utóbbi azért került a listájára, mert 2001-2005 között ösztöndíjasként ezen az egyetemen tanult és szerzett amerikai bajnoki címet, s ezen felül még olyan eredményeket ért el, hogy az iskola legmagasabb kitüntetését is megkapta.
Kovács Ági nem csak a medencében, hanem visszavonulása után a magánéletben is gőzerővel robogott tovább a sikerrel kövezett úton. Három diplomát szerzett, két nyelven beszél és a Testnevelési Egyetem Nemzetközi igazgatóságának tagja lett (előadója, illetve PhD-hallgatója), majd a Magyar Olimpiai Bizottság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottságának bizottsági elnöke.
Kőbánya- és Budapest díszpolgárát idén az a megtiszteltetés érte, hogy ő lett 2019-ben Budapest kulturális és turisztikai nagykövete.
Isten éltesse Kovács Ágnest!
Fotó: femina.hu, NS