Kiesett a magyar válogatott, miután az Eb-újonc Grúzia legyőzte Portugáliát

Vasárnap óta mást sem csinálnak a magyar futballszeretők, csak matekoznak. Sokáig abban sem hihettünk, hogy esélyünk lesz számolgatni, de a Skócia elleni utolsó csoportmeccs 100. percében Csoboth Kevin megvillant és 1–0-ra győzött a magyar válogatott, életben tartva továbbjutási esélyeit.

Már hétfőn egy kisebb szívrohamot kihordtak lábon a magyar szurkolók, Olaszország ugyanis a 98. percben mentette 1–1-re a Horvátország elleni mérkőzését, ez pedig azt jelentette, hogy egy csoportharmadikat már biztosan megelőz Marco Rossi csapata. Kedden négy mérkőzést is rendeztek, befejeződtek a C és a D csoport küzdelmei, de számunkra csak az Anglia–Szlovénia meccs bírt igazi téttel. Talán minden esélyünk közül ebben hihettünk a legjobban, ha ugyanis az angolok győznek, a magyar válogatott már biztos továbbjutó és nem kell izgulnunk szerdán. Nos, nem győztek, egy harmatgyenge 0–0-ra futotta Gareth Southgate fiainak erejéből, amiért a találkozó után meg is kapták a magukét az angol szurkolóktól.

Így kanyarodtunk rá a szerdai napra, ahol mind az E, mind pedig az F csoportban születhetett volna a magyar válogatott számára kedvező eredmény. Az E csoportban egy nagyon fontos kritérium volt a mieink szempontjából: egyik meccsen se legyen döntetlen. Nos, Szlovákia 1–1-es döntetlent játszott Románia ellen, Ukrajna és Belgium pedig gól nélkül hagyta el a stuttgarti stadion gyepét.

Az utolsó esélyt a Csehország–Törökország, valamint a Grúzia–Portugália mérkőzések jelenthették volna a magyar csapat számára. Előzetesen arra számíthattunk, hogy az izgalmak inkább az előbbi meccsen lesznek és vélhetően Cristiano Ronaldóék nem kapnak ki az Eb újoncától. Nos, ezt a felvetést a 2. percben kellett átértékelnünk, miután Hvicsa Kvarachelia góljával hamar előnybe került Grúzia.

A török meccsen valamivel lassabban lendültek bele a csapatok, inkább a szabálytalanságok jellemezték a játékot. A 20. percben aztán Antonin Barák óriási butaságot követett el és egy sárga lappal a birtokában csúnyán odalépett Salih Özcannak. Villant a piros, mehetett zuhanyozni a cseh játékos. Hiába azonban az emberelőny, az első félidőben nem tudta kihasználni a török válogatott az esélyt, 0–0-s eredménnyel vonultak az öltözőbe a csapatok. A másik pályán hatalmas portugál fölényt hozott az első játékrész, 71 százalékban volt Ronaldóéknál a labda, sokkal többször is próbálkoztak lövéssel, ám egyik sem járt sikerrel, így grúz előnyről kezdődött a második félidő.

Ezt a játékrészt is portugál dominancia jellemezte, Ronaldo már a 47. percben nagy helyzetbe került, de a lövésébe valahogy még bele tudott kapni egy grúz láb. Jött viszont a gól Hamburgban, Hakan Calhanoglu az 51. percben vezetéshez juttatta Törökországot. Hat perccel később újabb gól esett, ráadásul Gelsenkirchenben, de a legnagyobb bánatunkra ezt is a grúzok szerezték. Az 57. percben Georges Mikautadze volt eredményes tizenegyesből, aki ezzel a góllövőlista élére ugrott (ez volt a harmadik gólja a tornán), 2–0.

A bajt csak tetézte, hogy a 66. percben Csehország egyenlíteni tudott egy véleményes helyzetből. Egy ütközés után a török kapus kiejtette a labdát, ami végül Tomas Soucek előtt kötött ki, ő pedig kíméletlenül lőtt a kapuba és ezzel egalizált, 1–1. Ezt a meccset végül a 94. percben sikerült eldöntenie a török válogatottnak, a teljesen kitámadó cseheket csúnyán megkontrázták, az akciót pedig Cenk Tosun fejezte be, a bal alsót lőtte ki gyönyörűen, 1–2.

Gelsenkirchenben viszont nem esett több gól, így Portugália 2–0-ra kikapott, dacára annak, hogy 68 százalékban birtokolta a labdát, 21-szer lőtt kapura (amiből öt talált kaput) és 11 szögletet is rúghatott. Ez sem volt elég, így az Eb újonc Grúzia továbbjutott csoportharmadikként az F jelű négyesből, a magyar válogatott pedig éppen csak, de lecsúszott a legjobb 16-ról.

A Csehország–Törökország és a Grúzia–Portugália mérkőzések percről percre frissülő tudósítását itt tudja visszaolvasni: