Borkai Zsolt Győr polgármestereként és a Magyar Olimpiai Bizottság elnökeként is érintettje a két év múlva esedékes Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválnak. Vele jártuk végig a helyszíneket, s megbizonyosodhattunk róla, hogy a multisportesemény előkészületei gőzerővel haladnak, miközben két létesítményt már átadtak.
Nagy-Pál Tamás • Még több mint hatszáz nap van a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál kezdetéig, de ez nem jelenti azt, hogy a szervezők ne dolgoznának feszített tempóban. Nem csoda, hiszen a tíz sportágat felvonultató utánpótlás-rendezvényen több ezer fiatal sportoló vesz részt ötven országból, és a kísérőkről, az edzőkről, a sportvezetőkről, a szülőkről meg a szurkolókról még nem is szóltunk…
Az esemény nemcsak abban hasonlít a nagy olimpiára, hogy annak jelképeit, például az ötkarikát használja – Magyarország történetében amúgy először –, hanem sok egyéb tekintetben is. Például olimpiai falut kell kialakítani. Mindehhez szoros együttműködésre van szükség a rendező város és a Magyar Olimpiai Bizottság között, ami a győri EYOF esetében nem okoz különösebb gondot, hiszen a MOB elnöke és a kisalföldi város polgármestere ugyanaz a személy.
Borkai Zsolt különösen büszke rá, hogy ekkora eseményt sikerült megszerezniük. Nem csak a városnak, hanem az egész országnak.
„Nagy kihívás az ifjúsági olimpiai fesztivál, hiszen az olimpiai falu mellett városrészeket kell átalakítanunk, utakat építenünk, vagyis rendkívül komoly beruházásokról beszélünk – mondja. – Hozzávetőleg harminc milliárd forintnyi fejlesztés érkezik ezzel a városba, nagyjából fele-fele arányban az önkormányzattal és az államtól.”
Természetesen új sportlétesítményekre is szükség van, de emiatt cseppet sem kell aggódni, hiszen kettőt már átadtak, amelyek komoly eseményeken sikeresen is vizsgáztak. Az Audi Arénát talán már senkinek sem kell bemutatni, hiszen rendszeresen női kézilabda Bajnokok Ligája-mérkőzések otthona, de már tornarendszerben is remekül helytállt, hiszen közvetlenül a tavalyi átadása után a női kézilabda-, majd később a női kosárlabda Európa-bajnokság mérkőzéseinek is otthont adott.
„Ha az alsó lelátókat is kihúzzák, ötezer-ötszáz ember fér el a csarnokban – magyarázza már a helyszínen Borkai. – Az ETO teljes pályanagyságban játszik itt, az EYOF-on azonban a terveink szerint három pályára osztjuk a küzdőteret. Többezres közönségre számítunk, hiszen mondani sem kell, városunkban mennyire népszerű a kézilabda, de biztos vagyok benne, hogy más sportágakban résztvevő versenyzők is szurkolnak a honfitársaiknak.”
A csarnok mellett az uszodát is birtokukba vehették a sportolók és a város lakói. Abban tartották a magyar–görög férfi vízilabda világliga-mérkőzés mellett az úszók országos bajnokságát is. „A továbbiakban főleg úszásra fogjuk használni. Jelenleg mintegy nyolcszáz néző fér el benne, de – ahogyan a pólómeccsen is tettük – a lelátók bővíthetők, így akár ezerkétszáz nézőt is el tudunk helyezni. Tíz, a nemzetközi szövetség által jóváhagyott pálya van az ötvenméteres medencében” – magyarázza néhány házzal odébb a polgármester.
Épül a 33 méteres, kiegészítő medence, amely a versenyeken elsősorban bemelegítésre szolgál, de vízilabda is helyet kap itt. A Radnóti utcában található sporttelepen jó néhány további versenyhelyszín készül, merthogy az lesz az EYOF olimpiai központja. „Egyedülálló központ épül itt, amolyan modern Tata. Az atlétikai pályákat, a kilenc teniszpályát és a három tervezett csarnokot már építik. Utóbbiakban rendezik a cselgáncs- és a tornaversenyeket. Az egésznek közös tere lesz, a munkálatok 2017 áprilisában fejeződnek be.”
Az biztos, hogy Olimpiai Chartában előírt kilenc sportág (atlétika, kézilabda, torna, cselgáncs, kosárlabda, úszás, röplabda, kerékpár, tenisz) szerepel a programban. Ezen kívül az Európai Olimpiai Bizottság engedélyezte, hogy helyet kapjon tizedikként a kajak-kenu is, ugyanakkor a pontos versenyszámokról még vita folyik. „Mivel nincs hivatalos kajak-kenu pálya a városban, az EYOF-on nem a felnőttesemények kategóriát szeretnénk megrendezni, hanem az ifjúsági olimpiáét, vagyis mindenekelőtt a sprintet. Erre azonban még engedélyt kell kapnunk. Bizakodó vagyok, mert ha már a sportág programba iktatását kilobbiztuk, talán nem lesz ezzel sem gond. Szerintem még az idén pont kerülhet a végére.”
Borkai úgy véli, a sikeres rendezés azért is fontos, mert azzal az ország a sport mellett a kulturális értékeit is megmutathatja a világnak a néhány győri nap alatt. „Másrészt ez nem egy sportesemény a sok közül, hiszen a fiatalok számára kiemelt jelentőséggel bír. Az itteni fellépők már példaképül szolgálhatnak a legkisebbeknek. Érzem is a felfokozott hangulatot az ezekben a sportágakban a szereplésre esélyes tizenévesek körében. És persze arról se feledkezzünk el, hogy nem sokkal az EYOF után hozza meg döntését a NOB arról, melyik város rendezheti a 2024-es olimpiát, amelyre Budapest is pályázott. Vagyis jó időben, jókor szerezhetnénk néhány jó pontot a szavazás előtt…” – teszi hozzá a MOB-elnök polgármester.