A világbajnokság negyedik versenynapján a tőrözők egyéni versenyeit rendezték a moszkvai világbajnokságon. Ebben a fegyvernemben a női szakág képviselőitől remélhettünk jobb teljesítményt.
Már a legjobb 64 között biztos volt, hogy egy versenyzőnk búcsúra kényszerül, mert Mohamed Aida és Varga Gabriella egymás ellen lépett a pástra. Kettejük csatájából Varga került ki győztesként. Birkózó olimpiai bajnokunk, Varga János lánya a következő fordulót az olasz Batini ellen igen rosszul kezdte. Ellenfele már 9:1-re is vezetett. Varga ugyan felzárkózott két találat-különbségre, de a vége biztos olasz siker lett.
A harmadik magyar, Knapek Edina viszont szépen menetelt. Először egy mexikóit fölényesen, majd egy francia vívónőt szoros csatában győzött le. Ezután a nyolcaddöntőben a tőrvívás nagy egyénisége, a hatszoros olimpiai bajnok olasz Vezzali következett. Az első három percet eltáncolta a két vetélytárs a páston, találatot senki sem ért el. Ezután káprázatos dolgokat művelt a magyar lány: sorba vitte be az egy lámpás találatokat, s végül biztos 13:7-es győzelmet aratott nagynevű ellenfele felett.
A negyeddöntőben a hazaiak egyik reménysége, az egyéni világbajnok orosz Sanejeva következett. Az elején az orosz volt a jobb, de Edina 11:11-nél utolérte ellenfelét. Ekkor a kuvaiti bíró sorra ítélte a kétes találatokat az orosz javára, így Knapek számára itt ért véget az egyéni viadal. Nyolcadik helyezése dicsérendő, s a begyűjtött olimpiai kvalifikációs pontjaival felzárkózott azon 14 vívó közé, akik jelenleg olimpiai kvótát érő helyen állnak a ranglistán. Megjegyzendő, a női tőrözők a férfi kardozókhoz hasonlóan csak egyéni számban versenyeznek a riói olimpián, így az olimpiai kvalifikációs pontverseny első 14 versenyzője, nemzetenként maximum ketten vívhatják ki biztosan az olimpiai részvétel jogát. Bár Mohamed Aida már az első fordulóban búcsúzott, de jelenleg ő is kvótát érő helyen áll négy verseny alapján.
Harmadik kiválóságunk, Varga Gabriella is csupán 5 ponttal lemaradva követi őket, így a jövő áprilisig tartó pontgyűjtésben bármelyikük elérhet az olimpiára. (A női tőrözők egyéni olimpiai kvalifikációt rangsorát itt megtekinthetik)
Ezen a napon egyetlen férfi tőrözőnk volt érdekelt a legjobbak között, de Dósa Dániel már az első fordulóban elvérzett. Magyar férfi tőrözőnek nincs esélye, hogy odaérjen az ötkarikás részvételre.
Csütörtökön selejteztek a férfi és női kardcsapatok. A Garam Nóra, Márton Anna, Mikulik Júlia, Várhelyi Anna összetételű négyes a 16 közé még bejutott a dominikaiak legyőzésével, de ezután az olaszoktól sima vereség következett. A vigaszágon ugyan a németek és Hongkong legyőzése sikerült, de a 9. helyért vívott csatában Azerbajdzsán volt a jobb. A megszerzett 10. hellyel a lányok számára igen messze került az olimpiai részvétel lehetősége.
A férfi kard csapatverseny nem szerepel a riói olimpia műsorán, de a Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András összetételű gárda Ausztrália biztos, Ukrajna szoros legyőzésével a nyolc között várhatja a pénteki folytatást. Az ellenfél az orosz válogatott, a győzelem hatalmas bravúrt jelentene.
A csütörtöki egyéni verseny eredményei:
Női tőr egyéni, 106 induló.
Világbajnok: 1. Deriglazova (orosz), 2. Sanajeva (orosz), 3. Prescod (amerikai) és Errigo (olasz), … 8. Knapek Edina (edző: Marco Goncalves, válogatott edző: Érsek Zsolt), … 30. Varga Gabriella, …36. Mohamed Aida, … 86. Jeszenszky Szilvia.
A legjobb 32 közé jutásért: Varga-Mohamed 15:10, Knapek-Rebolledo 15:8.
A legjobb 16 közé jutásért: Knapek-Guyart (francia) 10:9, Varga-Batini (olasz) 10:15.
Nyolcaddöntő: Knapek-Vezzali (olasz) 13:7.
Negyeddöntő: Knapek-Sanajeva (orosz) 12:15.
Férfi tőr egyéni, 157 induló.
Világbajnok: Ota (japán), 2. Massialas (amerikai), 3. Akmatkuzin (orosz) és Meinhardt (amerikai), … 41. Dósa Dániel, … 71. Szabados Gábor, … 91. Németh Gábor, … 107. Szabados Kristóf.
A legjobb 32 közé jutásért: Dósa-Cadot (francia) 10:15.
(MOB, fotó: hunfencing.hu)