A magyar válogatott trénere megtiszteltetésnek érzi a szövetségi kapitányi kinevezést, és fontosnak tartotta, hogy Lee Hlavka volt az első edzője a nemzeti csapatnak.
Idén április 26-án nagy változás történt a magyar amerikai futball válogatott szakmai stábjában. Mivel Lee Hlavka nem tudta vállalni a szövetségi kapitány posztot, így új trénert keresett a szakági szövetség. Végül Grátz Vilmosra esett a választás! A trénert már nagyon jól ismerheti a magyar amerikai foci társadalom, hiszen a Győr Sharks és a Dunaújváros Gorillaz szakvezetőjeként is nagy sikereket ért el. Reméljük, hogy a címeres csapat lesz a következő.
Grátz Vilmos beszélt arról, hogy mit jelent számára a szövetségi kapitányi feladat, illetve hogyan szeretné felépíteni a csapatot.
Mit éreztél, amikor megtudtad, hogy megkaptad ezt a megtisztelő feladatot?
Valóban megtiszteltetésnek éreztem, hogy a magyar amerikai foci társadalom nagyobb része bizalmat szavazott nekem. Viszont ennél fontosabb a felelősségérzet, hogy megszolgáljam a bizalmát, illetve bizalmukat azoknak, akik nem bennem látták a megoldást a szövetségi kapitányi posztra.
Lee Hlavka egyértelműen a magyar amerikai futball egyik forradalmasítója. Mit jelent egy ilyen edző után átvenni a nemzeti csapatot?
Szimbolikus és fontos volt véleményem szerint, hogy az első alakuló válogatottat ő irányítsa. Azért volt fontos, mert az ő személyét remélhetőleg mindenki elfogadta, és a legtöbben támogatták is. De ahogy említettem szimbolikus is, hiszen valóban vitathatatlan érdemei vannak a magyar amerikai foci fejlődésében, fejlesztésében.
A válogatott szakmai csapata rendesen átalakult. Mi volt a koncepció a stáb kialakításánál?
Az edzői team kialakítása nagyon fontos volt számomra. Három szempont alapján döntöttem. Az állandóság: Olyan szakvezetők megkeresése, akik az egész évben érdemben tudnak foglalkozni a válogatott szakmai ügyeivel, emellett folyamatosan látják, esetleg ismerik a nemzeti csapat játékosait. Ez azért is fontos, mert reményeink szerint a következő Eb-re jutásra építünk címeres csapatot, nem csak az idei két mérkőzésre. A második a szakmai elhivatottság: Olyan edzők kerültek egy csapatba, akiknek igénye van a folyamatos szakmai fejlődésre és a megfelelő szorgalmuk is megvan hozzá. Ha ez így van, akkor a team munkájában benne van a folyamatos fejlődés és ezzel együtt természetesen a válogatott játékának folyamatos fejlesztése. A harmadik szempont pedig az elhivatottság a válogatott eszméért.
Mennyit módosul majd a keret és gondolkodsz-e már a fiatalításon?
A válogatott kerete sosem állandó. Ezt mindig az aktuális legjobb, illetve a rendszerbe legjobban illeszkedő játékosoknak kell alkotniuk. Nagyon fontos szempont lesz a játékosoknál is az elhivatottság a válogatott tagság iránt. Mint említettem, a következő Eb-re jutáshoz építünk, ezért a folyamatos fiatalítás is szempont. Ebben nagy szerepe lesz a nemrég megalakult junior válogatottnak. Fontos a jó viszony és a szakmai együttműködés a két szakmai csapat között. Mi itt így együtt alkotunk egy rendszert!
Volt július elején egy toborzó. Milyen véleménnyel vagy azokról a játékosokról, akik ott megjelentek és bejutottak a bő keretbe?
A toborzóra szükség volt, mert lehetőséget kellett kapniuk azoknak a játékosoknak, akik az előző keretbe nem fértek be, viszont azóta sokat fejlődtek. Nagyon pozitívan értékeltük a toborzón megjelentek számát és akarását. Ez azt bizonyítja, hogy a toborzónak van létjogosultsága. A bejutottaknak most van lehetőségük megmutatni, hogy jobbak tudnak lenni, mint a bennlévők. Az edzőtáborban hozott forma fogja meghatározni, hogy a frissen bejutottak közül hányan tudnak bent maradni a válogatottban.
Lesz augusztus végén is egy válogató és egy közös felkészülés. Már most nehéz lenne számodra a keretszűkítés?
Szeretném világossá tenni, hogy ez egy szakmai csapat, amelynek megadatott, hogy én is része lehetek. A végső döntést a szűkítéssel kapcsolatban is nekem kell kimondanom, de remélhetőleg az edzői team véleményére fogok hagyatkozni. Az esetleges személyi változásokat a nemzeti csapat tagságában generálhatja az is, hogy változik az a rendszer, amiben a játékosoknak játszaniuk kell, és amit el kell sajátítaniuk.
Megjelenik-e a válogatottnál a Győrnél vagy a Dunaújvárosnál használt playbookod?
A válogatottnak van támadó és védő koordinátora, akik a stáb bizalmát élvezik. Természetesen az ő általuk előterjesztett és mindannyiunk által elfogadott sémák fognak visszaköszönni a csapat játékában, nem az én személyes elképzeléseim.
Mennyire ismered a lengyel válogatottat és mit vársz ezen a meccsen?
A lengyel válogatott mind a három mérkőzését elemeztük és elemezzük a kollégákkal. Mérkőzésről mérkőzésre bővül a paletta, amit játszanak, látszik a tudatos fejlesztés. Rendkívül fizikális támadó- és védőfallal rendelkeznek. Ezek hatástalanítása komoly feladat. A lengyelekről elmondható, hogy igen jó emberanyaggal rendelkező csapat, akik nagyon komolyan veszik a válogatott építését. Természetesen győzni akarunk, és meg is fogunk tenni mindent a sikerért!
Fotók: Kárpáti Gábor és Radó Norbert
A magyar válogatott szakmai stábja:
Vezetőedző, speciális egységek: Grátz Vilmos
Támadó koordinátor, irányítók: Kovács István
Védő koordinátor, defensive backek: Pacuk László
Támadófalak: Terdik László
Futók: Kollár Balázs
Elkapók: Piros Krisztián és Iványi Márton
Linebackerek: Farkas Géza
Védőfalak: Kovács Sándor
Kickerek: Stumpf Miklós
A magyar válogatott bő keretét itt tekinthetik meg, a Lengyelország elleni felkészülési mérkőzéssel kapcsolatos információkról pedig itt olvashatnak.