Eriksen visszatért: Szlovénia–Dánia 0-1 – ÉLŐ

Christian Eriksen visszatér az Eb-re! Akármelyik csapatnak is szurkoljunk, ez a mondat az idei Európa-bajnokság egyik örömhíre – nehezen felejthető emlék szinte napra pontosan három évvel ezelőttről, ahogy a 2021-es Eb dán-finn meccsén Eriksen a pályán összeesett, mert megállt a szíve, majd csodával határos módon visszahozták az életbe, és ha már itt van, akkor a focipályára is. Igaz, szívritmus-szabályozót ültettek be neki, ezért az olasz szabályok miatt az Inter nem engedhette pályára lépni, de előbb Brentfordba igazolva építette fel magát, onnan pedig a Manchester Unitedbe ment, és visszatért a válogatottba is.

Ha nem lett volna az a rettenetes emlék, Dánia csak jó érzésekkel gondolhatna vissza az előző Eb-re, amikor negyedórán múlt, hogy nem jutottak döntőbe. Most hasonló bravúrban egyelőre nem gondolkoznak, aztán lesz, ami lesz – első lépésként Szlovénia, Anglia és Szerbia mellől szeretnének továbbjutni a C csoportból.

Az ellenfelük Szlovénia, akik 2000 után most először vannak ott az Eb-n. a legutóbbi vb-n sem volt ott – Dánia igen, de erősen felejthető volt a teljesítménye, egy ponttal, csoportutolsóként esett ki. Véletlenül sokszor került a két csapat egymás mellé a sorsolásnál: ugyanabból a selejtezőcsoportból jutottak ki, ugyanannyi ponttal (Finnország, Kazahsztán, Észak-Írország és San Marino előtt), Dánia hazai pályán akkor 2-1-re nyert, Szlovéniában 1-1-et játszottak.

És fél szemmel azért is sandítsunk ide, mert ennek a C csoportnak a második helyezettjével játszik majd a magyarok csoportjának győztese a nyolcba jutásért. Most persze nem az a realitás, hogy ez mi leszünk, de reménykedni persze nem tilos.

A kezdőcsapatok:

Szlovénia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic, G. Cerin, Elsnik, Mlakar – Sporar, Sesko

Dánia: Schmeichel – Christensen, Andersen, Vestergaard – Bah, Hjulmand, Hojbjerg, Kristiansen – Eriksen – Wind, Hojlund

Sokat kellett várniuk, hogy a saját csapatukat Eb-n lássák.

TOM WELLER / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP

A dánok kezdték támadóbban a meccset, de ugyanezt nézhetjük úgy is: a szlovén csapat fegyelmezetten védekezve nyitott. Nagy helyzeteket az első negyedórában nem láttunk, szóval agresszív egymásnak ugrásról azért nem volt szó. Aki megnézte előtte a délutáni lengyel-holland meccset, az ahhoz képest elég lassúnak érezhette a mostani kezdését. A szlovénok beálltak a kapujuk elé, a dánoknál volt sokat a labda, de hiába, ha egyszer alig volt területük vele.

A 16. percig kellett várni az első nagy helyzetre – szlovén oldalon, Sesko lőtt alig a kapu mellé -, rögtön utána viszont Dánia szerezte meg a vezetést, ki más, mint Eriksen! Egy gyorsan elvégzett bedobás után Wind tette sarokkal Eriksen elé, aki spiccel berúgta, 1-0 Dániának.

Ettől aztán kénytelenek voltak a szlovének elkezdeni támadni, Sporar szinte rögtön a középkezdés után majdnem egyenlített, de az azutáni időkben is pörgősebb volt a meccs. A 27. percben majdnem összejött az Eb öngólja, egy oldalról belőtt labda Seskóról Mlakarra pattant, róla pedig épp a saját kapujuk mellé – centiken múlt.

Írta a HVG

A Eriksen visszatért: Szlovénia–Dánia 0-1 – ÉLŐ bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.