Fiatalok, nézők

Mivel a váltótagoknak, tartaléknak nevezett úszók sem stafétában, sem egyéniben nem álltak rajthoz a riói olimpián, a nemzetközi szövetség, a FINA kizárta a döntőbe egyébként sem jutó magyar váltókat. A szabály értelmezéséről eltérnek a vélemények, mindenesetre az tény: három fiatal csak néző lehetett a játékokon.

reb/UP-info Bár Hosszú Katinka vagy Kenderesi Tamás révén érmeket, aranyakat szereznek a magyar úszók a riói olimpián (s Kapás Boglárkáról se feledkezzünk meg), a legtöbb versenyző teljesítménye nem mondható diadalmenetnek.

S olybá tetszik, a parton lévő szakembereké sem az.

marton_richard_szalmas_01

Márton Richárd néző lett Rióban  •  Fotó: Szalmás Péter/MOB

Mint ismert, több sportoló között két utánpótláskorú úszót, Márton Richárdot (16), Holló Balázst (17) és a szintén fiatal Reményi Ármint (18) a váltóversenyekre nevezték. Csakhogy egyikük sem kapott szerepet, sem a 4×100, sem a 4×200 m gyorsváltóban. Ez önmagában is érdekes, hiszen a legjobbakkal felálló váltónak sem látszott sok esélye a döntőbe jutni, márpedig egyéni indulás híján a fiatalok így legfeljebb világot látni utaztak Rióba, medencébe ugyanis nem szálltak élesben.

Igaz, eleve is az volt az indokok egyike a tinédzserek csapatba nevezésére, hogy a tapasztalatszerzés mellett minél több edzőt és szakembert utaztathassak a brazíliai városba.

Nos, a 4×100-as staféta a 12., míg a 4×200-as a 16. lett. Vagyis lett volna, ugyanis mindkettőt azonnal kizárták, igaz, erről a honi szövetség és a lapok sem számoltak be – a történésekről a Magyar Idők írt először. A nemzetközi szövetség, a FINA szabályzata kimondja, hogy azok a versenyzők, akiket a váltók tartalékaként neveztek, kötelesek valamilyen számban (legyen az váltó vagy egyéni) rajthoz állni, és ténylegesen versenyezni. Mivel a fiatalok ezt nem valósították meg, diszkvalifikálták a két négyest. Csak a rövidebb távon induló váltónak esetében van jelentősége a határozatnak, hiszen a Kozma Dominik, Bohus Richárd, Takács Krisztián, Holoda Péter kvartett 3:15,21-gyel országos csúcsot tempózott.

Ugyancsak a Magyar Idők kérdezte meg Sós Csabát az esetről, a hazai szervezet itthon tartózkodó szakmai alelnökét, aki így nyilatkozott a különös történetről.

„Arról szó sincs, hogy ne lettünk volna tisztában a kérdéses FINA-szabályponttal, éppen ezért az volt a terv, hogy az öt fiút szerepeltetjük (a felsoroltakon kívül Gyárfás Bence és Szabó Norbert – A szerk.) a két váltó selejtezőjében. Amikor a küldöttségünk elutazott, még így váltunk el. Fogalmam sincs, miért változott a koncepció. Már csak azért is furcsállom a fiatalok mellőzését, mert azt az időt, amit a 4×200-as váltónk Kozmával, Kissel, Grátz-cal és Bernekkel teljesített, ők is simán megúszták volna. Döntőbe kerülésre pedig egyik stafétának sem volt mákszemnyi esélye sem…”

Azóta a szövetség reagált, amelyet alább rövidítve közlünk.

A honi szervezet a nevezés leadásakor teljes mértékben tisztában volt a FINA új szabályával, amely a csak váltóra nevezhető úszókra vonatkozik.

A váltótartalékok nevezésében a szakvezetők elsősorban azt tartották szem előtt, hogy a fiatal úszók olimpiai tapasztalatot szerezzenek – ugyanakkor a válogatott létszámának növekedése azt is garantálta, hogy a lehető legtöbb edző tarthasson az egyéni számokban induló versenyzőkkel, továbbá még több terapeuta segíthesse úszóink felkészülését, regenerálódását.

A váltók összeállítása a szövetségi kapitány kizárólagos jogköre, Hargitay András pedig a többi szakvezetővel konzultálva úgy döntött, a legjobbak harcba küldésével esetleg elérhető a finálé mindkét váltószámban, amely igen értékes eredmény – a fiatalok ezt követően jutottak volna szóhoz.

„A fiatalokkal egyáltalán nem lett volna esélyünk a döntőre, az adott számok legjobbjaival azt számoltuk, lehet – miközben az is egyértelműen látszott, hogy aztán a finálékban egyetlen felállásban sem lehetnénk nyolcadiknál jobbak, így akkor jutottak volna szóhoz a csak a váltókra benevezett úszók” – közölte Hargitay András.

A FINA-szabály szövegezése mindezt lehetővé teszi a magyar szövetség értelmezése szerint, a riói olimpián debütáló regula ugyanis azt és csakis azt mondja ki: „ha egy váltótartalék nem vesz részt a versenyen, az adott csapatot kizárják a döntőből.” Azaz a kizárás a fináléra vonatkozik, az előfutamokra nem. Ennek megfelelően a magyar szövetség óvást nyújtott be a nemzetközi szövetséghez a két magyar gyorsváltó kizárása kapcsán.

Mint Gyárfás Tamás, a szövetség elnöke, a FINA alelnöke elmondta, a nemzetközi testület vezetőivel tárgyalva egyetértés volt abban, hogy a szabály szövegezése nem egyértelmű, már csak emiatt is meg kell fogalmazni az óvást. Majd hozzátette: „Maga az óvás formális, hiszen a váltók végül nem jutottak tovább, ugyanakkor nekünk kötelességünk megtenni ezt, hiszen a 4×100-as gyorsváltó nagyszerű országos csúcsot úszott, ennek érvényben kell maradnia.”

A FINA később tárgyalja a magyar szövetség óvását.

Mindenesetre az befejezett tény: a három fiatal csak nézőnek utazott a játékokra.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS