Hogyan juthat be a magyar válogatott nyolcaddöntőbe az Európa-bajnokság nem túl egyszerű lebonyolítási rendjében? Milyen eredmény lenne igazán jó nekünk szerda este a csoportunk Svájc–Skócia-meccsén, és miben változna ez, ha előtte kora este valami nagy bravúrral a magyar csapat döntetlent hozna, netán nyerne a németek ellen? Másodpercek alatt fordult errefelé a beszélgetésünk a szerkesztőségünkben, amikor elkezdtük megtervezni a meccsnapi munkánkat, és nyilván több százezren gondolkoznak ugyanezeken – megnéztük, honnan érdemes kiindulni, mit mutatnak a számok.

Amire figyelnünk kell:

• a csoport első két helyezettje biztosan továbbjut,
  • a hat csoport harmadikjai közül a négy legtöbb pontot szerző megy tovább,
  • pontazonosságnál az egymás elleni eredmény dönt, utána a gólkülönbség,
  • Németország és Svájc 3-3 ponttal áll eddig, Magyarország és Skócia 0-0 ponttal, ma német–magyar és svájci–skót meccs lesz, vasárnap magyar–skót és német–svájci.

A skótokat megverni elég volna a harmadik helyhez, de elég-e a továbbjutáshoz?

A pontazonosságnál döntő szabály miatt az alaphelyzet nagyon egyszerű: ha vasárnap megverjük Skóciát, előttük végzünk, hiszen az egymás elleni eredmény nekünk segít (az egyetlen kivétel egy magyar–svájci–skót körbeverés volna, ahol számolgathatnánk a gólkülönbséget).

De nem játszhatunk arra, hogy 1 vagy 2 ponttal kerüljünk a csoport harmadik helyére. Nem elég csoportharmadiknak lenni, a 6 csoport közül a 4 legjobb harmadik közé kell bejutni. Ez pedig 1-2 ponttal szinte lehetetlen – amióta a mostani rendszer van, mindkétszer 3 pontja és nem túl rossz gólkülönbsége (2016-ban 2-2, 2021-ben 4-5) volt a még épp a 16-ba csúszó csapatnak. Szóval hogy legyen reális esély, ahhoz egy meccset nyerni kell.

De mi kell a németek ellen?

Ha ma sikerülne győzni, akkor már a döntetlen is elég volna Skócia ellen a továbbjutáshoz, minden mástól függetlenül – sőt ha vasárnap Svájc is megverné a németeket, akkor még a vereség is beleférne az utolsó meccsen.

Minden más helyzetben viszont az jön ki, hogy vasárnap győzni kell, más nem jó. Ez azt is jelenti, hogy ha most döntetlent játszanánk, az bármilyen óriási teljesítmény volna, nem lenne tőle elég vasárnap csak egy pontot szerezni. A harmadik helyhez ugyan nagyon közel jutnánk (elég volna az, hogy Skócia ne verje meg Svájcot, majd mi legyőzzük a skótokat), de 2 ponttal a harmadik hely valószínűleg semmit nem érne.

Viszont ez azt is jelenti, hogy ha most kikapnánk, akkor sincs veszve semmi, ugyanúgy csak a győzelem lenne jó vasárnap. Első körben azért nem volt rossz kiszurkolni, hogy Skócia ne 3 ponttal várja az utolsó fordulót, de csak azért, hogy elkerüljük egy bonyolult körbeverés lehetőségét (vasárnap mi nyerünk, a svájciak kikapnak, így Németország 9, Skócia–Svájc–Magyarország 3-3 pont). Nagyon fontos volna viszont egy ilyen helyzetben, hogy a gólkülönbségünk ne legyen nagyon rossz, úgyhogy ha vesztésre állnánk, akkor is lehetne tovább szurkolni azért, hogy ne kapjunk ki nagyon.

Írta a HVG

A Jó alap lenne a döntetlen a németek ellen a továbbjutáshoz? Kinek szurkoljunk a svájci–skóton? Mutatjuk az Eb matekját bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.