Brüsszelben, az Európai Parlamentben bemutatták az Európai Úszó Szövetség (LEN) képviselői az EU illetékes vezetőinek a LEN “Tanulj úszni” projektjét.
A magyar szövetség (MÚSZ) hírlevele szerint a tavaly júniusi LEN-kongresszuson bemutatott “Tanulj úszni” projekt annyira elnyerte az akkor Budapestre látogató Antonio Tajani EU Parlament-elnök tetszését, hogy az európai szövetség képviselői meghívást kaptak Brüsszelbe, ahol Tajani mellett a sportot felügyelő uniós biztos, Navracsics Tibor, valamint a környezetvédelmi és népegészségügyi bizottság elnöke, Adina-Ioana Valean jelenlétében mutatták be a programot.
Paolo Barelli LEN-elnök elmondta: Európában több mint 28 ezren fulladnak vízbe minden évben, azaz óránként három ember veszti így életét, túlnyomó többségük 3-12 esztendős gyermek. Az európai szövetség ezért indította útjára a “Tanulj úszni, előzd meg a vízbefúlást” projektet, amely valamennyi tagország számára segítséget nyújt: jól felépített, bárhol alkalmazható rendszerben mutatja be az úszásoktatás lépéseit, illetve azt is, miképpen kell az úszástudást szinten tartani, frissíteni felnőttkorban is annak érdekében, hogy senki se veszítse el a vízbiztonságát.
A LEN elnöke hozzátette, több tagszövetség kísérleti programjának tanulságai alapján állították össze a végleges projektet, és az egyik legjobban menedzselt ezek közül a Magyar Úszó Szövetségé volt.
Antonio Tajani és Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy az életmentő funkció mellett az úszás az egyik legjobb egészségmegőrző sport. A parlamenti elnök jelezte: az európai polgárok több mint egyharmada továbbra is inaktív, ami rendkívül káros.
Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, az EU Parlamentjének korábbi alelnöke is, aki hozzászólásában kiemelte: minden, az úszásoktatást népszerűsítő és javító kezdeményezésnek elsőbbséget kell élveznie valamennyi európai országban.
“Látnunk kell, ha az atlétika a sportok királynője, akkor az úszás a sportok királya. Kevés olyan sportág van, amely annyira jótékony hatással van az ember egészségére, mint az úszás, és ahogy Barelli elnök úr rendkívül találóan megfogalmazta, a biztos úszástudás valóban a legjobb mentőmellény. Magyarországon a kormányzat már korábban elindította a ‘Minden gyermek tanuljon meg úszni’ programot, amely az előttünk álló négy évben minden eddiginél nagyobb támogatást kaphat, továbbá egy átfogó tanuszoda-építési programmal is párosul.” – mondta.
Az EU megjelent vezetői is egyetértettek abban, hogy a 2020-tól induló költségvetési ciklusban mindenképpen a támogatott projektek körébe kell emelni a “Tanulj úszni” programot.
(MTI-uszosport.hu)