Budapest amatőr sportolóinak közössége a Budapesti Pályafejlesztési Programnak köszönhetően több pályával lesz gazdagabb 2020 végére. A bruttó 1,2 milliárd forint összértékű beruházás haszonélvezői a budapesti amatőr labdarúgók, az utánpótláskorú gyermekektől, a női labdarúgókon át, az öregfiúk, old boys és veterán csapatokig minden futballt kedvelő, a szabadidejében sportoló lakos.
A Magyarországon igazolt labdarúgók negyede budapesti, de az ország területén működő pályák mindössze hat százaléka található a fővárosban. A Budapesten működő rengeteg gyerek-, és amatőr csapat jelenleg rendkívül kevés pályán kénytelen osztozni, a létesítmények szinte elviselhetetlenül túlterheltek, ennek következtében a pályabérleti díjak rendkívül magasak. A Magyar Labdarúgó Szövetség ezen okok miatt indította útjára az infrastruktúra megújítását célzó Budapesti Pályafejlesztési Programot. A program indítását lehetővé tevő kormánydöntés még 2016. júliusában született, hogy egyrészt a meglévő régi, elhanyagolt és elhasználódott pályákat és a nem megfelelő öltözőállományt felújítsák, másrészt indokolt mértékben új, nagyméretű futballpályák épüljenek.
A Kormány határozott a program első szakaszának közel öt milliárd forinttal történő finanszírozásáról. A Budapesti Pályafejlesztési Program keretében megújítandó, illetve újonnan építendő létesítmények több ezer budapesti gyermek- és amatőr labdarúgó sportolását tudják biztosítani a jövőben, elősegítve ezzel, hogy a fővárosi polgárok egészséges életmódot folytassanak.
Fontos állomás ez Budapest sportéletében, hiszen évtizedeken át a fővárosi pályák megszűnéséről szóltak a hírek. Éppen ezért indította az MLSZ és a Budapesti Igazgatóság a Budapesti Pályafejlesztési Programot, melynek célja az infrastrukturális lemaradás felszámolása: ne lehessen több pályát más célra beépíteni, a meglévő pályák igény szerint felújításra kerüljenek, és emellett újak is létesüljenek! A Program keretében 2017-2020 között megújul a budapesti labdarúgás hátországának, amatőr-futballjának infrastruktúrája. A tulajdonosoknak a beruházás költségeire vonatkozóan, mindössze tízszázalékos önrészt kell vállalniuk, továbbá biztosítani a terület előkészítését. program révén – az igények előzetes felmérésének tükrében – várhatóan majdnem minden kerületben épül, vagy újul meg pálya a fővárosban. A Programban való részvétellel kapcsolatban az MLSZ megkereste a budapesti önkormányzatokat, az érintett kerületekkel az egyeztetések folyamatosan zajlanak. Ezek alapján 2020-ig várhatóan Budapest legtöbb kerületében történik majd fejlesztés, melynek keretében nemcsak futballpályák építéséről, felújításáról van szó, hiszen a pályák környezetének rendezése is része a programnak, melynek I. ütemében mintegy 200 m2 öltözőterület újul meg, és 2500 m2-nyi új öltözőt adnak át.
Vasárnap a megújult Tichy Lajos Sportcentrumot – vagy ahogy sokan ismerik, az egykori KAC-pályát adták át, amelynek átépítése tavaly ősszel kezdődött az önkormányzat és az MLSZ közös beruházásában. A szövetség 220 millió forinttal finanszírozta a felújítást, ebből valósult meg a nagyméretű műfüves focipálya, az öltözők felújítása, építése, valamint két mosdó, illetve a világítás.
Forrás, fotó: MLSZ