Nagy Tímea egy számára szimpatikus srác kedvéért ment le a Vasas vívótermébe, de ottmaradt, a történet folytatása pedig ismert; két olimpiai-, hat világbajnoki és két Eb-győzelem. Elképesztő akaraterővel a legjobbak közé, sőt föléjük emelkedett. Már kétgyermekes anyukaként nyerte Magyarország 150. olimpiai aranyérmét, nemrég pedig a Halhatatlan Sportolók elnökévé választották. Isten éltesse Nagy Tímeát!
A tízéves, visszahúzódó, gátlásos Titinek megtetszett egy osztálytársa, s mivel a fiú a Vasasban vívott, elment megnézni egy tréninget. Bár a legénynek két hét múlva már híre-hamva sem volt a páston, Nagy Tímea ottmaradt, s megtalálta az igazi szerelmét: a vívást. Nem volt kifejezetten tehetséges, de mentális ereje már kezdetben is segítette.
„Mindent elmond a kitartásomról, hogy háromévesen bepusziltam egy komplett grillcsirkét. Ha valamit elhatároztam, semmi sem tudott eltántorítani.”
Titi vívókarrierjének hajnalán két kategóriába osztották csoportját, voltak a tehetségesek és akik „csak fizették a tagdíjat”. Ő az utóbbiba lett besorolva, de nem törődött bele a döntésbe, elképesztő elánnal edzett, másfél órás csapattréningekre előtte és utána is rendszeresen rápakolt magától ugyanennyit. A munka természetesen hamar meghozta gyümölcsét, és az egykori szégyellős, félénk Tímeából 18 éves korára felnőtt válogatott párbajtőröző lett.
A sikerek nem is kerülték el ’89-ben győzött csapatban az Universiadén, s megszerezte első felnőtt bajnoki érmét, de az igazi áttörést 1992 hozta el számára; ekkor a párbajtőrcsapattal VB-t nyert, és először tudott a hazai bajnokságban is diadalmaskodni. A szakma már a magyarok legjobbjaként tekintett rá, Nagy pedig ezt nem csak itthon, de nemzetközi mezőnyben is bizonyította, ’95-ben Európa-bajnoki címet szerzett, és nagy reményekkel utazott ki Atlantába.
A ’96-os olimpiát utólag „kijózanító pofonként” emlegette. Gyakorlatilag mindenki a sikerét várta a játékokon, így ő maga is duzzadt az önbizalomtól, érthető, hogy óriásit csalódott 5. helyezésén.
„Szó szerint lehúzott rolóval ültem a sötét szobámban. Nem tudtam feldolgozni, mennyire más egy olimpia, elképesztően kétségbeestem. Akkor úgy döntöttem, felhagyok az élsporttal.”
Valóban, 1996-ban lediplomázott logopédusként, így otthagyta a pástot, és tanítani kezdett. Akkori edzője, Udvarhelyi Gábor hívta fel, és jelentette ki, hogy a világ egyik legjobbjától lehetetlen elbúcsúznia a sportágnak. Szavaiból Nagy új erőt merített és ismét tőrt fogott. Utólag természetesen már szükséges rosszként emlékszik erre az időszakra, elmondása szerint, ha Atlantában nyerni tudott volna, elvesztette volna azt a mentalitását, győzni akarását, amely ilyen magasságokba repítette őt, jóllakott volna az előétellel.
Nem hiába tért vissza, ’97-ben újra vébégyőzelemnek örülhetett csapatban, egyéniben pedig a világkupán aratott sikert. 1999 mozgalmasra sikeredett számára. Előbb világra hozta első gyermekét, Csengét, majd újra diadalmaskodott csapatban, így ötszörös világbajnokként és édesanyaként utazott Sydneybe.
