A Papp László Budapest Sportarénában rendezik meg az ötödik Budapest Judo Grand Prix-t. A magyarok számára nagyon fontos ez a verseny, hiszen a hazai rendezés mellett olimpiai kvalifikáció is a tét. Rekord születés lóg a levegőben.
Az olimpiai kvalifikációs sorozat magyarországi eseményén részvételi rekord születhet: ha minden jelentkező mérlegelni is fog, akkor 88 ország 654 judósa léphet tatamira! A sportág történetében még sohasem vettek részt ilyen sokan Grand Prix-viadalon. A magyarországi rekord – egyben az IJF World Judo Tour történetének GP-csúcsa – 86 ország 573 indulója volt 2018-ból. A kétéves olimpiai kvalifikációs sorozat második esztendeje a májusi kínai Grand Prix-viadallal kezdődött, vagyis immár teljes értékű pontokért zajlik a küzdelem. A háromnapos Budapest Judo Grand Prix július 12-én pénteken 9:30-kor rajtol.
„Az Európa Játékokat követő harmadik héten kerül sor a Budapest GP-re, annak a válogatott keretnek, amely ott szerepelt, ismét a legjobb formát kellene megszereznie – vélekedett Pánczél Gábor férfi szövetségi kapitány. – A formaidőzítés problematikája a sportágunkban egyébként is leegyszerűsödött, kis túlzással két éven át kellene folyamatosan csúcsformában lenni, ez természetesen szakmailag megoldhatatlan feladat. Most különösen megnehezítette a dolgunkat, hogy a száz százalékos olimpiai kvalifikációs időszakba beékelődött az ötven százalékos Európa-bajnokság, amely a szövetség megítélése és a versenyzők alapítványi támogatása szempontjából volt nagyon fontos. Ami a GP-t illeti, a hétvégi kanadain nem indultunk el, hiszen Magyarország számára a budapesti szereplés a fontosabb. A hétvégén a Papp László Sportarénában és július végén Zágrábban két száz százalékos GP vár ránk, mindkettőn nagyon kell a teljesítés a magyar judósok számára. Budapesten a legjobb tudomásom szerint nyolcvannyolc ország indítja versenyzőit, más sportágakban a világbajnokságokon sincs ennyi ország. Nyugodtan mondhatom, hogy nagyon erős mezőny lesz. Örülnék egy éremnek és egy pontszerző helyezésnek, de természetesen ilyenkor, hazai pályán, sok szurkoló előtt benne van a pakliban az is, hogy meglepetés eredmények születnek.”
A férfi kapitány hozzátette, a Grand Prix után néhány erős válogatott – többek között a kínai és a mongol csapat is – Magyarországon marad, velük közös edzéseken vehet részt nemzeti csapatunk a hónap végi zágrábi GP előtt. Az év legfontosabb versenyére, a tokiói világbajnokságra augusztus végén kerül majd sor. Egyrészt száz százalékos világbajnokság lesz, amelyen rengeteg pontot lehet szerezni az olimpiai kvalifikációhoz, másrészt Japánban már mindenki tesztelni akarja majd az olimpiát is, minden ország az A-csapatával lesz jelen, elképesztően erős mezőnyre számíthatunk – tette hozzá Pánczél Gábor.
A Budapest GP első magyar aranyérmét Csernoviczki Éva szerezte 2014-ben.
Toncs Péter, a nők szövetségi kapitánya elmondta, a heti keretedzések után csütörtökön már a sorsolás, és az első nap résztvevőinek mérlegelése következik.
„Az Európa-bajnokság után pihenni is kellett, egy kicsit nehezen indult újra a munka, a legjobbaknak a hétvégére újra formába kellene lendülniük – fogalmazott a női kapitány. – Ha hinni lehet a híreknek, akkor rekordot dönthet a verseny, brutális, világbajnoki szintű lesz a Grand Prix mezőnye.
A mieink esélyeiről érdemben csak a csütörtöki sorsolás után tudnék nyilatkozni, de elégedett akkor lennék, ha kettő vagy több érmet is tudnánk szerezni, erre a legnagyobb esélye Csernoviczki Évának, Pupp Rékának és Karakas Hédinek lehet. Persze, elképzelhető, hogy ilyen erős mezőnyben egy kicsit nagy vállalás ez…”
A Grand Prix-k történetében eddig összesen pontosan száz érmet szereztek a magyar judósok, a legtöbbet, tizenötöt Karakas Hedvig gyűjtötte. Az aranyak számát tekintve Tóth Krisztián és Joó Abigél vezet öt-öt első helyezéssel. A budapesti GP-n eddig három magyar judósnak sikerült győznie: 2014-ben Csernoviczki Éva, 2015-ben Ungvári Miklós, 2016-ban Tóth Krisztián, 2018-ban pedig Ungvári Miklós és Tóth Krisztián állhatott fel Budapesten a dobogó legfelső fokára.
Magyarország a rendező jogán súlycsoportonként négy judóst állíthat tatamira, vagyis a válogatottunk ideális esetben akár ötvenhat fős is lehetett volna. A válogatási elvek, illetve az esetleges sérülések alapján negyven judós alkotja a magyar válogatott keretét.
Forrás, fotó: Magyar Judo Szövetség