Dakar: Egyik parttól a másikig

image

A 2012-es Dakar rally útvonalát hivatalosan a kedd délelőtti, párizsi sajtótájékoztatón jelentették be a szervezők. A január 1-15. között megrendezésre kerülő verseny a résztvevők számára változatos, kihívásokkal és váratlan helyezettek teli pillanatokat ígér.

A Dakar rally igazából a nagy utazóknak való. Peru már a 27. ország, ahová ellátogatnak a résztvevők a dél-amerikai kaland záró felvonásaként, hiszen ezúttal a cél Limában, Peru fővárosában lesz. A dél-amerikai kontinenst keresztbe átszelo verseny igazi terepralis élmény lesz majd mindazoknak, akik rajthoz állnak Mar del Plata-ban. Idén összesen 465 jármű sorakozik fel majd a rajdobogó mögött, ez a szám 15%-kal nagyobb, mint az idei évben indulók száma.

Az útvonalban homokos és dűnés részek váltogatják majd egymást leginkább. Azonban ez nem csak ennyiben merül ki, hiszen maguk a dűnék is sokban különböznek egymástól ezekben az országokban. Miközben a chilei Atacama sivatag az óriási homok-hegyeivel riasztja el a versenyzőket, a perui részeken inkább hosszában nyúlnak el a dűnék, így nehezítve a résztvevőknek az áthaladást. Mindez nem szegi kedvét a résztvevőknek, hiszen évrol-évre egyre többen neveznek a Dakar rallyra. A motorosoknál ezúttal is ott lesz a rajtnál Marc Coma és Cyril Despres, mindketten háromszor tudtak már győzni a versenyen, és nyilván mindent megtesznek, hogy még eggyel növeljék győzelmeik számát. A kihívók között is találunk nagy neveket, hiszen Helder Rodrigues, David Casteu, Francisco Lopez vagy Pal-Anders Ullevalseter is beleszólhat az elsőségért folytatott küzdelembe. A portugál Paulo Goncalves vagy az amerikai Quinn Cody, aki a legjobb újoncként a 9. helyen végzett idén, szintén ott lehet a legjobbak között. Sőt, érdemes lesz figyelni az első alkalommal rajthoz álló Felipe Zanolt, a kétszeres endurance világbajnok Johnyy Aubert, vagy a négyszeres Bol d’Or győztes Matt Lagrive.

Nagy csatákra számíthatunk az autóknál is, hiszen nemrég jelentették be, hogy az X-Raid nyolc versenyautóval nevezett a futamra. Ebből öt Mini, amelyeket többek között Stéphane Peterhansel és Nani Roma fog vezetni, valamint Krzysztof Holowczyc, a Selyemút rally győztese is a német csapat tagjaként vesz részt a Dakar rallyn. 2009-ben már sikerült a pódiumon végeznie, és talán most újra esélye lesz arra Robby Gordonnak, hogy ezt az eredményét megismételje. Giniel De Villiers is hasonló szándékkal érkezik majd Mar de Plata-ba a Toyotával, hiszen egyszer már éppen itt, Dél-Amerikában tudott győzni a versenyen. Rajtuk kívül még Christian Laveille a Dessoud, Mathias Kahle az SMG Buggy, vagy a nagy visszatérő Carlos Souza a kínai Nagy Fal “címere” alatt fog küzdeni a minél jobb helyezésért.

A quadosoknál a Patronelli testvérek remek formában várják a januári rajtot. Az argentin szurkolók legnagyobb örömére a család továbbra is képviselteti magát a versenyen, hiszen 2010-ben Marcos, idén pedig Alejandro vitte haza az első helyet, de azért januárban figyelniük kell a cseh Machacek-re, aki az 2009-ben aratta az ötödik győzelmét. Mellettük a lengyel Rafael Sonik és Lukasz Laskawiec is veszélyes lehet a címvédőre, így ebben a kategóriában is láthatunk majd izgalmas csatározásokat.

A 2012-es verseny kétségkívül fordulópont lehet a Kamaz csapatnál a kamionos kategóriában, hiszen amióta Chagin abbahagyta a versenyzést, Eduard Nikolaev és Ayrat Mardeev osztozik a szakaszgyőzelmeken a csapaton belül. A Selyemút rallyn azonban az utolsó szelektíven veszítették el a győzelmet, hiszen Ales Loprais nyerte meg a versenyt, és a cseh természetesen szeretné folytatni a jó szériáját. A De Rooy csapat szintén komoly álmokat dédelget, ugyanis Gerard visszatérésével, és Hans Stacey átigazolásával esélyük van arra, hogy megverjék a Kamazosokat. Végül, de nem utolsó sorban, a Veka csapat Frantz Echterrel a volán mögött szintén okozhat még meglepetéseket.