Eb 2012: Pulzus, vérnyomás az egekben

image

Lazíthatnak a luzitánok, miután egy zseniális „adok-kapok” találkozón fölülmúlták a dánokat, így életben tartva továbbjutási reményeiket. A holland-németen nehéz lesz katarzist átélni ezek után…

A 60. percben jöttem rá arra, hogy a Dánia-Portugália meccs mintegy tükrözi az Európa-bajnokság eddigi történéseit. A tornán már jó néhány kisebb-nagyobb sérülés zavarta a csapatokat, ezúttal ketten is kidőltek az északi válogatottból. Ami a színvonalat illeti: az ugyan nem mindig elégíti ki a legmagasabb igényeket, ám a vártnál több gólt látunk, több helyzetet alakítanak ki a gárdák, az izgalom gyakran a tetőfokára hág. Le kell szögeznem: eleddig össze se lehet hasonlítani az elmúlt két nagy futball-viadalt a mostanival (nagy-nagy örömünkre), hiszen ezúttal nem öl meg bennünket az unalom, és eszünkbe sem jut, hogy átkapcsoljunk a Barátok közt aktuális epizódjaira…

Visszatérve a történésekhez: a holland-verő dánok picit, mintha kényelmesen kezdték volna a mérkőzést, valahogy hiányzott belőlük a koncentráltság. Meglehet, Nikki Zimling sérülése volt a kiváltó ok, de a Stig Toftingre hajazó (…) középpályás kiesése után Olsen együttese kapitulálni látszott: először Pepe fejelt amolyan Sevcsenkós gólt emberét megelőzve a rövid oldalról (0-1), majd Nani centerezéséből Postiga ért el újabb találatot jobb belső rüszttel (0-2). A dánok aztán egy „kínai figurával” egyenlítettek: Krohn-Dehli – aki a győztes találatot jegyezte a hollandok ellen – indult be a bal oldalról, és az eredménytelen lesre állítást követően középre fejelt, ahol Bendtnernek már csak az üres kapuba kellett bólintania (1-2).

A második félidő képlete rém egyszerű volt: a dánok annak ellenére sem vállaltak túl nagy kockázatot, hogy egygólos hátrányban voltak, és meglehet, igazuk volt, hiszen Ronaldóékról tudnivaló, hogy a kontrák nagymesterei. Ám a mediterrán legények kiváló egyensúlyt teremtettek a mai napon védekezés és támadás viszonylatában: megfigyelhető volt, hogy ugyan feljebb tolták hátvédsorukat, mint legutóbb, a németek ellenében, – és ennek gyümölcseként több labdát is szereztek – mégis, stabilak voltak hátul, és akadt területük az ellencsapásokra. Ronaldo még azt is megengedhette magának, hogy az egy meccsen elpuskázott helyzetek számában egyéni rekordot döntsön…Csakhogy a 80. percben újabb fejezetet, újabb dimenziót nyitottak a felek, és olyan hajrát produkáltak, amelyet nehéz lesz überelni a továbbiakban: Bendtner ezúttal nehezebb pozícióból, ám ismételten fejjel volt eredményes (2-2), majd a csereként beállt Varela – miután lyukat rúgott, – egészen váratlan mozdulattal lőtte ki a jobb fölsőt (2-3).

Hajlandó lennék még átírni a bejegyzést, hiszen legalább egy perc van hátra a hosszabbításból…

Dánia-Portugália 2-3 (1-2)