Magyar idő szerint hajnali negyed négykor Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke befejezettnek nyilvánította a riói, XXXI. Nyári Olimpiai Játékokat. A Maracanã Stadionban rendezett záróünnepségen az elnök értékelése így hangzott: „Csodálatos olimpia egy csodálatos városban”. A magyar sport kitűnően teljesített Rióban, az éremtáblázat 12. helyén végezett, nyolc arannyal, három ezüsttel és négy bronzzal.
Szekeres István • „Csodálatos olimpia egy csodálatos városban” – ezzel foglalta össze az elmúlt tizenhat napot a záróünnepségen Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke. Ötkarikás játékok hosszú sorának zárásaként szinte kötelező érvénnyel így szólt az értékelés: „Minden idők legnagyobb olimpiája volt.”
A sor 1996-ban Atlantában megszakadt. Juan Antonio Samaranch, az akkori elnök „csak” nagynak minősítette, az amerikai rendezők fájdalmára. Egyrészt azért, mert minden idők egyik legkevésbé sikeres rendezése volt, másrészt mert a Játékok mennyiségi növekedésének véget kellett vetni, 10 500-ban maximálták a részt vevő sportolók létszámát.
Bach elnök azonban egyértelműen dicsért. Ezt a megállapítása, miszerint „vendégként érkeztünk Brazíliába, barátként távozunk”, jól érzékelteti.
Az ünnepség kezdetén minden ország zászlaját sportoló vitte a Maracanã küzdőterére, a magyart Hosszú Katinka. Ezt követően a többi sportoló is bevonult.
A hagyományoknak megfelelően itt adták át az érmeket a férfi maratoni futás dobogósainak, Eliud Kipcsoge tiszteletére elhangzott a kenyai himnusz. A stadion kivetítőin videóösszeállítást lehetett nyomon követni olimpia legszebb jeleneteiből és legnagyobb sztárjairól, amelyben feltűnt Hosszú Katinka alakja is. Másik magyar olimpiai bajnok is színre lépett ezután: megjelentek a színpadon a NOB újonnan megválasztott sportolói bizottságának tagjai, köztük Gyurta Dániel.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Eduardo Paes, Rio polgármestere, valamint Koiko Jurike, Tokió kormányzója lépett színre. A görög és az olimpiai után a 2020-as játékoknak otthont adó Japán himnusza is felcsendült. Elsőként Carlos Arthur Nuzman, a Rio 2016 szervező bizottságának elnöke mondott ünnepi beszédet, és hangsúlyozta: első dél-amerikai színhelyként a város és az ország megmutatta, hogy képes jól megrendezni a világ legnagyobb sporteseményét. Köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a játékok szervezésében, és sok sikert kívánt Tokiónak 2020-ra.
Thomas Bach beszéde után kialudt az olimpiai láng, szimbolikusan mesterséges eső vetett véget a lobogásának, és a küzdőtér közepén hatalmas fa „nőtt ki” a földből. Az ünnepség vérpezsdítő brazil karnevállal és káprázatos tűzijátékkal zárult.
Kialudt tehát a láng.
Hogy négy év múlva Tokióban a sport felhőtlen ünnepe következzen, az olimpiai mozgalomra súlyos feladatok várnak. Tovább kell haladni a Játékok tekintélyét aláásó dopping és korrupció elleni harcban. A különböző sportágaknak is át kell esniük tisztulási folyamaton; példaként csak a birkózást emelem ki, amelynek a tekintélyét csaknem lerombolta (főleg nálunk) a botrányos bíráskodás.
A magyar sport jól teljesített Rióban is. A 15 érem, a 8 arany, a 3 ezüst és a 4 bronz önmagáért beszél. Ugyanakkor látnunk kell azt is, hogy az eredmények zömét a három „zászlóshajónk”, a kajak-kenu, az úszás és a vívás hozta ismét, míg több, hagyományosan erős sportágunk a várakozás alatt teljesített.
Az olimpia előtt honlapunk „a mi gyerekünkként” mutatott be olyan fiatal olimpiai szereplőket, akiknek a pályafutását az elmúlt öt évben nyomon követtük a mindennapi munkánk során. Büszkék vagyunk rájuk. A legtöbbjük szereplése – noha még nem pontszerzőként – megfelelt annak az alapvető igénynek, hogy a legnagyobb próbatételen hozza ki magából a jelenlegi maximumát. Meggyőződésünk, hogy Rióban mindegyikük fontos, életre szóló tapasztalatokat szerzett.
És kellő motivációt, hogy Tokióba is el akarjanak jutni.