Megkezdte szereplését a magyar kajak-kenu válogatott Tokióban, az előolimpián. Bár a mieink közül többen két hetes pihenő után érkeztek, és az időeltolódás utáni átállás is sokakat megviselt, a csapat szereplésére eddig mégsem lehet panasz, hiszen minden magyar egység bejutott a középfutamba. C-2 1000 méteren pedig a Kiss Balázs, Dóri Bence páros – némi meglepetésre – rögtön a döntőbe került.
“Nesze neked hátszél” – mondta nevetve Balla Virág, amikor reggel megérkezett a tokiói versenypályára, hivatalos nevén a Sea Forrest Waterwayre, hiszen az eddigi hírek arról szóltak, hogy jellemzően hátszeles a pálya, csütörtökön viszont jelentős szembeszél fújta a sávokat.
Ennél nagyobb baj, hogy a verseny szervezőit mintha váratlanul érte volna, hogy elindult az előolimpia. A legnagyobb gondot az okozza, hogy az eseménynek nem működik olyan hivatalos honlapja, amelyről követhető lenne a versenyműsor, illetve a szokatlan, és állandóan változó időrend, így a csapat tagjai egymást kérdezgetik arról, hogy pontosan mikor kezdődnek a futamok.
Hüttner Csaba szövetségi kapitánynak, és Boros Gergely csapatvezetőnek pedig napok óta az okozza a legnagyobb fejtörést, hogy a magyarok szállásától nem megy versenyzői (shuttle) busz a pályára.
A kapitány hiába kért apró módosítást a buszok menetrendjén, a szervezők japános udvarissággal ugyan, de visszautasították, így a magyarok taxikba zsúfoldova kénytelenek megtenni a 10-15 perces utat a pálya, és a hotel között. Még szerencse, hogy maga a szálloda minden igényt kielégít, ami azért különösen fontos, mert a csapat a tervek szerint az olimpiai alatt is ugyanitt lakik majd.
Szintén fejtörést okoz, hogy az előolimpia időrendje alaposan eltér a többi világversenyen megszokottól. Egy világbajnokságon vagy egy Eb-n általában elő- és középfutamokat rendeznek, majd jönnek a döntők, az olimpiai lebonyolítás azonban egészen más. Tokióban az előfutamok első és második helyezettje egyenes ágon csak a középfutamokba juthat be, míg a többiek reményfutamba kerülnek, ahonnan szintén be lehet kerülni a középfutamokba.
Ennek megfelelően Gazsó Dorkának például igen nehéz napja volt csütörtökön, hiszen K-1 200 méteren, valamint Medveczky Erikával párosban K-2 500 méteren is egy elő-, és egy reményfutam után jutott be a pénteki középfutamba, vagyis négy pályát ment ma, ami élesben, a 2020-as tokiói olimpián már túlzott megterhelés lehet bármelyik versenyzőnek.
“Mesélhetnénk úgy is, hogy párosban pihentünk az előfutamban, hogy nekem utána legyen erőm az egyes reményfutamra – viccelődött Gazsó Dorka, miután párjával K-2-ben is bejutottak a középfutamba. – Valójában mi tegnap ültünk össze először Erikával, kellett két ötszáz méter, hogy valamennyire összecsiszolódjunk.”
“Rengeteg hal van, és nagy rajokban mennek a pályán, kicsit olyan, mint egy dunai örvény. Néha pedig felpattan a vízből egy 30-40 centis példány, és ugrik egy fél méterest. Tavaly a Holt-Tiszán éppen csak túléltem egy hatalmas sneci-támadást, úgyhogy nem örülnék, ha egyszer csak beugrana a hajóba egy ilyen, de sajnos reális esély van rá” – folytatta a nyolcszoros világbajnok Medveczky Erika, aki hozzátette, hogy a szerdai edzésen egy hal annyira meglökte a hajójukat, hogy azt hitte, a párja kormányzott félre.
A többi női versenyzőnk sem feszült meg igazán az előfutamokban, K-1 200 méteren Lucz Anna először harmadik lett, majd a reményfutam megnyerésével lépett tovább, csakúgy mint Devecseriné Takács Kincső C-1 200 méteren. Balla Virág a női kenusoknál pedig két negyedik hellyel került a középfutamba.
Az előolimpia első napján nagyon magabiztosan versenyeztek a férfiak is. A K-1 1000 méter friss világbajnoka, Kopasz Bálint megmutatta az előfutamban, hogy őt jelenleg a nehéz körülmények sem tudják megzavarni. Simán nyert az erős szembeszélben, annak ellenére, hogy hátszél-menőnek tartja magát, még úgy is, hogy egy számára új hajóban versenyez Tokióban.
“Nem igazán találtam még meg a megfelelő beállításokat, de ettől függetlenül jól mentem. Ez egy tesztverseny, amiről úgy tudok igazán hasznos tapasztalatokat szerezni, ha élesben megyek, megfelelő tempóval és csapásszámmal” – mondta Kopasz Bálint, aki várhatóan a holnapi döntőben is összecsaphat legnagyobb ellenfeleivel, a portugál Pimentával, valamint a fehérorosz Yureniával.
A nap talán legkellemesebb meglepetését C-2 1000 méteren a Kiss Balázs, Dóri Bence egység szerezte. Dóri Bence egy sérülés miatt kénytelen volt kihagyni a szegedi világbajnokságot, és most sem teljesen egészséges, ennek ellenére második helyen értek célba az előfutamban, ami kenu párosban rögtön döntőt ért.
“Nagy a meleg, magas a páratartalom, ugyanakkor a belső tereket, és a járműveket elég hidegre hűtik a helyiek, így könnyű összeszedni egy náthát – mondta Dóri Bence. – Ez azonban szerencsére nem hátráltat abban, hogy naponta meghajtsak egy 1000 méteres pályát. Bár mi is hetekkel a csúcsformánk után vagyunk, ennek ellenére jól ment alattunk a hajó.
A döntőben oda fogjuk tenni magunkat rendesen, szeretnénk bizonyítani a szakvezetésnek, hogy ott lehetünk az élmezőnyben. Sok érzés felgyűlt bennem, a családtagjaimanak is tartozom annyival, hogy értük is versenyeznek, mert az elmúlt tíz hónap nagyon embert próbáló volt. Ők is itt lesznek velem a hajóban, együtt csináljuk meg a holnapi 1000 métert.”
Forrás, fotó: kajakkenusport.hu