Hihetetlen érzelmi hullámvasút volt számára a 2000-es olimpia. Fiatal anyukaként már a felkészülés is nehezen alakult, nem egyszer veszett össze edzőjével, ha nem ért haza a fürdetésre. A sporthoz való alázata és elszántsága viszont megmaradt, amely repítette az olimpiai aranyérem felé. A játékok előtt néhány héttel elhunyt nagybátyja, akivel nagyon közeli kapcsolatban voltak, az ő elvesztése is hátráltathatta volna Nagyot, de ő ebből nagyszerűen tudott erőt meríteni.
Az olimpia slágermérkőzése nem is feltétlenül a finálé volt, hiszen az elődöntőben farkasszemet nézett örök riválisával, a címvédő Laura Flessellel. Érettségét, mentális felkészültségét viszont már bizonyította Titi, aki a mérkőzés napján reggel elaludt, edzője pedig egész nap látványos ásítozásokkal ugratta. A meccs elején is beragadt, 8:3-as Flessel-vezetésnél Udvarhelyi Gábor azt mondta tanítványának: csak a szíveddel tudod megverni. Ő pedig szívből fordított, s bár 13:10-es hátrányból visszkapaszkodott a francia, a döntő tust Nagy vitte be, a fináléban pedig könnyed sikert aratott, így 2000-ben olimpiai bajnok lett! A ’96-os kudarc után neki, edzőjének és egész Magyarországnak nagyon kellett ez a siker!
„Örülök, hogy sikerült a pástra koncentrálnom. Nagyon hiányzik a nagybátyám, de éreztem, hogy a Flessel elleni utolsó mozdulataimban ő is a segítségemre volt!”
Egyik örömöt követte a másik, előbb egy bronzérem a vébén, majd Titi második gyermeke, Luca is világra jött, tovább boldogítva ezzel életét, és nehezítve felkészülését az athéni olimpiára. A 2004-es játékokon ráadásul az egész ország epekedve várta a 150. aranyérmet, a vívókon a program elején rögtön ott volt a teher. A kétszeres anyuka nem remegett meg, Flesselt ezúttal a döntőben verte meg, így nem csak a jubileumi aranyat nyerte meg, de az első olyan sportoló lett, aki két szülés után lett olimpiai bajnok. Titi ráadásul új edzővel készült a világversenyre, Kulcsár Győző négyszeres olimpiai bajnok vette át, a kapcsolatuk pedig sokkal professzionálisabb volt.
„Udvarhelyi Gáborral sokkal bensőségesebb volt a viszonyom. Még arról is beszámoltam neki, ha letört a körmöm. Győző más volt. A 2006-os világbajnokság előtt kérdezte, hogy mit kérek tőle, ha nem kapok lábszúrást. Csak annyit mondtam, hogy tegezhessem. A vébé után pertut ittunk.”
Nem csak a tegeződésnek, de első egyéni világbajnoki címének is örülhetett 2006-ban, nem beszélve arról, hogy harmadik gyermeke, Csanád is megszületett. A pekingi olimpiára már nem tudta kvalifikálni magát, 2009-ben hagyott fel az élsporttal.
Természetesen nem szakadt el a vívástól, a Testnevelési Egyetemen szakedzői diplomát szerzett, miközben a Sportegyesületek Országos Szövetségének alelnöke lett. Dolgozott a Hajós Alfréd Uszoda létesítményvezetőjeként és a Magyar Vívó Szövetség alelnökeként is. Kárpáti György halála után őt választották a Halhatatlan Magyar Sportolók elnökévé.
Nagy Tímea első fél évszázada egy rendkívül mozgalmas sikersztori. Az a mentalitás, akaraterő, amely a szégyellős kislányt a gyengébb csoportból az olimpiai dobogó tetejére dobta, a mai napig repíti előre, így minden bizonnyal boldogan vág bele a második ötvenbe.
Boldog születésnapot Nagy Tímea!
Szepes Viktor, fotó: vasarnap.com, napidoktor.hu, joreggelt.blogstar.hu