Junior nyíltvízi Eb: négy ezüstből csodálatos arany + Team Trophy!

A nyitónapon ezüstérmet szerző négy úszóból összeállított U16-os váltónak nem akadt ellenfele a bécsi nyíltvízi Európa-bajnokság zárónapján: Nagy Napsugár, Bartalos Anna, Huszti Márton és Kárpáti Máté fullasztóan fölényes győzelmet aratott. U19-es négyesünk küzdött becsülettel s bejött negyediknek – hanem a csapatversenyt (Team Trophy) megint mi nyertünk, négy éven belül harmadszor!

Ahogy azt vártuk, ezúttal a fiatalabbak váltója remekelt – az egyéni viadalok eredményei alapján cseppet sem meglepően. Bár az 5 és 7.5km-es távokon nem jött össze az arany, ugyanakkor elég egyedi módon mind a négy távon egy-egy magyar úszó lett a második; a korosztályuk alapján pedig őket össze lehetett rakni egy négyesbe az U16-os kategóriában. Mindez azt jelentette, hogy nálunk nem volt rés a pajzson, ami aztán a versenyen szélvészgyorsan ki is derült. Nagy Napsugár – aki 7.5km-en volt ezüstérmes – még harmadikként ért be, de csak azért, mert a törökök egy fiút indítottak elsőnek, és Napsugár tőle sem kapott hét másodpercnél többet (német riválisával pedig szinte egyszerre értek a váltóstéghez, a mi lányunk 35 századdal később ütött be).

Ezután jött Bartalos Anna, aki gyakorlatilag nyerő pályára állította a kvartettet, féltávnál már 19 másodpercnyi előnyt szerzett – 1500 méter alatt! –, ezek után egy pillanatig sem volt kétséges, hogy az 5km-en második Huszti Márton és a 7.5-ön ezüstös Kárpáti Máté gond nélkül behúzza a győzelmet. A két ifjú ráadásul szinte századra ugyanannyit jött (16:39.21 és 16:39.07), ilyen átlagot egyetlen más náció fiai sem tudtak hozni, úgyhogy nem csoda, hogy az utolsó körben beláthatatlan messzeségbe vesztek a mögöttük haladók. Máté végül 48 (!) másodperces előnnyel nyerte meg a viadalt a németek, illetve a még inkább lemaradt olaszok előtt.

Az idősebbek kvartettjétől a tisztes helytállás volt ezúttal az elvárás, miután csapatunk most kissé féloldalas: 17 és 19 között még kell egy kis erősödés ahhoz, hogy versenyben legyünk a korosztályos elittel. Nett Vivien, Abonyi-Tóth Glenda, Poteczin Dániel és Kovács-Seres Hunor mindenesetre becsülettel küzdött, ahhoz képest, hogy az első 1500 után még a 9. helyen álltunk, Hunor végül a negyedik helyig tornázta fel magát és a csapatot – a dobogóra nem nagyon volt esély (11 másodperccel a németek mögött ért be), a 10km két világbajnokát felvonultató franciák nyertek, öt másodperces fórral a spanyolokkal szemben.

Ugyanakkor a szakág ismét bizonyított: jóllehet az éremtábla élén a franciák zártak három arannyal, mi egy arannyal és négy ezüsttel másodikok lettünk – viszont a csapatunk izmosabb mindenki másnál, amit a pontverseny megnyerése hűen tükröz. Azt is, hogy a nyíltvizeseknél kiváló munka folyik, hiszen 2021 és 2023 után harmadszor vonulhatott ki a komplett küldöttség a verseny végén, hogy átvegye a Team Trophyt!

Részletes eredmények itt.

A Junior nyíltvízi Eb: négy ezüstből csodálatos arany + Team Trophy! bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.