Buli és sikerek

Bár nem az eredmény a legfontosabb, azért mindenki számolgatott a 31. alkalommal megrendezett győri Balázs-kupa utánpótlás-kézilabdatornán. A házigazdák örülhettek, hiszen a nyolc korosztályból hatban ők győztek.

reb A hagyományos győri Balázs-kupa Közép-Európa egyik legnagyobb utánpótlás-kézilabdatornáinak egyike, amely az idén nagyjából ezerháromszáz gyereket mozgatott meg. Egészen pontosan öt országból kilencven csapatot.

balazs_kupa_gyor01

Nagyjából ezerháromszáz gyerek lépett pályára a Balázs-kupán  •  Forrás: Győri Audi ETO

Magyarországot a leghangsúlyosabban persze a – ráadásul először házigazda – Győri Audi ETO képviselte, amelynek utánpótlásrendszeréből számos csapat érkezett a szerdán zárult négynapos viadalra. A főszervező, egyben a klub utánpótlásszakmai igazgatója, Róth Kálmán elmondta, a korábbi szervezők mellett az idei évtől azért az egyesület vállalta a legfontosabb feladatokat, hogy emelni igyekezzen az elmúlt években kissé csökkenő szakmai színvonalat. Ráadásul a főszervezői minőséggel jelzik, mennyire a szívükön viselik az utánpótlás-nevelést.

Noha hétfői ottjártunkkor még egy serdülőbajnoki meccset is lejátszottak az Audi Aréna három részre osztott pályáján, a csarnokban és többi helyszínen a Balázs-kupáról szólt az élet. Mindenhol gyerekek labdáztak (összesen nyolc korosztályban indulhattak a fiú- és leánycsapatok, nagyjából 10-16 éves kor között), sokan pedig szinte lélegzetvisszafojtva várták, hogy találkozhassanak kedvenceikkel, a győri női felnőttcsapat klasszisaival. A Kozármisleny U13-as csapatának edzője, Kovács Enikő elmondta, sokan autogramos füzettel érkeztek, s már az indulás előtt hetekkel azt tervezgették, mi kerüljön a bőröndbe.

A viadal ugyanis sokkal többet jelent a kézilabdás palántáknak, mint puszta versengést. Új barátságokat köthettek, távol voltak az otthontól, a közösségépítésben akár a megszokottól eltérő módon ismerhették meg a csapattársaikat. S ne felejtsük az arénához igencsak közel található állatkert vonzerejét…

A külföldieknek köszönhetően szakmailag váratlan helyzetekben állhattak helyt a gyerekek: Kovács elmondta, a kicsik például nem értették a rivális edzőinek utasításait, így a figurákat sem találhatták ki, ezért sokszor improvizálniuk kell. A mislenyiek elsősorban a gyermekbajnokságra gyakoroltak, s a többség is a fejlődés jegyében lépett pályára, de az eredmény sem másodlagos.

„Ha a tanítványaim akárcsak az egymás közötti játékban nem számolják az eredményt, büntetést adok nekik – mondja Róth. – Azt tapasztaljuk, hogy mindenki figyeli az állást, hiszen a gyerekek mindig győzni szeretnének. A Balázs-kupának pedig nagy rangja volt, régen a diákolimpia megnyerésével emlegették egy lapon az itteni sikert, és még ma is nagy presztízzsel bír. Nem mindegy hát, hogy valaki első vagy nyolcadik helyen zár. Ugyanakkor ebben a korban nem szabad számon kérni az eredményt. Az okos, értelmes pedagógus, edző el tudja magyarázni a gyerekeknek, hogy a másik csapat ezúttal jobb volt, mert többet edzett vagy jobb játékosokból áll, de mi is tanultunk, és jól éreztük magunkat.”

A győriek örülhettek egyébként a legtöbb sikernek, hiszen a nyolc korosztályból hatot ők nyertek. Az ismétlésre pedig nem is kell egy évet várni: a más tornák miatt rossz időpont helyett a későbbiekben ősszel rendezik meg a Balázs-kupát. Így már az idén is.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS